تعویض ۱۰ هزار چراغ روشنایی معابر تهران

مجری طرح بهینه سازی شرکت توانیر گفت: با برگزاری فراخوان و انتخاب سرمایه گذار پروژه تعویض 10 هزار چراغ بخارجیوه 125 وات کم بازده با چراغ های پربازده LED در شهر تهران، نخستین طرح از سلسله طرح های اولویت دار شرکت توانیر با استفاده از گواهی مبادلات مستقیم برق کلید خورد.

به گزارش ایمنا از توانیر، مسعود خانی با اعلام این خبر گفت: این شرکت در راستای اجرای دستورالعمل صدور و مبادله گواهی برای سرمایه گذاران طرح‌های بهینه سازی مصرف انرژی ابلاغی معاونت برق و انرژی وزارت نیرو، اجرای طرح‌های بهینه سازی مصرف برق با استفاده از گواهی مبادلات مستقیم برق را در دستور کار خود قرار داد.

وی افزود: به همین منظور اولین فراخوان سرمایه گذاری در طرح‌های بهینه سازی مصرف انرژی در زمینه اصلاح روشنایی معابر با هدف تعویض ۱۰ هزار چراغ بخارجیوه ۱۲۵ وات کم بازده با چراغ‌های پربازده LED در شهر تهران برگزار و سرمایه گذار برنده مشخص و موافقت نامه مربوطه مبادله شد.

مجری طرح بهینه سازی شرکت توانیر توضیح داد: این مورد با قراردادهایی که تا کنون برای صرفه جویی مصرف منعقد شده، متفاوت است چراکه موافقت نامه مذکور فاقد مبلغ بوده و شرکت توانیر در ازای صرفه جویی ناشی از اجرای طرح"گواهی مبادلات مستقیم برق" به نام سرمایه گذار صادر می‌نماید که به موجب آن سرمایه گذار مجاز به خروج از تعرفه مربوطه و خرید برق از بورس انرژی و یا انعقاد قرارداد با نیروگاه است.

خانی ادامه داد: همچنین این گواهی قابل تخصیص به تمامی کاربری‌های رایج از جمله تجاری، خانگی، استخراج رمزارزها، کشاورزی و … است و دارنده گواهی مجاز خواهد بود در دوره استفاده (محدوده زمانی) و به میزان انرژی مندرج در آن از بورس انرژی یا از طریق انعقاد قرارداد با مالک نیروگاه برق خریداری و با پرداخت هزینه‌های مربوط، در محل و زمان مورد نظر دریافت و مصرف نماید.

وی با بیان اینکه پیش بینی می‌شود اجرای این طرح که در مناطق بوعلی، بعثت، آزادی، هفده شهریور و رودکی شهر تهران به اجرا در آید، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح حداقل به میزان چهار میلیون و دویست هزار کیلووات ساعت در سال صرفه جویی برق به دنبال خواهد داشت.

مجری طرح بهینه سازی شرکت توانیر تصریح کرد: طرح تعویض ۱۰ هزار چراغ روشنایی معابر در شهر تهران اولین نمونه از سلسله طرح‌های اولویت دار شرکت توانیر با استفاده از گواهی مبادلات مستقیم برق است و به تدریج فراخوان سایر طرح‌های اولویت دار نیز صورت خواهد گرفت.

کد خبر 518540

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۵:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۹
  0 0
  کار خوبی است. آفرین ادارات و مغازه ها بانکها و اماکن هم لامپ ها را ساعات تعطیل خاموش کنند. بشرط آنکه روشنایی معابر سالم باشد. وگرنه همه جا تاریک می شود.
 • IR ۲۳:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۹
  0 0
  احسنت. یک کار نیک. اینطوری می توان شبها بیشتر روشنایی معابر را داشت