نمایش آثار زنان هنرمند قرن ۱۹ در موزه پرادو اسپانیا

مدیران موزه پرادو در اسپانیا در آستانه بازگشایی آن پس از تعطیلی طولانی دوران کرونا می‌خواهند آثار هنرمندان زن قرن ۱۹ را بیش از گذشته به نمایش بگذارند.

به گزارش ایمنا، به لطف افزوده شدن آثار نقاشی و مینیاتور هنرمندان زن در ماه‌ها و سال‌های اخیر، از میان ۱۳۰ هنرمندی که آثارشان در گنجینه موزه پرادو نگهداری می‌شود، ۱۳ هنرمند زن هستند؛ یعنی درست ۱۰ درصد. با این که مینیاتور هنری بسیار ظریف و پرکار است اما زنان هنرمند فعال در قرن ۱۹ برای این که نمی‌توانستند روی تابلوهای بزرگ کار کنند ترجیح می‌دادند سراغ مینیاتور بروند و تابلوهای کوچک‌تر بکشند.

در دوره تازه فعالیت‌های موزه پرادو در مجموع هفت سالن برای نمایش آثار هنرمندان زن از جمله مارسلا دی‌والنسیا و ماریا بلانچارد در نظر گرفته شده است. البته برای تضمین این که تابلوها و آثار هنری را واقعاً زنان هنرمند قرن ۱۹ کشیده‌اند، کارهای بزرگ پیش رو است. اکتبر گذشته مسئولان این موزه معتبر اسپانیایی پس از آنکه دریافتند یک تابلو مربوط به یک نقاش مرد به عنوان اثر هنری یک زن به نمایشگاه هنر معاصر عرضه شده، آن را کنار گذاشتند.

بخشی از آثاری که مدیران موزه پرادو در مادرید در سال‌های اخیر به ویژه از هنرمندان زن خریده‌اند، به لطف میراث ۷۵۰ هزار یورویی کارمن سانچس گارسیا بوده است؛ یک معلم دوستدار هنر که ارتباط‌هایی هم با موزه پرادو داشت و سال ۲۰۱۶ از دنیا رفت. یکی از اتاق‌های تازه موزه هم مربوط به پرتره‌های زنان نقاش و هنرمند است تا مخاطبان و بازدید کنندگان بتوانند بیشتر و از نزدیک با این گروه آشنا شوند.

پرادو از مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری و معتبرترین موزه شهر مادرید است و سال گذشته در اوج دوران کرونا شانزدهمین موزه پربازدید دنیا بود. از گنجینه‌های ارزشمند این موزه هنری اسپانیا می‌توان به آثار فرانسیسکو گویا، سرشناس‌ترین هنرمند و نقاش اواخر قرن هجدهم و اوایل قرن نوزدهم اشاره کرد.

منبع: هنر آنلاین

کد خبر 509145

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.