بهبودیافتگان کرونا کی واکسن بزنند؟ /تاخیر در تزریق دوز دوم از تاثیر واکسن کم می‌کند؟

عضو شبکه راهبردی تحقیقات بیماری‌های ویروسی کشور به همه مردم حتی بهبودیافتگان کرونا توصیه کرد حتما واکسن بزنند.

به گزارش ایمنا، محمدکاظم شاه‌کرمی اظهار کرد: بهبودیافتگان حداقل شش هفته بعد از رفع شدن تمام علائم بیماری، برای تزریق واکسن اقدام کنند.

وی افزود: کسانی که تاکنون واکسن نزده‌اند و کسانی هم که در فاصله تزریق دوز اول و دوم واکسن مبتلا شده‌اند، باید واکسن کرونا را دریافت کنند. افرادی که پیش از تزریق واکسن بیمار شده‌اند، باید شش هفته بعد از بر طرف شدن تمام علائم، نسبت به شروع واکسیناسیون اقدام کنند.

متخصص ویروس شناسی پزشکی ادامه داد: افرادی که در فاصله بین دوز اول و دوز دوم مبتلا شده‌اند هم باید به همین شیوه عمل کنند و شش هفته پس از برطرف شدن تمام علائم بیماری کرونا برای تزریق دوز دوم واکسن اقدام کنند.

وی گفت: ابتلای طبیعی الزاماً مانع ابتلای مجدد نمی‌شود و شاهدیم برخی افراد از زمان شیوع بیماری تاکنون دو یا سه بار به بیماری مبتلا شده‌اند و به همین دلیل افرادی که قبلاً مبتلا شده‌اند هم باید واکسن بزنند.

آیا تأخیر در تزریق دوز دوم از اثرات آن می‌کاهد؟

شاه کرمی در پاسخ به این سوال که آیا تأخیر در زمان تزریق دوز دوم، از اثربخشی واکسن می‌کاهد، گفت: با توجه به شیوع و گردش بالای ویروس در جامعه، توصیه می‌شود دستورالعمل سازنده واکسن رعایت شود و دوز دوم در موعد مقرر تزریق شود. مگر اینکه در فاصله بین دوز اول و دوم، فرد بیمار شده باشد.

وی افزود: برای قضاوت در رابطه با اثرات احتمالی تأخیر در تزریق دوز دوم بر کارایی واکسن، داده‌های علمی مورد نیاز است. در کشورهای مختلف تحقیقاتی در حال انجام است که مشخص شود اگر فاصله بین دو دوز واکسن افزایش یابد، کارایی واکسن چه تغییری می‌کند؛ ولی در حال حاضر چنین داده‌هایی در مورد تمام واکسن‌های موجود در ایران وجود ندارد.

عضو شبکه راهبردی تحقیقات بیماری‌های ویروسی کشور خاطرنشان کرد: فقط در مورد واکسن آسترازنکا که دوز دوم پس از هشت تا ۱۲ هفته از دوز اول تزریق می‌شود، طبق اطلاعاتی که منتشر شده، حتی اگر دوز دوم تا ۴۵ هفته بعد از دوز اول تزریق شود، هیچ تأثیر منفی بر اثربخشی واکسن ندارد و حتی ممکن است ایمنی قوی‌تر و پایدارتری هم ایجاد کند. در مورد سایر واکسن‌ها فعلاً اطلاعاتی از این دست وجود ندارد، اما قطعاً این طور نیست که بر اثر یک تأخیر چندروزه در تزریق دوز دوم، کارایی واکسن از بین برود. هرچند ممکن است قدری کمتر شود.

منبع: ایرنا

کد خبر 518838

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.