۹ شهریور ۱۴۰۰ - ۱۱:۰۰
ارزش لیر ترکیه افزایش یافت

ارزش پول ملی ترکیه مقابل دلار به بالاترین سطح یک ماه اخیر خود رسید.

به گزارش ایمنا، افزایش تمایل معامله گران به ارزهای پرریسک تر پس از آن که بانک مرکزی آمریکا اعلام کرد در ماه‌های پیش رو نیز نرخ بهره را افزایش نخواهد داد بیشتر شده و این مساله به کمک لیر ترکیه آمده است. با توجه به روند خوب واکسیناسیون در این کشور و خودداری بانک مرکزی از افزایش کاهش بیشتر نرخ بهره، انتظار می‌رود از سرعت روند ریزش ارزش لیر تا حد زیادی کاسته شود.

رئیس جمهور ترکیه که یکی از منتقدان سرسخت نرخ بهره بالا محسوب می‌شود اخیراً در مصاحبه با یکی از شبکه‌های تلویزیونی این کشور گفته بود نرخ بهره باید از مقادیر فعلی کمتر شود. وی با بیان اینکه رسیدن به یک محیط سرمایه گذاری آرام نیازمند خلاص شدن از شر نرخ بهره بالا است، افزود: نرخ تورم بالای ترکیه در حال حاضر بیش از هر چیز دیگری به خاطر بالا بودن نرخ بهره است.

نگرانی از وضعیت روابط ترکیه و آمریکا، کماکان یکی از اصلی ترین نگرانی‌های معامله گران بازارهای ارز در این کشور است. رجب طیب اردوغان- رئیس جمهور ترکیه- با وجود دیدار با جو بایدن گفته ترکیه کماکان مصمم به تکمیل خرید سامانه دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه است که به یکی از مهم‌ترین مناقشات واشنگتن- آنکارا تبدیل شده و آمریکا نیز به همین دلیل تحریم‌هایی علیه ترکیه اعمال کرده است.

لیر که دو هفته پیش به پایین‌ترین سطح هفت هفته اخیر خود رسیده بود، بار دیگر روندی صعودی را تجربه کرد و به بالاترین نرخ برابری خود مقابل دلار در یک ماه اخیر رسید تا جایی که نرخ برابری دلار در کانال هشت هزار و ۳۸۰ تثبیت شد. در آخرین دور از معاملات ارزی استانبول، هر دلار با ۰.۱۹ درصد کاهش به هشت هزار و ۳۸۲ لیر رسید.

در برابر دیگر ارزهای مهم، نرخ برابری هر یورو معادل ۹ هزار و ۸۹۵ لیر و هر پوند معادل ۱۱ هزار و ۵۴۰ لیر اعلام شد.

منبع: ایسنا

کد خبر 518448

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.