مصرف این دارو خطر ابتلا به قارچ سیاه را افزایش می‌دهد

مبتلایان به این بیماری معمولا با علائم سینوزیت، سردرد و ترشح خونابه مراجعه می کنند و در صورت روند افزایشی، بیماری از طریق عروق به مغز و چشم حمله می کند، باعث کبودی چشم و جداره عروق می شود و حتی ممکن است تمام مغز را درگیر کند.

به گزارش ایمنا،  عباس آزادی اظهار کرد: مصرف کننده‌های داروی کورتون با دز بالا و افراد مبتلا به بیماری زمینه‌ای نسبت به سایر مردم بیشتر در معرض ابتلا به قارچ سیاه هستند.

وی  افزود: ویروس قارچ سیاه با نام علمی "موکورمایکوزیس" در شرایط عادی در محیط وجود دارد و با هر بار استنشاق وارد سینوس افراد می شود اما سیستم ایمنی بدن تمام اسپورهای این ویروس را از بین می برد و اجازه ایجاد بیماری را به آن نمی دهد.

رییس شبکه بهداشت و درمان شهرستان خرم‌آباد گفت: در صورتیکه به هر دلیلی سیستم ایمنی بدن دچار اختلال شود این بیماری به راحتی فرد را درگیر می کند و این در حالیست که مصرف کننده کورتون با دز بالا و آمپول "دفروکسامین" دارای ریسک (خطر) فاکتورهای مساعدکننده ابتلا به این بیماری هستند.

وی با بیان اینکه مصرف کنندگان داروهای تاثیرگذار بر سیستم ایمنی در خطر ابتلا به قارچ سیاه قرار دارند، افزود: مبتلایان به این بیماری معمولا با علائم سینوزیت، سردرد و ترشح خونابه مراجعه می کنند و در صورت روند افزایشی، بیماری از طریق عروق به مغز و چشم حمله می کند، باعث کبودی چشم و جداره عروق می شود و حتی ممکن است تمام مغز را درگیر کند.

آزادی تصریح کرد: موارد حاد از طریق سی تی اسکن و آم آر آی تشخیص داده می شود و تشخیص زودتر آن کنترل و درمان بیماری را آسان تر می کند و تنها درمان این بیماری جراحی و برداشتن قارچ از روی قسمت های درگیر شده است.

این متخصص بیماری های عفونی گفت: تشخیص سریع این بیماری احتمال زنده ماندن فرد را افزایش می دهد و پیشروی بیماری به مرگ مبتلایان منجر خواهد شد.

مصرف این دارو خطر ابتلا به قارچ سیاه را افزایش می‌دهد

آزادی افزود: در صورت درگیری سینوس ها و مغز، اختلال حرکات چشمی و سطح هوشیاری در افراد ایجاد می شود که با استفاده از داروهای ضدقارچ و جراحی به موقع می توان خطر مرگ بیمار را کاهش داد.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های عفونی آمریکا نیز می‌گوید قارچ سیاه در کپک و مواد آلی پوسیده در خاک وجود دارد و از طریق استنشاق یا بریدگی و زخم‌های پوستی وارد بدن انسان می‌شود و روی سینوس‌ها تاثیر می‌گذارد.

یک علت ابتلای بیماران یا بهبودیافتگان کرونا می‌تواند این باشد که قارچ از طریق مرطوب ‌کننده‌ها یا دستگاه‌های اکسیژن حاوی آب آلوده به بیماران منتقل شده باشد، عفونت اما از طریق فرد به فرد قابل سرایت نیست.

علت نامگذاری نیز آن است که لکه سیاهی بینی بیماران را فرا می‌گیرد، عفونت قارچی بسیار تهاجمی است و باید به سرعت مداوا شود، مرکز کنترل و پیشگیری بیماری های عفونی آمریکا، نرخ مرگ و میر ابتلا به این عفونت را ۵۴ درصد اعلام کرده که رقمی هشدار دهنده است.

در مورد علایم قارچ سیاه باید گفت این عفونت روی سینوس‌ها، مغز و ریه‌ها تاثیر می‌گذارد و می‌تواند در افراد دیابتی یا دارای نقص شدید ایمنی مانند بیماران سرطانی خطرناک باشد.

منبع:ایرنا 

کد خبر 518587

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.