مراسم تحلیف ابراهیم رئیسی برگزار شد

مراسم تحلیف سیزدهمین رییس جمهور جمهور اسلامی ایران در مجلس شورای اسلامی با حضور مهمانان داخلی و خارجی برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، مراسم تحلیف سید ابراهیم رئیسی ساعت ۱۷ امروز -پنج شنبه ۱۴ مردادماه- در مجلس شورای اسلامی برگزار شد. در ابتدای مراسم تحلیف محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی و مراسم را آغاز کرد.

محمد باقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی آغاز جلسه رسمی مراسم تحلیف را با تعداد حاضرین ۲۶۵ نفر رسمی اعلام کرد.

ایران میراث‌دار بیش از یک قرن مبارزه برای دستیابی به استقلال است

قالیباف در این مراسم با خیر مقدم به مهمانان حاضر در مراسم، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران در حالی پا به قرن جدید شمسی می‌گذارد که میراث‌دار بیش از یک قرن مبارزه برای دستیابی به استقلال، آزادی، عدالت، نفی سلطه پذیری و از همه مهم‌تر به کار بستن ارزش‌های اصیل اسلامی در جامعه است.

وی افزود: در این راه خون پاک‌ترین انسان‌ها از شهید شیخ فضل الله نوری تا شهید قاسم سلیمانی فدا شده تا نهال مقدس حرکت مردمی را به درختی تناور و ریشه دار تبدیل کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه) با رهبری انقلاب اسلامی در قله این مبارزه و با بنیان گذاردن جمهوری اسلامی موهبت مردم سالاری دینی را برای ملت ایران به ارمغان آورد و جانشین صالح او، آیت الله خامنه‌ای آن را تثبیت و بالنده کردند و در نتیجه انقلاب اسلامی به الگویی الهام بخش برای جهان اسلام و آزادی خواهان تبدیل شد.

قالیباف یادآور شد: اینک به پاس ایثار شهدا و جانبازان و پایمردی‌ها و پشتیبانی‌های ملت شریف و صبور ایران در برابر همه دشمنی‌های استکبار جهانی و نظام سلطه؛ کشور در مواجه با تنگناها، ناملایمات و مصائب معیشتی فرارو در هنگامه یک تحول اساسی و افق گشایی در نظام حکمرانی خویش قرار دارد؛ این تحول اساسی مبتنی بر مکتب امام (ره) همراه با رفع ناکارآمدی، مبارزه جدی با فساد و عوامل نفوذی و همچنین مقاومت در برابر فشارها و تحریم‌های ناجوان‌مرانه دشمنان خارجی است.

وی افزود: اکنون و در آغاز گام دوم انقلاب اسلامی باوجود همه کارشکنی‌ها و توطئه‌های خارجی و شیطنت مغرضان داخلی برای دلسرد کردن مردم نتایج انتخابات سال‌های ۱۳۹۸ و ۱۴۰۰ نشان داد که مردم بار دیگر برای حل مسائل کشور و عبور از بحران‌ها به صراط مستقیم «جریان انقلاب اسلامی» اعتماد دارند؛ لذا به پشتوانه وجود یک قوه قضائیه ضد فساد استقرار یک مجلس انقلابی و آغاز به کار یک دولت مردمی، موسم آن است تا با سرلوحه قراردادن روحیه انقلابی جهت‌گیری انقلابی و فرهنگ مدیریت جهادی و با تمسک به ارزش‌ها و اصول ناب مکتب امام و به منظور قوی ساختن ایران و اثبات کارآمدی دین در اداره جامعه طرحی نو در اندازیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: در بیست و هشتم خرداد پیام تحول‌خواهی مردم از طریق صندوق‌های رأی به نظام و دنیا مخابره شد و با حضور پر معنای مردم در انتخابات فصلی نوین در تاریخ انقلاب اسلامی آغاز شد، فصلی برای جبران کوتاهی‌ها، غفلت‌ها و کاستی‌ها. فصلی برای احیا ارزش‌ها و آرمان‌های اصیل انقلاب اسلامی و حرکت در مسیر بیانیه گام دوم انقلاب برای طی کردن مسیر خودسازی جامعه پردازی و تمدّن سازی نوین اسلامی.

قالیباف تصریح کرد: این یک واقعیت روشن است که ما وارد دوره جدید مدیریتی در کشور شده‌ایم؛ مردم با انتخاب‌های خود در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری این فرصت را به ما داده‌اند تا با حل مشکلات مردم خصوصاً قشر ضعیف و متوسط نشان دهیم که مدیریت جهادی راه حل همه مشکلات مادی و معنوی جامعه است.

