مدیریت صحیح آب در هلند از طریق بازیافت

دولت هلند استراتژی جدیدی اعمال کرده است که بر اساس آن، برنامه‌ریزان در سراسر نقاط کشور باید تا سال ۲۰۵۰ از اقتصاد مدور در تمام جنبه‌های مدیریت زندگی شهری بهره گیرند. حفظ منابع آب از مواردی است که در آینده با استفاده از اقتصاد مدور در این کشور امکان‌پذیر خواهد شد.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، دولت هلند در نظر دارد تا سال ۲۰۵۰ رویکردهای اقتصاد مدور را در سراسر کشور حاکم کند که در این راستا، مدیران شهرهای آمستردام و روتردام از هم‌اینک اقدامات خود در این زمینه را آغاز کرده‌اند به عنوان مثال شهردار پایتخت همکاری خود با شرکت‌های آب و برق را آغاز کرده است و قصد دارد از طریق بازیافت آب پسماند، در حفظ این منبع ارزشمند بکوشد. مقامات رسمی روتردام نیز اقدام به تصفیه ضایعات دارویی و درمانی از پساب‌ها کرده‌اند تا از این طریق به ایجاد بیوگاز برای تولید انرژی بپردازند در واقع مدیران این دو کلانشهر هلندی با بهره‌گیری از اصول اقتصاد مدور به حفظ یکی از باارزش‌ترین منابع کره خاکی یعنی آب پرداخته‌اند. بدیهی است که دسترسی به آب پاک برای نوشیدن، بهداشت و پرورش محصولات کشاورزی امری ضروری به شمار می‌رود که متأسفانه آمار حاکی است مصرف این مایع حیاتی بیش از دو برابر نرخ رشد جمعیت افزایش یافته است.

مدیریت صحیح آب در هلند از طریق بازیافت

اتخاذ رویکردهای اقتصاد مدور برای حفظ آب

مدیران آمستردام در پیروی از لزوم پیاده‌سازی اقتصاد مدور تا سال ۲۰۵۰ در سراسر کشور از این رویکرد برای حفظ آب بهره گرفته و با موفقیت‌های زیادی مواجه شده‌اند. این افراد به منظور دستیابی به هدف خود تکنیک‌هایی برای بازیافت آب اتخاذ کرده و به طور همزمان از برنامه‌های آموزشی و مکانیسم‌های مداخله‌ای جدیدی بهره گرفته‌اند.

در این راستا، برنامه‌ریزان شهر در نظر دارند با همکاری شرکت‌های آب و برق و همچنین معماران به ایجاد چرخه‌های بسته آب در ساختمان‌ها بپردازند تا از مصرف بیش از حد آب آشامیدنی جلوگیری کنند. چنین پیش‌بینی شده است که در نتیجه این اقدام هر ساله مصرف آب در هر خانواده به میزان ۵۲ هزار لیتر کاهش یابد که این امر به سهم خود می‌تواند بحران کم آبی در پایتخت هلند را تا حد قابل توجهی برطرف کند. برای این منظور، مسیر پساب‌های هر خانه آمستردامی در منبع از آب پاک جدا می‌شود و برای استفاده دوباره مورد تصفیه قرار می‌گیرد. در سطح شهر نیز، مدیران پایتخت با همکاری شرکت‌های آب و برق به بازیافت این مایع حیاتی در یک مسیر بسته می‌پردازند و مواد ارزشمندی نظیر فسفات را از آن استخراج می‌کنند.

مدیریت صحیح آب در هلند از طریق بازیافت

بدیهی است موادی مانند فسفات که در منابع آبی پسماند به میزان زیادی یافت می‌شود به عنوان کود برای تولید محصولات غذایی بسیار ارزشمند به شمار می‌رود که البته این واقعیت اخیراً از دید مدیران پنهان مانده و کاهش آن در کره خاکی با سرعت زیادی در حال اتفاق است. این در حالی است که استفاده از کودهای مصنوعی در سراسر جهان به سرعت ترویج یافته و نقش مهمی در افزایش آلودگی هوا ایفا کرده است. مدیران آمستردام استفاده از پسماندهای آلی و لجن‌های فاضلاب به عنوان کودهای طبیعی در مزارع شهری و حومه‌ها را ترویج داده‌اند تا از این طریق هم به کاهش مصرف آب آشامیدنی و هم پرورش بهتر محصولات کشاورزی کمک کنند.

در شهر بندری روتردام نیز اقتصاد مدور نقش مهمی در طرح‌های شهری ایفا می‌کند و از این طریق، پایداری بخش‌های مراقبت سلامت را در پی دارد. مدیران شهر به همکاری با رؤسای مراکز درمانی برای تصفیه پسماندهای دارویی از فاضلاب پرداخته‌اند و از این طریق قصد دارند به ایجاد بیوگاز کمک کنند که خود می‌تواند منبعی مهم برای تولید انرژی به شمار رود.

مدیریت صحیح آب در هلند از طریق بازیافت

جهان در مواجهه با بحران کم‌آبی

اگرچه مصرف بیش از حد آب در سراسر جهان رایج است با این حال، تأثیرات آن بر نقاط مختلف دنیا، شهرهای توسعه یافته و در حال توسعه، متفاوت است به عنوان مثال دسترسی به آب در آمستردام، روتردام و سایر شهرهای پردرآمد جهان به راحتی امکان‌پذیر است حال آنکه در بسیاری از زاغه‌های آفریقایی و آسیایی مردم در نوشیدن آب پاک به اندازه کافی با مشکل مواجه می‌شوند. آمار حاکی است که در کشورهای پردرآمد ۹۸ درصد مردم به آب سالم دسترسی دارند اما در کشورهای آفریقای جنوبی این میزان به ۳۰ درصد می‌رسد و حتی در بعضی از نقاط کم‌درآمد تنها ۶ درصد مردم به آب قابل آشامیدن آن‌ها تنها در حد زنده ماندن دسترسی دارند.

افزایش تقاضا، تأثیرات اقلیمی و بالا رفتن چشمگیر جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ از مهم‌ترین مولفه‌هایی به شمار می‌رود که جهان را با بحران کم‌آبی مواجه کرده است. امروزه از جمعیت حدود ۷ میلیارد و ۹۰۰ میلیون نفری جهان بیش از سه میلیارد و ۳۰۰ میلیون مورد در کشورهایی با بیشترین کمبود آب زندگی می‌کنند. بسیاری از مردم این مناطق برای دسترسی به آب آشامیدنی با مشکلات زیادی دست و پنجه نرم می‌کنند و به همین دلیل، بیماری‌های زیادی نیز دامنگیر آن‌ها شده است.

مدیریت صحیح آب در هلند از طریق بازیافت

کد خبر 512750

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.