کابینه نخست وزیر مالزی استعفا کرد

یکی از وزیران دولت مالزی اعلام کرد « محی الدین یاسین » نخست وزیر این کشور پس از ملاقات رسمی با پادشاه، استعفای خود را تقدیم کرد.

به گزارش ایمنا، روزنامه «استریت تایمز» سنگاپور نوشت: خیری جمال الدین، یکی از وزرای کالینه مالزی پس از حضور در آخرین جلسه دولت که صبح امروز برگزار شد در صفحه شخصی خود در شبکه‌های اجتماعی با اعلام خبر استعفای دولت مالزی پس از ملاقات رسمی امروز «محی الدین یاسین» نخست وزیر این کشور با پادشاه، برای کشور آینده‌ای درخشان آرزو کرد.

بر اساس این گزارش، استعفای کابینه مالزی پس از ماه‌ها کشمکش و بحران سیاسی صورت گرفت که منجر به از دست رفتن اکثریت کرسی‌های حزب حاکم در پارلمان شده بود.

منازعات در بین اعضای دولت ائتلافی مالزی موجب تضعیف جایگاه محی الدین شده است. اگر پادشاه مالزی با این استعفا موافقت کند، ۱۷ ماه نخست وزیری پرتنش محی الدین پایان خواهد یافت. این استعفا می‌تواند تلاش‌های مالزی برای احیای رشد و رونق اقتصادی در بحبوحه شیوع ویروس کرونا را با چالش‌های جدی روبرو کند.

پس از اعلام این خبر ارزش رینگیت پول ملی مالزی به پایین‌ترین سطح خود در یک سال اخیر رسید و شاخص سهام نیز سقوط کرد.

هنوز به درستی مشخص نیست که چه کسی مسئول تشکیل دولت بعدی مالزی خواهد بود. هیچیک از گزینه‌های موجود برای تشکیل دولت بعدی مالزی، دارای اکثریت کرسی‌های پارلمانی نیست و معلوم نیست آیا انتخابات سراسری این کشور در بحبوحه شیوع ویروس کرونا برگزار می‌شود یا نه.

نرخ ابتلاء و فوت بر اثر ابتلاء به ویروس کرونا در مالزی یکی از بالاترین آمارها در جنوب شرق آسیا است.

محی الدین که هفته‌ها در برابر فشارها برای کناره‌گیری از قدرت مقاومت کرده است، به اعضای حزبش اطلاع داده بود که روز دوشنبه استعفایش را به پادشاه تقدیم خواهد کرد.

منبع: ایرنا

کد خبر 515016

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.