وی یادآور شد: بخواهیم یا نخواهیم در دوره جدید مدیریتی کشور بار به سرانجام رساندن این خواسته به حق مردم به دوش ما مسئولان است؛ امروز نگاه همه شهدایی که خونشان را در راه انقلاب و برای امنیت و رفاه مردم داده‌اند به ما است؛ نمی‌توانیم روز را به شب برسانیم بدون اینکه اجازه داشته باشیم لحظه‌ای برای مردم تلاش نکرده باشیم و حق نداریم شب را بدون دغدغه مردم سر بر بالین بگذاریم.

رئیس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: برای موفقیت در رسیدن به این هدف دوره جدید مدیریتی کشور را باید تبدیل کنیم به دوره کارآمدی و پاسخگویی؛ در دوره «کارآمدی و پاسخگویی» وظیفه داریم اوّل تمرکز بر کارآمدی را اصل قرار دهیم و بدون بهانه تراشی در تصمیم و اجرا به سمت ایجاد یک «زندگی خوب» برای همه با اولویت توانمندسازی محرومان حرکت کنیم. در قدم دوم باید با پاسخگویی به مردم اشکالاتمان را برطرف کنیم تا بتوانیم بر چالش‌های موجود غلبه کنیم و نسبت به حل مشکلات مردم اقدام عملی انجام دهیم.

قالیباف ادامه داد: در دوره «کارآمدی و پاسخگویی» همه ما مکلف هستیم که ثبات اقتصادی و امید و نشاط را در جامعه افزایش دهیم و روشن است که بار اصلی این مسؤولیت برعهده دولت خواهد بود؛ زیرا اکثر ظرفیت‌های اجرایی کشور در اختیار قوه مجریه است؛ امّا همدلی و هم‌افزایی دو قوه دیگر در تکمیل این فعالیت نقشی کلیدی دارد.

وی تاکید کرد: در همین راستا مجلس با تأکید بر استقلال قوا و رعایت همه ضوابط قانونی «پیمان همکاری با دولت» را بر اساس منافع ملّی و مطالبات مردم اعلام می‌نماید. مجلس یار و همراه دولت در مسیر پیشرفت کشور و البته ناظری فعّال و دلسوز در تحقّق تعهدات دولت است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در دوره «کارآمدی و پاسخگویی» حاشیه‌روی حاشیه‌سازی و فاصله گرفتن از دغدغه‌های مردم گناهی نابخشودنی است و مردم هرگز این موضوع را از ما قبول نخواهند کرد؛ بنابراین همه ما در همه ارکان نظام وظیفه داریم مراقب باشیم در دام‌های خودساخته یا دشمن‌ساخته‌ای که باعث می‌شود دغدغه‌های مردم به حاشیه بروند نیفتیم، و با هر حاشیه سازی و حاشیه روی مقابله کنیم؛ در دوره «کارآمدی و پاسخگویی» نه تنها فساد بلکه هرگونه منفعت طلبی سیاسی یا قبیله گرایی گناهی نابخشودنی است.

قالیباف یادآور شد: کارآمدی وقتی ممکن است که مطابق برنامه عمل کنیم؛ همانطور که رهبر حکیم انقلاب در مراسم تنفیذ فرمودند: «هر حرکت و اقدام اقتصادی باید متکی بر برنامه کلی تنظیم شده برای کشور باشد». این فرمایش ایشان یک اصل مهّم و دستوری به ما است. در همین جهت دولت و نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی خود را موظف می‌دانند که تمامی ظرفیت‌های کارشناسی خود را برای تنظیم و تدوین یک برنامه کوتاه مدت و برنامه پنج ساله هفتم کشور برای عبور از بحران و چالش‌های موجود به کار گیرند. این امر میسر نیست جز با همکاری وزرا، کارشناسان زبده دولتی و کمیسیون‌های تخصصی مجلس و همچنین با استفاده از نظرات نخبگان دانشگاهی و اندیشکده‌ها و مراکز مطالعات مردمی.

