جنجال تصاویر زندان اوین به پارلمان رسید

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هفته‌ای که گذشت پیرامون مسائل مهم کشور اظهارنظرهای مختلفی کردند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، در اینجا به بررسی اظهار نظرها، تذکرات و بخشی از فعالیت‌های جنجالی نمایندگان مجلس شورای اسلامی طی هفته گذشته می‌پردازیم.

پزشکیان: آقای رئیسی! برجام را پاره کن و خلاص

مسعود پزشکیان، نماینده‌ی تبریز در مجلس درباره سرنوشت برجام در دولت رئیسی، گفت: ما نمی‌گوییم این دولت بد است، این دولت خیلی هم خوب است؛ هر سیاستی را هم اجرا کند کمک می‌کنیم اما سفره‌ی مردم باید رنگین شود، مشکلات جوانان ما باید حل شود، رانت و رشوه و فساد و فرار مالیاتی و زمین‌خواری باید جمع شود و جمع شدن اینها سیستم و چارچوب می‌خواهد؛ با بگیر و ببند درست نمی‌شود. باید راه علمی را رفت و اینگونه حلش کرد.

وی افزود: دولت باید از نظر جهت‌گیری، سیاست و برنامه تیم همراهی درست کند تا آن ادعاها و شعارهایی که داده است را بتواند اجرا کند، ما هم کمک‌شان می‌کنیم که اجرا کنند. ولی نمی‌شود که مثلاً بگویند معجونی تهیه می‌کنیم که باهم دعوا می‌کنند؛ دولت یکدست باشد و کارش را بکند اما شعارهایش را اجرا کند؛ یعنی اینها الان بیایند یک میلیون و دویست تا شغل و یک میلیون مسکن را ایجاد کنند، سفره‌ی مردم را رنگین کنند.

نماینده تبریز در مجلس ادامه داد: حالا دیگر بهانه نیاورند که ما می‌خواستیم و آمریکا نگذاشت. همان راهی را که معتقدند می‌توانند بروند، بسرعت بروند و حل کنند، ما هم کمک‌شان می‌کنیم و کارشکنی هم نمی‌کنیم. اما فردا نیایند بگویند که «اینگونه بود و فلانی چنان و چنین کرد و…» شما می‌دانستید وضعیت چیست، برجام هم بد است، جمعش کنند و قاطع بروند به دنبال کاری که می‌خواهند انجام دهند. اما فردا دیگر بهانه نیاورند.

پزشکیان خاطرنشان کرد: به نظر من اگر بخواهیم به توسعه و رشد برسیم باید با دنیا آشتی کنیم. یک عده از این آقایان در مجلس می‌گفتند برجام بد است، من می‌گویم بد است؟! حالا پاره اش کنید، اما مسائل را هم حل کنید. مگر ادعا نمی‌کردند این دولت مسائل را به برجام گره زده؟ خب این دولت جدید به برجام گره نزند! گفت‌وگو نکند و پاره‌اش کند اما حل کند. ما فرصت نداریم، جوانان‌مان دارند پیر می‌شوند، بیکار و گرفتارند، از آن‌طرف هم فقر و گرسنگی و فساد و رانت و دزدی و رشوه و… تا دلتان بخواهد وجود دارد؛ خودشان هم که می‌گویند وجود دارد، خب درستش کنند. برجام را جمع کنند، نگویند حالا برویم گفت‌وگو کنیم، شما که می‌گفتید گفت‌وگو لازم نیست، پاره‌اش کنید اما مسائل را هم حل کنید؛ حل کنید!

