نمکی طلب حلالیت کرد/ واکسن را بهانه تخریب کردند

وزیر بهداشت در نامه ای خطاب به گروه های مختلف نظام سلامت، ضمن تقدیر از تلاش ها و خدمات آنها و طلب حلالیت، برای وزیر بهداشت آینده آرزوی توفیق کرد و نوشت: برخی واکسن کرونا را در آخرین روزهای این خدمت بهانه تخریب کردند.

به گزارش ایمنا و به نقل از پابیگاه اطلاع رسانی وزارت بهداشت، سعید نمکی وزیر بهداشت در نامه‌ای در خصوص نحوه مدیریت بیماری کرونا نوشت و درخواست حلالیت کرد، متن نامه به شرح زیر است:

خانواده معزز شهدای سلامت

معاونین، مشاورین و مدیران ارجمند ستادی

رئیس / سرپرست محترم دانشگاه / دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی...

اساتید بزرگوار علوم پزشکی

جامعه ارجمند پزشکی و داروسازی

بهورزان، کارشناسان بهداشتی و بهداشت محیط، پرستاران، بهیاران و کمک پرستاران گرامی، کارشناسان و تکنسین‌های رشته‌های مختلف، ماماهای ارجمند، پرسنل فداکار اورژانس، همکاران گرامی آزمایشگاه‌ها، زحمتکشان فیزیوتراپی کشور، پرسنل خدوم پشتیبانی و خدماتی در کلیه سطوح نظام سلامت اعم از پرسنل اداری، خدماتی و حمل و نقل و غیره و همه کسانی که در ایام مدیریت نفس گیر کرونا از هر تلاشی دریغ نکردند

با سلام بی پایان به روح بلند همه شهدای سلامت و آرزوی صبوری و عزت برای خانواده‌های داغ‌دیده‌شان؛

لازم است در ایامی که پرچم خدمت را به عزیزان دیگر می‌سپاریم نخست تقدیر بیکران خویش را به محضر همگان به پاس ماه‌ها ایثار و جانفشانی تقدیم نمایم گرچه تلاش و رنج این ایام را نمی‌توان با قلمی به تحریر و با زبانی به تقریر درآورد و تنها می‌توان برای عزیزان مجاهدی که شبانه روز از همه چیز گذشتند و تن بر آتش بلا زدند تا شاید جانی در نیستان افروخته کشور خاکستر نشود انتظار پاداش الهی داشت.

شرح آنچه بر ما و شما در روزهای سخت تحریم از یکسو و غوغا سالاری گروهی سیاست زده از سوی دیگر رفت را به تاریخ می‌سپاریم تا به مظلومیت مدافعین سلامت گواه باشد. گرچه امروز داغ دل خانواده‌هایی که عزیزانشان را از دست می‌دهند بیش از همه بر دل‌هایتان که شبانه روز پروانه‌وار بر گردشان گشتید تا نجاتشان دهید سنگینی می‌کند ولی صدها هزار نفر را نیز از چنگال یکی از هولناک‌ترین عوامل بیماری‌زای دو قرن اخیر نجات دادید و بی تردید همواره در ذهن مردم این سرزمین جاودانه می‌مانید. شاید مردم ندانند که در شرایط سخت تحریم و در این ایام سخت چگونه دارو و تجهیزات تهیه کردید، با ضیق منابع چگونه اکسیژن ساز و هزاران تخت اضافه نمودید، به چه صورت در طول یکسال تخت‌های ویژه را به بیش ازدو برابر رساندید، یکسال و نیم مرخصی نرفتید. عزیزانتان را ندیدید، از خانواده‌هایتان ماه‌ها دور ماندید، یک خواب و خوراک راحت نداشتید. دریافت‌های معمولی‌تان نیز به تأخیر افتاد ولی بجز دعا برای سلامتی بیمارانتان نفسی بر نیاوردید و بعضاً دشنه و خنجر و نیز زخم زبان هم تحمل کردید اما بدانید که محبوبیتتان را مظلومیتتان خواهد افزود. امواج بیماری را که با بی اعتنایی، سهل انگاری و عادی پنداری دیگران علیرغم فریادها، التماس‌ها و تمناهای این سرباز کوچک نظام سلامت بر دوشتان آوار شد و صدها داغ سوزان بر دل شما و مردم نهاد را ناجوانمردانه به پای بی کفایتی نظام سلامت ثبت کردند تا خود را از گزند اتهام برهانند و آنان که در سایه‌سار خنک نشسته بودند و دست به سیاه و سفید نمی‌زدند نیز در این شیپور دلخراش دمیدند و سمفونی جدیدی طراحی کردند که سازهای بادی را در بیرون و کوبه‌ای را در درون نواختند تا این همه زحمت و ایثار را بی ارزش جلوه دهند.