وی ادامه داد: ما به خوبی بر مشکلات و چالش‌های پیش روی دوره جدید واقف هستیم. ما می‌دانیم ناکارآمدی‌های اشباع شده تا چه میزان به اعتماد مردم لطمه زده است و می‌دانیم بار مشکلات اقتصادی و معیشتی چقدر بر شانه مردم خصوصاً قشر متوسط و ضعیف سنگینی می‌کند. همچنین می‌دانیم تهدیدها و تحریم‌های دشمن شرایط را برای اداره کشور سخت کرده است، امّا در کنار این چالش‌ها، ظرفیت‌های خدادادی، مردمی، اقتصادی و بین‌المللی قابل توجهی نیز وجود دارد که در صورت به‌کارگیری مدیریت جهادی که مدیریتی عقلانی مبتنی بر تلاش و روحیه انقلابی و اعتقاد به رزق لا یحتسب الهی است، می‌توان بر این چالش‌ها غلبه کرد.

رئیس مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: ما مطمئن هستیم با خدا باوری و مردم باوری که منجر به اعتماد به سنت‌های الهی و مردمی کردن امور می‌شود، می‌توان از دل تهدیدهای موجود فرصت‌های بزرگی را برای ایجاد یک زندگی خوب برای مردم ایجاد کرد و از این طریق افق رسیدن به اهداف گام دوم انقلاب نیز روشن‌تر خواهد شد.

قالیباف با خیرمقدم به شرکت کنندگان در مراسم تحلیف اظهار کرد: حضور همه هیأت‌های بلندپایه‌ای که از دیگر کشورها تشریف آورده اند و در پارلمان جمهوری اسلامی ایران به ما افتخار شرکت در مراسم تحلیف را داده‌اند و همچنین همه بزرگان دینی، مذهبی، مقامات کشوری و لشگری، نخبگان سیاسی اجتماعی فرهنگی و جهادی، خانواده‌های معظم شهدا و ایثارگران که قدم به خانه ملت گذاشته اند سلام عرض می‌کنم.

وی ضمن عرض تبریک مجدد به حجت الاسلام و المسلمین رئیسی به دلیل اعتماد مردم به ایشان گفت: وظیفه خود می‌دانیم اولین حضورشان به عنوان رئیس جمهوری را در خانه ملت گرامی بداریم.
وی خاطرنشان کرد: همچنین به رئیس قوه قضائیه، اعضای شورای نگهبان، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، رئیس دفتر مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری پیشین و دیگر عزیزانی که نام بردن آنها در این زمان امکان پذیر نیست خیر مقدم می‌گویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: به طور ویژه از طرف مردم ایران از حضور تک‌تک رؤسای جمهور نخست وزیران، رؤسای و هیئت‌های پارلمانی، معاونان رئیس جمهوری و نخست وزیر وزرای خارجه فرستادگان ویژه و عالی رتبه رؤسای کشورها تمامی رؤسا و دبیران کل سازمان‌های بین‌المللی و دفاتر مربوطه سفیران خارجی مقیم تهران و شخصیت‌های سیاسی، مذهبی، اجتماعی و جهادی از کشورهای منطقه و محور مقاومت به متن و کشورهای آفریقایی، اروپایی و آمریکای لاتین و همچنین نماینده ویژه عالی جناب پاپ خوشحالی خود را اعلام می‌کنیم و امیدوارم مهمان‌نوازی گرمی داشته باشیم و پیام‌آور مهر و دوستی مردم ایران باشیم.


از مردم بصیر و زمان شناس تشکر می‌کنم

غلامحسین محسنی اژه‌ای، رئیس قوه قضائیه هم در ادامه این مراسم ضمن گرامی داشت یاد بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران و شهید حاج قاسم سلیمانی و مهندس ابومهدی مهندس اظهار کرد: برای همه جانبازان، آزادگان و خانواده‌هایشان آرزوی توفیق دارم. همچنین برای مریض‌ها شفای عاجل آرزوی می‌کنم. در روزهای پایانی پر خیر و برکت ماه ذی‌الحجه هستیم. از خداوند سبحان می‌خواهم که ما را مشمول تفضلات کند و آنچه در عید قربان و غدیر برای همه اولیا و اوصیا مقدر داشتند، برای ملت ما و همه حضار این جلسه مقدر کنند.

وی با اشاره به انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری گفت: از مردم بصیر و زمان شناس تشکر می‌کنم که در ۲۸ خرداد ماه ۱۴۰۰ به پای صندوق رأی آمدند و بار دیگر برگ زرینی را بر تاریخ جمهوری اسلامی افزودند و با انتخاب فردی شایسته برای اجرای یک دوره چهار ساله تلاش کردند. از خداوند برای این مردم عزت را خواستارم.

