نمره منفی برای سئوال‌های سخت کنکور امسال اعمال نمی‌شود

رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: نمره منفی برای سئوال‌های سخت کنکور سراسری ۱۴۰۰ اعمال نمی‌شود.

به گزارش ایمنا، ابراهیم خدایی روز چهارشنبه در حاشیه بازدید از حوزه برگزاری کنکور کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ در دانشکده زبان و ادبیات خارجی دانشگاه تهران درباره سئوال‌های سخت کنکور سراسری امسال اظهار کرد: همه نظرات بازیگران کنکور سراسری اعم از آموزش و پرورش، داوطلبان و موسساتی که در این زمینه فعالیت داشتند اخذ شد.

وی افزود: در این کنکور، درس ریاضی نسبت به سال گذشته سخت‌تر بود و بر اساس نامه رسمی وزارت آموزش و پرورش، چند ایراد گرفته شد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور توضیح داد: نخست این که خارج از کتاب درسی بود که تعداد این سئوال‌ها کم بود، همچنین سه سوال را خارج از کتاب مطرح کرده بودند؛ علاوه بر این یک سری از سئوال‌ها از قسمت‌های منابع حذف شده اعلام شد.

خدایی گفت: برخی سوالات خارج از اهداف آزمون مطرح شده بود. از نظر تفاوت ماهیت آزمون‌ها، منابع ما کتاب‌های درسی است.

وی تاکید کرد: تمام این سئوال‌ها به دقت بررسی شد و تجزیه و تحلیل این سئوال‌ها ادامه دارد. اگر به نتیجه برسیم برخی سئوال‌ها را حذف می‌کنیم.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور ادامه داد: نمره منفی سئوال‌های سخت ریاضی که جواب غلط داشته باشد، لحاظ نمی‌شود.

خدایی اظهار کرد: سازمان سنجش آموزش کشور به نفع داوطلبان تصمیم‌گیری می‌کند، اگر به این نتیجه برسیم که یک سری از سوالات خارج از کتاب بوده، حذف می‌کنیم.

وی افزود: داوطلبان کنکور با دریافت کارنامه مشاهده می‌کنند که به نفع آنها تصمیم گرفته شده است. سال گذشته داوطلبی با نمره ۶۰ تراز ۱۰ هزار گرفت اما امسال با نمره ۵۰ این تراز را می‌گیرد.

معاون وزیر علوم تاکید کرد: سازمان سنجش آموزش کشور تصمیم گرفته بعضی سئوالات با تأثیر مثبت اعمال شود. در این میان یک یا دو سئوال فاقد جواب بود که آن سوال حذف شد.

خدایی خاطرنشان کرد: داوطلب در جلسه کنکور وقت گذاشته است و نباید این حق ضایع شود بنابراین نمره مثبت برای پاسخ‌های درست مثل همیشه اعمال می‌شود اما برای سئوال‌های فاقد جواب و سئوال‌های دارای جواب غلط در درس ریاضی نمره منفی اعمال نمی‌شود.

به گزارش ایرنا، کنکور سراسری ۱۴۰۰ روزهای ۹ تا ۱۲ تیرماه امسال با رقابت بیش از یک میلیون و ۱۹۴ هزار داوطلب برگزار شد.

بعد از برگزاری کنکور ۱۴۰۰ تعداد زیادی از داوطلبان گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی و علوم انسانی نسبت به سختی سئوال‌های درس ریاضی این آزمون به سازمان سنجش اعتراض کردند.

همچنین ۲۵ نفر از مؤلفان کتاب درسی، بررسی مشروح سوالات درس ریاضی کنکور سراسری ۱۴۰۰ در گروه آزمایشی علوم ریاضی، علوم تجربی و علوم انسانی را منتشر کردند که بر اساس آن اعلام کردند که ۴۰ درصد سئوالات گروه علوم ریاضی، ۴۴ درصد سوالات گروه علوم تجربی و ۳۰ درصد سوالات گروه علوم انسانی اشتباه، خارج از محتوا و اهداف کتاب درسی بوده است.

نتیجه اولیه کنکور سراسری ۱۴۰۰ قرار است تا دوشنبه هفته آینده ۱۱ مردادماه اعلام شود.

منبع: ایرنا

کد خبر 510389

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • علی IR ۱۷:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۰۸
    0 0
    متاسفم برای سازمان سنجش.من امیدم ب درس ریاضی بود که بخاطر این کارشون امید دیگ ندارم.متاسفم برای این کشور