۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۰۶:۳۰
پنجشیر؛ دفاع از هویت یک ملت

حماسه‌سازان پنجشیر مظلومیت ملت افغانستان را در هنگامه خیانت دولتمردان و توافق قدرت‌های بزرگ برای قربانی شدن یک ملت، مقابل جهان به تماشا نشسته بلند آوازه کرده‌اند.

به گزارش ایمنا، جلال خوشچهره، کارشناس مسائل بین‌الملل در یادداشتی که آن را اختیار خبرگزاری ایمنا قرار داده، در خصوص وضعیت فعلی پنجشیر نوشت: سرنوشت مقاومت «پنجشیر» در برابر ارتجاع سیاه طالبان به هر شکل که رقم بخورد، در تاریخ مردم افغانستان و ملت‌های منطقه و جهان پاینده خواهد ماند. افغانستان دهه‌هاست که از نبود چنین مقاومتی، رنجور و زخمی است. حماسه‌سازان پنجشیر مظلومیت ملت افغانستان را در هنگامه خیانت دولتمردان و توافق قدرت‌های بزرگ برای قربانی شدن یک ملت مقابل جهان به تماشا نشسته، بلند آوازه کرده‌اند.

مقاومت پنجشیر دل‌های مردم جهان را با افغانستان هم‌سو کرده است. اگر فرار خفت‌بار گروه گروه از مردمی که در وحشت از حکومت طالبان، سراسیمه خود را حتی به بال‌های هواپیماهای نظامی آمریکاییان آویختند؛ اگر گروهی نزد جهانیان چنین نمایش دادند که تصورشان از کشوری به نام افغانستان نابود شده، اما مقاومت پنجشیر و زنان شیردل افغانستان در مرکز اقتدار طالبان، نشان داد که افغانستان همچنان زنده و پاینده است.

پنجشیر، تسلیم ناپذیر بودن تاریخی ملت افغانستان را به نمایش گذاشته است؛ از این رو است که توانسته برخلاف دیگرانی که زندگی به عنوان شهروند درجه سه را در این سو و آن‌سوی جهان برای خود اعانه می‌خواهند، نگاه حماسی و همدلانه را میان آحاد ملت‌های جهان به همراه آورد.

این روزها کانون توجهات جهان به نقطه‌ای از افغانستان دوخته شده که دفاع از هویت ملت افغانستان را در برابر حاکمیت بی‌هویت طالبان برعهده گرفته است. عواطف انسانی– حماسی و درک ملت‌های جهان، فارغ از معادلات و محاسبات دولت‌هاست. معامله کثیف در افغانستان و واگذاری آسان این کشور و سرنوشت مردمش به گروهی تروریست با نگرش‌های برخاسته از اعماق تاریخ که به زمانه ما هجوم آورده، نمی‌تواند نزد ملت‌های پاک نهاد پذیرفته باشد. مقاومت پنجشیر به رویارویی کم نظیر میان افکار عمومی جهان در حمایت از مقاومت مردمی و اراده دولت‌ها در تعامل سازشکارانه با طالبان انجامیده است.

برای نخستین بار حتی در پی جنگ دوم جهانی است که میان نگاه دولتمردان با مردمشان بر سر یک اتفاق، فاصله‌ای در اندازه یک تعارض ایجاد شده است. دولتمردان، واقعیت طالبان را (اگرچه تلخ) بر اساس معادلات قدرت پذیرفته‌اند. آنان در پی یافتن چگونگی تعامل با طالبان هستند و دغدغه‌شان هجوم آوارگان افغانستانی به درون مرزهای خود است. احتمال گسترش خطر تروریسم، آسیب رسیدن به منافع اقتصادی و سرانجام قدرت گرفتن جریان‌های رقیب در پیامد حضور مهاجران در بازار کار این کشورهاست، اما نگاه ملت‌ها به درد و رنج یکدیگر، به گونه دیگری است.

آنان به مبارزه و مقاومت یک ملت در پاسداری از هویت و شخصیت خود احترام ویژه دارند. «احمد مسعود» و یارانش مانند «فهیم دشتی» که جانش را در پنجشیر برای استقلال و آزادی افغانستان ایثار کرد، نزد جهانیان محترم‌اند. دنیا مدت‌ها در انتظار جلوه دوباره قهرمانان ملی افغانستان بود و مقاومت پنجشیر به این انتظار پاسخ گفت.

سرنوشت پنجشیر هرگونه رقم بخورد، پنجره‌ها را به روی مردم جهان گشوده تا تنها تماشاگر صحنه جنایتی نباشند که با تبانی قدرت‌ها در حق یک ملت روا داشته شده است. نیروهای مقاومت در پنجشیر به فرماندهی احمد مسعود و زنان شیر دل افغانستان که برای نخستین بار چنین شرزه مقابل جزم اندیشان طالبان، حقوق خود و ملت را در جای جای این کشور فریاد می‌زنند، نشان داده‌اند که این سرزمین به رغم تغییر هویت قهرمانان دیروز، سترون نیست.

پنجشیر همچنان قهرمان آفرین است و خواهد بود و حالا سازمان‌دهنده مقاومت مدنی ملت‌ها در برابر اراده دولت‌هایی شده که مصلحت را بر حقیقت عریان در افغانستان ترجیح داده‌اند. رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند، چنان نماند چنین نیز هم نخواهد ماند.

کد خبر 520119

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 1
  • امیر حامدی IR ۲۲:۳۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۶
    1 0
    به نظر من کاری که طالبان دارن انجام میدن فقط یه برنامه تروریستی هست و به هیچ و چ قبل قبول نیست که حکومتی برای خود انجام دهد من از همسایه های گرامی خواهش میکنم که به کمک احمد مسعود بروید و طالبان جانی و تروریستی رو به کلی نابود کنید خواهش من از تمام همسایه گان عزیز همین هس