رئیس قوه قضائیه ضمن تشکر از برگزار کنندگان انتخابات به تأمین امنیت انتخابات اشاره کرد و گفت: از همه کسانی که از ابتدای انقلاب در قوه مجریه حضور داشتند و صادقانه خدمت کردند، تشکر می‌کنم.


پس از سخنان رئیس قوه قضائیه، مراسم ادای سوگند رئیس‌جمهور برگزار و رئیسی به عنوان سیزدهمین رئیس جمهور اسلامی ایران سوگند یاد کرد.

بر اساس اصل ۱۲۱ قانون اساسی، متن این سوگندنامه به شرح زیر است:

«بسم‌الله الرحمن‌الرحیم

من‏ به عنوان رئیس‏ جمهور در پیشگاه‏ قرآن‏ کریم‏ و در برابر ملت‏ ایران به خداوند قادر متعال‏ سوگند یاد می‌کنم که‏ پاسدار مذهب‏ رسمی‏ و نظام‏ جمهوری‏ اسلامی‏ و قانون‏ اساسی‏ کشور باشم و همه‏ استعداد و صلاحیت‏ خویش‏ را در راه‏ ایفای مسئولیت‌هایی‏ که‏ بر عهده‏ گرفته‏‌ام‏ به کار گیرم‏ و خود را وقف‏ خدمت‏ به مردم و اعتلای‏ کشور، ترویج‏ دین‏ و اخلاق‏، پشتیبانی‏ از حق‏ و گسترش‏ عدالت‏ سازم‏ و از هر گونه‏ خودکامگی‏ بپرهیزم و از آزادی‏ و حرمت‏ اشخاص‏ و حقوقی‏ که‏ قانون‏ اساسی‏ برای ملت‏ شناخته‏ است‏ حمایت‏ کنم‏. در حراست‏ از مرزها و استقلال‏ سیاسی‏ و اقتصادی‏ و فرهنگی‏ کشور از هیچ اقدامی‏ دریغ نورزم‏ و با استعانت‏ از خداوند و پیروی‏ از پیامبر اسلام‏ و ائمه‏ اطهار علیهم‏ السلام‏ قدرتی‏ را که‏ ملت‏ به عنوان امانتی‏ مقدس‏ به من سپرده‏ است‏ همچون‏ امینی‏ پارسا و فداکار نگاهدار باشم و آن را به منتخب ملت‏ پس‏ از خود بسپارم.»

پس از قرائت سوگندنامه، حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای و آیت الله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان متن این سوگندنامه را امضا کردند.


دولت سیزدهم خستگی ناپذیر پیش خواهد رفت / ‏‬ما مدافع واقعی حقوق بشر و حقوق انسان هستیم

سیدابراهیم رئیسی، رئیس جمهور نیز پس از ادای سوگند و انجام مراسم تحلیف، ضمن خیر مقدم به میهمانان خارجی و داخلی شرکت کننده در این مراسم اظهار کرد: همه مؤلفه‌های قدرت ملی در دولت مردمی تقویت می‌شود و از همه ابزارهای قدرت ملی از جمله دیپلماسی و تعامل هوشمند با جهان استفاده می‌کنیم تا منافع و مصالح جمهوری اسلامی ایران تأمین شود.

وی افزود: قدرت جمهوری اسلامی ایران در منطقه امنیت‌ساز است و ظرفیت‌های منطقه‌ای ایران حامی صلح و ثبات در کشورها است و صرفاً برای مقابله با تهدید قدرت‌های سلطه‌گر و ظالم به‌کار گرفته می‌شود.

رئیس جمهور ادامه داد: بحران‌های منطقه‌ای باید از طریق گفت‌وگوهای درون منطقه‌ای و بر اساس تأمین حقوق ملت‌ها حل و فصل شود و دخالت بیگانگان در منطقه نه تنها مشکلی را حل نمی‌کند، بلکه خود مشکل است.

سلاح هسته‌ای جایگاهی در استراتژی دفاعی ایران ندارد

رئیسی تصریح کرد: من دست دوستی و برادری به سوی همه کشورهای منطقه به خصوص همسایگان دراز می‌کنم و دست آن‌ها را به گرمی می‌فشارم.

وی با تاکید بر صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران، یادآور شد: نظام جمهوری اسلامی، سلاح اتمی را شرعا به فتوای رهبر معظم انقلاب بر خود حرام می‌داند و این سلاح هیچ جایگاهی در استراتژی دفاعی ایران ندارد.

