۲۷ مرداد ۱۴۰۰ - ۲۲:۳۵
اشرف غنی: فرار نکردم

رئیس‌جمهور پیشین افغانستان در پیامی فیس‌بوکی گفت: من فرار نکردم و خروجم به‌ این دلیل بود که از خونریزی جلوگیری کنم. در حال مشورت هستم و به افغانستان باز می‌گردم.

‌به گزارش ایمنا، «اشرف غنی» رئیس‌جمهور فراری افغانستان امشب در پیامی فیسبوکی گفت: من در امارات متحده عربی هستم. مسؤولان امنیتی به من خبر داده بودند که توطئه جانی در کمینم بوده است و جنگجویان طالبان در اطراف دروازه‌های ارگ بودند.

وی افزود: یا باید می‌ماندم یا می‌رفتم. نمایندگان بین المللی به من گفته بودند که اگر نروی اوضاع خراب می‌شود و افغانستان مانند سوریه و یمن می‌شود. من مجبور شدم از کشور خارج شوم‌.

رئیس‌جمهور پیشین افغانستان گفت: طالبان و افراد ناشناخته داخل ارگ شدند. اتاق به اتاق می‌گشتند. قرار بود که مانند ۲۵ سال قبل حادثه خونینی رخ دهد. من بی‌عزتی افغانستان را نمی‌خواستم. مجبور شدم از افغانستان خارج شوم.

وی تصریح کرد: برای جلوگیری از ورود افرادی که با زبان بیگانه صحبت می‌کردند، کسی مقاومت نکرد. به کسانی که می‌گویند از افغانستان فرار کردم، می‌گویم که بدون دلیل قضاوت نکنید. هر کس که گفت رئیس جمهورتان فرار کرد، باور نکنید.

غنی درباره خروج دلار از افغانستان نیز گفت: من هیچ چیزی با خود خارج نکردم. حتی با چبلی (لباس محلی) خارج شدم.

وی افزود: اکنون تمام اسرار دولتی به دست دیگران افتاده است. در مورد ترک افغانستان هیچ هماهنگی نداشتم. با یک پیراهن و چبلک فوراً خارج شدم. خارج کردن پول از افغانستان توسط من دروغ است. خروج من از کابل سبب شد که وضعیت کابل خراب نشود.

وی همچنین گفت: از گفته‌های صلح کنونی که توسط عبدالله عبدالله و حامد کرزی پیگیری می‌شود، استقبال می‌کنم و کامیابی‌شان را می‌خواهم. دوباره از همه نیروهای امنیتی خود تشکر می‌کنم.

غنی در پایان گفت: من قصد فرار و جلا وطنی ندارم. فعلاً در امارات هستم تا از خون‌ریزی جلوگیری شود و در حال مشورت هستم تا دوباره به افغانستان بازگردم.

منبع: فارس

کد خبر 515548

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.