واکسن را که ما در همه ابعادش بجز زیرساخت‌های تزریق کم تأثیرترین نقش را داشتیم آخرین روزهای این خدمت بهانه تخریب کردند که تردید نکنید در ایامی مناسب و در شرایطی آرام‌تر که موجب تشویش بیشتر خاطر مردم ماتم زده نشود از ابعاد آن پرده برخواهیم داشت تا مردم بدانند که چه اتفاقاتی رقم خورده است و زمان نیز خود پرده بردار و رسواگر قهاری ست که بی تردید به کمک خواهد آمد و مردم عزیز درخواهند یافت که برای تهیه واکسن از خارج و داخل در یک و نیم سال چه کشیدیم و علاوه بر اثرات سو تحریم‌ها و مجموعه کاسبان تحریم و شرکای بیرونی چه سناریوی خباثت آمیزی اجرا کردند.

شرح این هجران و این خون جگر / ‏ این زمان بگذار تا وقت دگر

بارها در نشست‌های گلایه آمیزتان عرض کردم که شما با خدا معامله کرده‌اید و از این موج تصنعی و گذرا مرنجید و بجز خدمت به مردم به چیزی نیندیشید.

مترس از شب تاریک این کویر غریب / ‏ مرنج از غم ایام این زمانه پست

کسی که آتش کین میزند به خرمن مهر / ‏ ز شر دوزخ سوزنده اش نخواهد رست

تاریخ این سرزمین فراز و نشیب‌های فراوان طی کرده و شاید این یکی از سهمگین‌ترین امواجی بود که نه تنها ما بلکه برخوردارترین کشورهای جهان را در همه ابعاد بهداشتی، درمانی، اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و فرهنگی متأثر کرد و بی تردید با استمرار امواج در پیش رو تحت تأثیر قرار خواهد داد. همدلی، وفاق ملی، بی توجهی به غوغا سالاری‌ها و دل بستن به لطف بیکران الهی تنها راه غلبه بر چالش‌های پیش روست.

آنچه در توان داشتیم به میدان آوردیم و هماره در مرز هستی و مرگ شناور بودیم ولی به عنوان خدمتگزار و برادری کوچک ضمن دست‌بوسی همه مدافعین ارجمند سلامت و عزیزانی که در دیگر دستگاه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد یاری‌مان کردند حلالیت می‌طلبم از همگان اگر قصوری بود که در نیافتیم و اگر راهی را که باید نپیمودیم و مسیری را که نباید درنوردیدیم و شاید این ماهیت عامل پیچیده بیماری زایی بود که هنوز جهان و دانش امروز ناشناخته‌های زیادی از آن دارد و بی تردید خواهد داشت. در آینده پیچیدگی و دگرگونی پیاپی ویروس آهنگ و شتاب وصف ناپذیری می‌طلبد تا کشورها بتوانند در زمینه‌های پیشگیری و درمان عقب نیفتند و بی شک رفع نیازهای علمی، اقتصادی و زیرساختی در آهنگ این حرکت در عرصه ملی و بین‌المللی تأثیر گذار خواهد بود.

برای وزیر ارجمند آینده بهداشت، درمان و آموزش پزشکی توفیق در مدیریت بهتر بیماری و از همه همکاران تقاضای همراهی و همدلی بیشتر با ایشان را دارم. از خداوند بزرگ برای همه تندرستی و پاداش بیکران و برای ایران زمین روزهای عاری از بیماری و سرشار از عزت و سربلندی آرزومندم.

کد خبر 516821

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.