رئیس جمهور تاکید کرد: سیاست فشار و تحریم موجب انصراف ملت ایران از پیگیری حقوق قانونی خود از جمله حق توسعه نمی‌شود. ایران از هر طرح دیپلماتیک برای لغو تحریم‌ها حمایت می‌کند.

رئیسی با تاکید بر اینکه تحریم‌ها علیه ملت ایران باید لغو شود، تصریح کرد: از هر طرح دیپلماتیک که این هدف را محقق کند، حمایت خواهیم کرد و جمهوری اسلامی ایران کشورها و ملت‌های همسایه را خویشاوندان خود می‌داند.

وی مهم‌ترین و اصلی‌ترین اولویت سیاست خارجی خود را ارتقا روابط با کشورهای همسایه عنوان کرد و خواهان عزت و اعتلای آنها شد.

دولت سیزدهم، دولت مردمی، رفاه و وفاق ملی است

رئیس جمهور با تاکید بر این که دولت مردمی دولت وفاق ملی است، گفت: در دولت مردمی جناح‌های سیاسی، دسته بندی‌های قومی و مذهبی و گروهی رنگ می‌بازد و همه مردم دست در دست یکدیگر برای تحقق ایران قوی ذیل پرچم مقدس جمهوری اسلامی هم پیمان می‌شوند.

رئیسی افزود: امروز از همه نخبگان و اقشار مختلف مردم و همه اقوام و مذاهب، همه احزاب و گروه‌ها و جریان‌های سیاسی حوزه و دانشگاه و جوان، پیر، زن و مرد می‌خواهم که دولت مردمی را با همه وجود دولت خود دانسته و یاری کنند. بیایید تا برای اعتلای اسلام عزیز و عزت آیندگان و سربلندی ایران در جهان دست در دست یکدیگر با وحدت و انسجام ملی به پا خیزیم و آرمان ایران قوی را محقق سازیم.

وی با تاکید بر این که وعده‌های دولت مردمی وعده صادق است، گفت: این دولت خود را متعهد به آرمان‌های انقلاب اسلامی می‌داند.

رئیس جمهور تاکید کرد: ایجاد شفافیت حداکثری در اقتصاد، خشکاندن ریشه‌های فساد و رانت خواری، مقاوم سازی اقتصاد در مقابل تکانه‌ها، مهار تورم و گرانی، تقویت ارزش پول ملی، بازگرداندن ثبات به اقتصاد کشور، حمایت از تولید ملی، تلاش برای خودکفایی در تأمین نیازهای اساسی مردم، پیشرفت فناورانه و دانش بنیان، مدیریت بهینه معادن و منابع آب، گاز و نفت کشور، توجه به تغییرات اقلیمی و صیانت از محیط زیست را با قدرت دنبال می‌کنیم.

رئیسی با بیان این که امیدواریم آینده‌ای درخشان و در شأن ملت ایران و ایرانی قوی‌تر از گذشته را شاهد باشیم، گفت: دولت مردمی، دولتی خواهد بود که دل در گرو منافع مردم دارد و اهتمام اصلی آنها بسیج توانمندی‌های آشکار و نهفته ملت به ویژه جوانان است تا آنها را به میدان کار و تلاش سازنده بیاورد. لازمه این تحول نقدپذیری و تکریم نخبگان و صاحبنظران است.

وی از مردم و از نمایندگان ملت خواست که به عنوان مصلحان دولت عمل کنند و خدمتگزاران خود را از پیشنهادها و انتقاداتی که دارند، بهره مند کنند.

در مسیر خدمت به مردم از هیچ فرصتی دریغ نکنیم

رئیس جمهور ادامه داد: ما به حضور مردم در صحنه و همدلی و همکاری قوای سه‌گانه، نهادهای انقلاب اسلامی، نیروهای مسلح سرافراز نیاز داریم. با توجه به شرایط ویژه کنونی دولت، مجلس و قوه قضائیه باید بیش از پیش با یکدیگر همراهی و تعامل داشته باشند و در مسیر خدمت به مردم از هیچ فرصتی دریغ نکنند.

رئیسی افزود: معتقدم که ملت ایران فراتر از تدبیر دقیق و تلاش خستگی ناپذیر هریک از قوای نهادها نیازمند همکاری ملی و خرد جمعی که تجلی آن در تعامل دولت با سایر قوا و همچنین تعامل وسیع با نخبگان و فرهیختگان خواهد بود.

