۶ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۳۳
هنر کارت جدید چه شد؟

مدیر عامل هنر کارت از چاپ ۶ هزار هنر کارت توسط بانک عامل در آینده نزدیک خبر داد و گفت: تاکنون بیش از ۵۷ هزار هنرکارت تولید شده بین واجدان شرایط توزیع شده است.

به گزارش ایمنا، مصطفی خادم المله، با اشاره به راه اندازی پروژه هنر کارت، گفت: این کارت، یک کارت هویتی است که به اعضای تأیید شده صندوق اعتباری هنر تعلق می‌گیرد. بنابراین نخستین هدف این کارت شناسایی است که اطلاعات دارنده کارت شامل عکس، نام و نام‌‎خانوادگی و رشته فعالیت متقاضی به زبان فارسی و انگلیسی بر روی آن درج شده است. هنر کارت عضو شبکه شتاب کشور نیز می‌باشد و تمامی تعاملات مالی صندوق با اعضا از جمله وام، بیمه، کمک مستمری و… را پوشش می‌دهد.

وی با اشاره به فرایند صدور این کارت، افزود: پس از ثبت درخواست متقاضیان در سامانه هنر کارت، تطبیق اطلاعات ثبت شده متقاضی در این سامانه با اطلاعات ثبتی در سامانه صندوق اعتباری هنر انجام می‌شود. در صورت عدم تناقض، پرونده به بانک ارسال و افتتاح حساب گروهی صورت می‌پذیرد. برای هر هنرمند یک شماره حساب اختصاصی و جدید تعریف می‌شود. پس از اتصال شماره کارت به حساب، تصویر فرد متقاضی به همراه سایر اطلاعاتی که برای صدور کارت بانکی مورد نیاز است برای چاپ بر روی هنر کارت آماده و به چاپخانه ارسال می‌شود. پس از این مرحله، کارت وارد مرحله توزیع می‌شود.

مدیر عامل هنر کارت اظهار کرد: از زمان آغاز ثبت نام تاکنون بیش از ۶۷ هزار نفر از اعضای صندوق در سامانه هنر کارت ثبت نام و اطلاعات متقاضیان بررسی شده است. پس از بررسی‌های انجام شده در این مرحله مشخص شد اطلاعات هویتی، اسم لاتین و… حدود ۴ هزار نفر از متقاضیان با بی‌دقتی ثبت شده است که همین موضوع سبب شد فرایند افتتاح حساب و صدور کارت برای این گروه با تأخیر انجام شود. تصویر پرسنلی متقاضیان به عنوان یکی از پارامترهای هویتی اشخاص، بسیار حائز اهمیت است. تعداد ۱۳ هزار عکس شرایط و یا کیفیت لازم را برای صدور کارت نداشتند. سه مرحله اطلاع رسانی از طریق پیامک و تعداد بی شماری تماس تلفنی با اعضا برای اصلاح اطلاعات طی این مدت گرفته شده است.

خادم المله با اشاره به جزئیات توزیع هنر کارت تصریح کرد: طی رایزنی با مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی و نمایندگان صندوق در استان‌ها تصمیم گرفته شد که هنر کارت هنرمندان استانی از طریق ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان‌ها توزیع و هنر کارت هنرمندان تهرانی به آدرس ثبت شده در سامانه هنر کارت ارسال شود. در جریان توزیع هنر کارت به دلیل حساسیت در حفظ حریم شخصی اصحاب فرهنگ، هنر و رسانه، امکان انتشار شماره تلفن گیرنده‌ی کارت وجود نداشت. بدین ترتیب هماهنگی نیروهای شرکت توزیع کننده کارت‌ها با متقاضیان به عللی از جمله نقص نشانی گیرنده، نقل مکان، شناخته نشدن گیرنده در نشانی مندرج روی مرسوله و… با سختی زیادی صورت گرفت.

وی با اشاره به آمار ثبت نام در سامانه هنر کارت اضافه کرد: تا پایان تیرماه سال جاری تعداد ۶۷ هزار و ۴۰۱ هنرمند، نویسنده و روزنامه نگار عضو صندوق اعتباری هنر در سامانه هنر کارت ثبت نام کردند. که برای ۶۷ هزار و ۳۶ نفر معادل ۹۹.۵ درصد افتتاح حساب انجام شده است. برای ۶۵ هزار و ۷۱۳ نفر از اعضا طی دو مرحله کمک هزینه بیکاری ایام کرونا واریز شد. اکثریت افرادی که برای آنها افتتاح حساب انجام نشده است کسانی بودند که اطلاعات هویتی‌شان با اطلاعات ثبت‌احوال تطبیق نداشته است.

مدیر عامل هنر کارت خاطرنشان کرد: از ۶۷ هزار و ۴۰۱ نفر متقاضی برای بیش از ۵۷ هزار نفر هنر کارت چاپ شده است. به دلیل عدم کیفیت مناسب عکس‌های ارسالی توسط اعضا، امکان چاپ هنر کارت بیش از ۳ هزار نفر هنوز فراهم نشده است که این موضوع از طریق پیامک و تماس تلفنی به اطلاع این گروه رسیده است. همچنین اطلاعات ۶ هزار و ۱۵۷ نفر از اعضا به بانک عامل ارسال که منتظر اتمام فرایند چاپ و دریافت هنر کارت این گروه هستیم. ۳۶۹ نفر از هنرمندان واجد شرایطی که به تازگی در سامانه هنر کارت ثبت نام کرده اند، نیز در مرحله بررسی و افتتاح حساب قرار دارند. در میان ثبت نام کنندگان متأسفانه ۷۲ نفر فوت شده اند و برای ۱۳ نفر به دلیل پرونده قضائی امکان افتتاح حساب وجود ندارد. اقدامات قانونی برای برخورداری سه نفر از هنرمندان تبعه افغانستان نیز با بانک در حال انجام است. تاکنون بیش از ۴۰ هزار کارت توسط اعضا فعال شده است و فرآیند ارسال کارت‌های باقیمانده با جدیت دنبال می‌شود.

کد خبر 510412

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ناشناس IR ۱۳:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۸
    0 0
    خیلی وقته برای هنرکارت فرم پر کردم وولی متاسفانه هرچی پیگیری هم میکنم از طریق پیامک ،جواب داده نمیشه،ما هم جزو صندوق اعتباری هنر هستیم حداقل برای هر استان مشخص کنید،دیگه تا کی؟؟؟