مهمترین راه انتقال ویروس دلتا+جزئیات

متخصص میکروب شناسی و استادیار دانشگاه علوم پزشکی همدان با اشاره به تحقیقات پزشکی انجام شده، گفت که احتمال کاذب بودن تست‌های منفی در کرونا نوع دلتا بیشتر است به نحوی که شاهد افزایش این فرایند (تست منفی کاذب) هستیم.

به گزارش ایمنا، محمد طاهری اظهار کرد: برخی مواقع با وجود مبتلا بودن فرد به کرونا نوع دلتا، آزمایش پی. سی. آر بیمار به علت جهش ویروس نامشخص و منفی می‌شود.

وی اضافه کرد: قدرت سرایت کرونا دلتا بسیار زیاد است و به همین دلیل مرگ و میر ناشی از ابتلاء به این نوع جهش یافته از ویروس به خصوص در افراد دارای بیماری‌های زمینه‌ای و با ریسک بالا، نقص در سیستم ایمنی، مشکلات ژنتیکی و پیوند عضو و جراحی افزایش می‌یابد.

به گفته این متخصص میکروب شناسی، مهم‌ترین فاکتور ابتلاء به کرونا در جوامع، "تماس نزدیک" است و بر همین اساس ابتلای یک عضو خانواده به طور حتم سایر اعضای آن خانواده را نیز مبتلا خواهد کرد.

طاهری تصریح کرد: در همین ارتباط حتی اگر علائم کلینیکی و طبیعی نشان دهنده ابتلای فرد به ویروس کرونا نباشد، می‌توان از او به عنوان «ناقل بدون علامت» نام برد.

وی تاکید کرد: "اطلاع رسانی سریع فرد مبتلا به نزدیکان و افرادی که با او ارتباط داشته‌اند"، مهم‌ترین و مؤثرترین راهکار برای پیشگیری از شیوع کرونا و قطع زنجیره همه گیری ویروس است.

این پزشک متخصص میکروب شناسی افزود: در ادامه همه افرادی که با فرد بیمار در ارتباط بوده‌اند، باید تست داده و خود را قرنطینه کنند که با انجام این کار در صورت ابتلای احتمالی نیز از شیوع ویروس و مبتلا کردن سایرین پیشگیری کرده‌اند.

طاهری تاکید کرد: ۷۵ درصد از بیماران کرونایی استان همدان مبتلا به ویروس نوع دلتا هستند که قدرت سرایت پذیری زیاد این ویروس میزان متوفیان به ویژه در افراد مستعد (بیماران زمینه‌ای) را افزایش داده است.

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی همدان با بیان اینکه به تازگی چند مرکز جدید برای تزریق واکسن کرونا در استان راه اندازی شده است، گفت: ارسال پیامک برای مراجعه افراد به منظور تزریق واکسن کرونا حذف شده و از این پس گروه‌های هدف با مراجعه به سایت می‌توانند نسبت به انتخاب و تعیین مکان، زمان و ساعت تزریق واکسن اقدام می‌کنند.

منبع: ایرنا

کد خبر 510806

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.