وی ادامه داد: در این جلسه تاریخی علاقه مند هستم در پیشگاه نمایندگان و انقلابی ملت و در حضور نمایندگان گرانقدر خارجی اشاره به رویکرد دولت مردمی در حوزه سیاست خارجی داشته باشم. در دولت مردمی همه مؤلفه‌های قدرت ملی تقویت خواهد شد. از همه ابزارهای قدرت ملی از جمله دیپلماسی و تعامل هوشمند با جهان استفاده می‌کنیم تا منافع و مصالح جمهوری اسلامی ایران تأمین شود.

مردم می‌خواهند آزادی‌های اجتماعی و فرهنگی آنها مجدانه پیگیری شود

رئیس جمهور افزود: طلوع انقلاب اسلامی در ایران فصل نوینی از آزادی، مشارکت سیاسی و مردم سالاری را در تاریخ کشور به ثبت رساند.

رئیسی ادامه داد: قانون اساسی جمهوری اسلامی به عنوان میثاق ملی در اصل ششم، همه نهادهای حاکمیتی را محصول اراده و رأی مردم دانسته است و اینک در چهاردهم مرداد ۱۴۰۰ بار دیگر اراده ملت تجلی یافت تا این خدمتگذار با آرمان‌های بلندی، سوگند وفاداری یاد کند که ۴۰ سال قبل توسط امام بزرگوارمان به ثمر نشست.

وی اضافه کرد: مردم برای پیمودن مسیر نورانی انقلاب عزمی راسخ دارند و اراده آنها قرار گرفتن کشور در مسیر عدالت پیشرفت آزادی و عزت است.

رئیس جمهور خاطرنشان کرد: سرنوشت ایران بزرگ به همت امت تاریخ‌ساز و به رهبری امام عظیم‌الشأن متحول شد و ملت ایران به واسطه انقلاب اسلامی زنجیر زورگویان را از دست و پای خود باز کرد و بر سرنوشت خود حاکم شد و در برابر شرق و غرب ایستاد تا ثابت کند مردم سالاری دینی شیوه نوینی از حکمرانی است که می‌تواند استقلال و آزادی، دین و دنیا و سنت و پیشرفت را در کنار هم به ارمغان بیاورد.

رئیسی تصریح کرد: ایران بزرگ؛ پر افتخار و تاریخ‌ساز در حالی وارد قرن جدید می‌شود که بیش از ۴۰ سال است خورشید مردم سالاری دینی در آن طلوع کرده و اکنون در دوره تعالی و تکمیل حرکت خود در آغاز گام دوم قرار دارد.

وی اضافه کرد: امروز دولت جدید در بلندایی ایستاده که تمدن جهانی با چندین هزار سال پیشینه، آن را ساخته است. فرهنگی که قرن‌ها در تاریخ بشریت پیشرو بوده و با ترکیب یکتاپرستی و پیشرفت، الگویی از زیست و معنوی را ارائه داده است. فرهنگ و تمدن ایران بزرگ آن گاه که پذیرای اسلام شد این الگوی پیشرفت را باز آفرینی کرد و سرآمد دانش و ادب در جهان شد.

رئیس جمهور گفت: ملت بزرگ ایران اکنون بر فراز این قله بلند ایستاده است و خشنود از آنچه که در انتخابات تاریخی خود شکل داده است.

رئیسی با بیان این که ایران جدید، ایران قرن ۱۵ است، گفت: در طلیعه قرن جدید و آغاز گام دوم انقلاب بسیار مفتخرم که امروز اینجانب به واسطه رأی ملت قهرمان ایران و از سوی آنان به نگهبانی از چنین میراث گران بهایی موظف شدم و خداوند متعال را سپاسگزارم که نعمت خویش را نصیب این بنده خود کرد و فرصت خدمت به مردم را اعطا کرد.

وی افزود: اراده ملت ایران در حالی این حماسه بزرگ را آفرید و جلوه‌ای رشک برانگیز از نظام مردم سالاری دینی را در تاریخ معاصر به رخ جهانیان کشید که در اوج دشمنی بدخواهان ملت ایران از تحریم‌های ناجوانمردانه اقتصادی تا جنگ روانی گسترده و دشواری‌های ناشی از شیوع گسترده کرونا قرار داشتیم.

رئیس جمهور با تاکید بر این که انتخابات نقطه آغاز مشارکت مردم است، نه نقطه پایان آن، ادامه داد: دولت مردمی به دنبال تحقق خواست مردم و پیام آنان در این انتخابات خواهد بود. پیام رأی مردم ایران در حماسه ۲۸ خرداد ۱۴۰۰، تحول خواهی و عدالت طلبی بود. خواست مردم استقلال طلبی و مقاومت در مقابل زیاده خواهی قدرت‌های مستکبر و ظالم بود در عین این که باید تعامل سازنده و گسترده با همه جهان پایبند بود.