وی خاطرنشان کرد: ما نمی‌گوییم این دولت بد است، این دولت خیلی هم خوب است؛ هر سیاستی را هم اجرا کند کمک می‌کنیم اما سفره‌ی مردم باید رنگین شود، مشکلات جوانان ما باید حل شود، رانت و رشوه و فساد و فرار مالیاتی و زمین‌خواری باید جمع شود و جمع شدن اینها سیستم و چارچوب می‌خواهد؛ با بگیر و ببند درست نمی‌شود. باید راه علمی را رفت و اینگونه حلش کرد. حالا اینها آمده‌اند و می‌گویند ما درست می‌کنیم، خب بفرما! از آن های دیگر خواستند استفاده کنند، بکنند اگر هم نخواستند باید درستش کنند؛ که به نظر من به این سادگی نخواهند توانست.

نباید از قبر خوابی صحبت کنید

حجت الاسلام میرتاج الدینی، نماینده تبریز در مجلس شورای اسلامی گفت: «نباید خدمات ۴۲ سال انقلاب اسلامی را نادیده بگیریم. نباید در مجلس حرفی بزنیم که رسانه‌های بیگانه از آن سو استفاده کنند. نباید درباره عکسی که چند سال پیش از قبرستانی پخش شده بود بیایید اینجا سیاه نمایی کنید و از قبر خوابی و قبر فروشی صحبت کنید. دولت سیزدهم در سخت‌ترین شرایط کار خود را شروع کرده است.»

تصاویر زندان اوین شأن نظام را زیر سوال برده است

حجت الاسلام موسی غضنفر آبادی، رئیس کمیسیون قضائی مجلس شورای اسلامی درباره انتشار کلیپی از برخورد نامناسب با محکومان زندان اوین گفت: از آنجا که بنده این روزها درگیر جلسات بررسی صلاحیت وزرای پیشنهادی در مجلس هستم، از جزئیات این ماجرا اطلاع دقیقی ندارم، اما در صورتی که در بروز اینگونه اتفاقات، قصور یا تقصیری متوجه رئیس سازمان زندان‌ها باشد، با توجه زیر سوال رفتن شأن نظام مقدس جمهوری اسلامی حتماً ایشان باید پاسخگو باشد.

وی افزود: البته در پیگیری این اتفاق باید ارزیابی دقیقی نسبت به ابعاد مختلف آن و همچنین میزان مسئولیتی که متوجه آقای حاج محمدی است، صورت گیرد و کمیسیون قضائی مجلس این مسئله را تا روشن شدن جزئیات آن به طور جدی دنبال خواهد کرد.

رئیس کمیسیون قضائی مجلس تصریح کرد: بدون شک شبکه‌های فارسی زبان خارج نشینی که حقوق بگیر ولیعهد عربستان و عامل اصلی قتل فجیع خاشقچی هستند یا شبکه‌هایی که همواره در برابر وقوع جنایات هولناک در زندان‌هایی، چون گوانتانامو سکوت کرده‌اند، صلاحیت اظهارنظر درباره اتفاقاتی که در ایران رخ می‌دهد را ندارند.

باید سردمداران حوادث اوین برخورد شود

محمود عباس زاده مشکینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی در رابطه با "فیلم منتشر شده از زندان اوین" گفت: اصل موضوع جای تأسف دارد، شخصاً بر روی چنین مسائلی حساسیت دارم، از مدیران زندان انتظار می‌رفت که حقوق متهمان و حتی مجرمین را رعایت کنند، این قضیه بسیار غیرمترقبه است. بر اساس دستور آقای دکتر قالیباف، کمیسیون اصل نود با حساسیت و جدیت این موضوع را پیگیری خواهد کرد، همچنین کمیسیون امنیت ملی نتیجه پیگیری را رصد می‌کند و قطعاً اگر نیاز باشد کمیسیون ورود پیدا خواهد کرد.

وی افزود: طبق دستور رئیس محترم قوه قضائیه این موضوع باید بررسی شود و با خاطیان در هر مقامی برخورد شود. یک بار برای همیشه این مسائل از کشور باید جمع بشود، همه مسئولین ذیربط پاسخگو باشند و تاوان سهل انگاری خودشان را بدهند. مجلس به هیچ عنوان در این زمینه کوتاه نمی‌آید و با جدیت پیگیری می‌کند.

سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس ادامه داد: سود جویان در بحث فیلم‌های منتشر شده از اوین، یک فرصتی را پیدا کردند و بدیهی است که از آن فرصت حداکثر سو استفاده علیه جمهوری اسلامی را به کار ببرند. جمهوری اسلامی ایران کشوری قانون مدار است، حضرت امام فرمودند رعایت قانون جمهوری اسلامی ایران از اوجب واجبات است. این قانون چه در مورد فرزندان عادی و چه در مورد مسئولان و چه در مورد متهمان و به ویژه در مورد مجرمین داری ضوابطی است که باید رعایت شود. زندان در جمهوری اسلامی قرار است دانشگاه و محل آموزش باشد زیرا اسم دیگر زندان ندامتگاه است، درست نیست چنین اتفاقاتی در زندان‌ها رخ دهد. در هر زندانی و هر پستی کسی عمداً و سهواً سهل انگاری کند و قانون را رعایت نکرده باشد باید با او برخورد شود زیرا کرامت انسان‌ها برای ما بسیار مهم است. کمیسیون اصل نود قضیه را بررسی می‌کند و کمیسیون امنیت ملی هم بالاخره تمام اقدامات را رصد می‌کند و عندالزوم کمیسیون امنیت ملی ورود می‌کند. در زمینه قانون ما تعارف با کسی نداریم.

عباس زاده مشکینی افزود: اعتقاد دارم در آن قضیه عذرخواهی مسئولین کفایت نمی‌کند به نظر من هر مقامی در هر جایگاهی سهل انگاری کرده باشد باید برابر قانون با او برخورد شود اما در این قضیه چون جو سنگینی ایجاد شده است باید زمان بررسی و رسیدگی هم در چارچوب قانون باشد. باید با مسببین این قضیه برخورد شود و در مورد آنها اعمال هیچ تخفیفی را نمی‌پذیریم و این قضیه باید به گونه‌ای دقیق و سریع رسیدگی و اعمال قانون شود. با اصلاح رویه‌ها باید تقویت نظارت و بازبینی و بازخورد گیری از نظارت‌ها را داشته باشیم، قوه محترم قضائیه کاری کند که مطلقاً این قضایا نه تنها در اوین که در هیچ زندان کشور تکرار نشود. باید با سردمداران به گونه‌ای برخورد شود که مردم و افکار عمومی ما مطمئن باشند که چنین قضیه‌ای در هیچ جای کشور تکرار نمی‌شود. مجلس در مورد کرامت انسان‌ها ولو یک مجرم هم باشد کوتاه نمی‌آید.

میرسلیم: آزمایشگاه‌هایی که ویروس کرونا از آنها نشت کرده، مشخص شوند

سید مصطفی میرسلیم، نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی در مطلبی در صفحه توئیتر خود نوشت: «هرچه زودتر آزمایشگاه‌هایی که ویروس دستکاری شده ⁧‫کرونا‬⁩ از آنها نشت پیدا کرده مشخص شوند، با استفاده از اطلاعات علمی آنها، زودتر می‌توان بشریت را از شر این سلاح نوین کشتار جهانی نجات داد.»

کد خبر 517720

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • بنده خدا IR ۲۲:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۶
    0 0
    بنام خدا جناب آقای دکترپزشکیان میدان برای خدمت باز است. اول بنام خدا و دوم کار برای رضایت خلق خدا و مردم، سه همینطور که دستور میدهی، ای کاش در دوران قبل هم دستور میدادی که ندادی، همان دکتر پزشکیان زمان دانشجویی خودت باش، سیاست و سیاسی کاری ترا فریفته نکند، از همین الان یک یا عالی مدد. در کارهای خیر و کمک به نیازمندان موفق باشید. بنده خدا