رئیسی ادامه داد: مردم از ما می‌خواهند که به وعده خود مبنی بر تحقق دولت عدالت‌گستر و فساد ستیز و تبعیض گریز دغدغه‌مند، برنامه محور، علم خواه و اندیشه پیشه عمل کنیم. مردم از دولت برگزیده خود می‌خواهند، مدافع انسان‌ها در عالم باشد و به ظلم و بی عدالتی و تبعیض در هیچ کجای جهان راضی نشود.

وی با تاکید بر این که مدافع واقعی حقوق بشر و حقوق انسان هستیم، افزود: سکوت در برابر ظلم و جنایت و تجاوز به حقوق انسان‌های بی گناه و بی دفاع را قبول نداشته و مردود می‌دانیم، ظلم و جنایت چه در قلب اروپا و چه در آمریکا، آفریقا، یمن، سوریه و فلسطین باشد ما در کنار مظلومان خواهیم ماند و در داخل نیز مردم و جوانان عزیز در این مرز و بوم می‌خواهند که صدای رسا مستضعفان و ولی نعمتانمان باشیم.

رئیس جمهور ادامه داد: مردم می‌خواهند آزادی‌های اجتماعی و فرهنگی آنها مجدانه پیگیری شود و به معنای واقعی کلمه انقلاب اسلامی محقق شود. همه ویژگی‌ها و خصایص اسلامی در ساختارها، فرایندها و همچنان باورهای دولتمردان مشاهده پذیر باشد. وی تصریح کرد: مردم می‌خواهند که با رفع تنگناها، معیشت و سفره آنها بهبود بخشیده شود و نشاط ملی و شور اجتماعی در جامعه گسترش یابد.

رئیسی با تاکید بر این که دولت برخاسته از اراده ملت برای تأمین منافع مردم و اجرای عدالت خواهد ایستاد و در این مسیر خستگی ناپذیر پیش خواهد رفت، گفت: اینجانب امروز خادم همه جمهور و خدمتگزار بیش از ۸۰ میلیون از جمعیت است. مردم ایران بارها و بارها وفاداری خود را به انقلاب در عرصه‌های مختلف اثبات کرده اند و امروز نوبت ما است که ادای امانت کنیم.

وی با قدردانی از همه مهمانان به ویژه خانواده معظم شهیدان و مسؤولان کشوری و لشگری و مهمانان خارجی که در این مراسم تشریف آوردند، اظهار کرد: لازم است از زحمات رئیس مجلس شورای اسلامی برادر مجاهدم دکتر قالیباف و نمایندگان تشکر کنم که در این مراسم میزبان مهمانان عالیقدر بودند.

رئیس جمهور تاکید کرد: برنامه تحولی دولت در گرو همکاری همه بخش‌ها به‌ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی است. از خداوند متعال می‌خواهم که به اینجانب و دولت جدید توفیق خدمت رسانی مؤثر به ملت ایران عنایت فرماید تا بتوانیم با تکیه بر امدادهای الهی و دعاهای خیر حضرت ولیعصر (عج) و در پرتو رهنمودهای رهبر معظم انقلاب اسلامی آینده روشن برای ایران عزیز اسلامی و مردمان خوب این سرزمین رقم بزنیم.

رئیسی خاطرنشان کرد: در اجرای منویات رهبری مبنی بر سرعت بخشیدن در معرفی اعضای دولت به مجلس شورای اسلامی، در اولین فرصت در ابتدای هفته آینده فهرست اعضای پیشنهادی کابینه تقدیم ریاست مجلس و نمایندگان خواهد شد.


مجلس در کمترین زمان ممکن صلاحیت وزیران پیشنهادی را بررسی می‌کند

محمدباقر قالیباف در پایان مراسم تحلیف و در قسمت دوم سخنان خود، بار دیگر ضمن تقدیر و تشکر از تمام میهمانان خارجی، مقامات کشورهای دوست، مدعوین و مقامات کشوری و لشگری، برای رئیس جمهوری اسلامی ایران آرزوی موفقیت کرد.

وی با اشاره به سخنان رئیس جمهور درباره تقدیم لیست کابینه خود طی هفته آینده به مجلس، گفت: رئیس جمهور بر اساس ماده ۲۰۲ آئین نامه داخلی مجلس دو هفته فرصت دارد تا کابینه خود را به مجلس معرفی کند اما با توجه به تأکیدات رهبر معظم انقلاب و در جلو انداختن معرفی اعضای کابینه طبق هماهنگی‌ها قرار شد، تا ابتدای هفته آینده لیست اعضای کابینه دولت سیزدهم به مجلس معرفی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: ما هم در مجلس مصمم هستیم تا لیست وزرای پیشنهادی را در کمیسیون‌های تخصصی به صورت منسجم و پیوسته و در صحن علنی مجلس به صورت دو و سه شیفته بررسی کنیم؛ اگر در ابتدای هفته آینده لیست کابینه به مجلس معرفی شود امیدواریم بتوانیم تا سه شنبه ۲۶ مردادماه با توجه به شرایط و در حداقل زمان، مطابق آئین نامه برنامه وزرای پیشنهادی را بررسی کنیم.

وی در پایان از تمام دست‌اندرکارانی که برای برگزاری سیزدهم مراسم تحلیف ریاست جمهوری لطف و زحمت کشیده اند، تقدیر و تشکر کرد.


رئیس جمهور بعد از مراسم تحلیف، طبق آئین‌نامه دو هفته زمان دارد تا نسبت به معرفی کابینه و برنامه وزرا به مجلس شورای اسلامی اقدام کند که پس از اعلام وصول در مجلس، به مدت یک هفته وزرا و برنامه‌های‌شان در دست ارزیابی قرار خواهند گرفت.

گفتنی است، ۱۱۵ مقام رسمی از ۷۳ کشور جهان در مراسم تحلیف شرکت کردند؛ از بین این مقامات ۱۰ رئیس کشور در تراز سران کشورها، ۲۰ رئیس مجلس، ۱۱ وزیر خارجه، ۱۰ نفر از وزرای دیگر کشورها و همچنین فرستاده ویژه و نواب رؤسای مجالس، رؤسای کمیسیون‌ها و هیئت‌های پارلمانی در این مراسم حضور پیدا کردند.

عراق، فلسطین، لبنان، سودان، بحرین، یمن، ترکیه، روسیه، کرواسی، آرژانتین، کوبا، برزیل، ونزوئلا، ارمنستان، افغانستان، الجزایر، سوریه، بروندی، پاکستان، صربستان، آذربایجان، ازبکستان، تاجیکستان، قرقیزستان، مالزی، آفریقای جنوبی، تانزانیا، بلاروس، ترکمنستان، زنگبار، گینه کوناکری، گینه بیسائو، بنین، نیجر، امارات، ایتالیا، قطر، نیجریه، سریلانکا، غنا، بنگلادش، کره جنوبی، توگو، شیلی، گرجستان، بورکینا فاسو، مالت، ایرلند، عمان، کویت، هند، بولیوی، نیکاراگوئه، بوسنی و هرزگوین، قزاقستان، یونان، اندونزی، اردن، استرالیا، اسلوونی، اوگاندا، برونئی، تایلند، تونس، چین، دانمارک، رومانی، زیمبابوه، ژاپن، ساحل عاج، نیوزیلند، سیرالئون، سنگال، فنلاند، فیلیپین، قبرس، لهستان، کره شمالی، هلند، مالی، مصر، ویتنام و همچنین واتیکان (فرستاده ویژه پاپ) از کشورهایی هستند که شخصیت‌های برجسته سیاسی و نمایندگان عالیرتبه آنها در این مراسم حضور داشتند.

دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا نماینده ویژه آقای جوزپ بورل، رئیس IPU، دبیرکل OPEC، دبیرکلAPA، دبیرکل PUIC، دبیرکل ALBA، دبیرکل ECO، دبیرکل سیکا (CICA)، دبیرکل اوپک گازی (GECF)، وزیر همگرایی و اقتصاد کلان کمیسیون اقتصادی اتحادیه اوراسیا، نماینده دبیرکل سازمان ملل در تهران و معاون دبیرکل D۸ رؤسا و مقامات سازمان‌های بین‌المللی و منطقه‌ای بودند که برای حضور در مراسم تحلیف سید ابراهیم رئیسی به ایران سفر کردند.

پس از مراسم تحلیف رؤسای هیئت‌ها در ضیافت شام رئیس جمهور شرکت می‌کنند.

از نکات مهم این مراسم، غیبت آیت الله آملی لاریجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام و علی لاریجانی، رئیس سابق مجلس است.

کد خبر 512522

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.