آخرین وضعیت سد کرخه و تامین آب مناطق پایین دست

معاون سازمان آب و برق خوزستان با بیان اینکه اکنون حدود ۷۰ درصد از سد کرخه خالی است، گفت: وقتی انحرافی نسبت به برنامه مدیریت خشکسالی ایجاد می شود ریسک تامین مصارف آب در ماه های آینده افزایش می باید.

به گزارش ایمنا، علی شهبازی، با اشاره به آخرین وضعیت خروجی سد کرخه و دبی آب جریان یافته در رودخانه کرخه اظهار کرد: حدود دو هفته است که خروجی سد کرخه نسبت به برنامه اولیه مدیریت خشکسالی تدوین شده برای استان افزایش یافته و به حدود ۱۶۰ متر مکعب در ثانیه رسیده است.

وی افزود: این افزایش خروجی و رهاسازی آب از سد کرخه در مرحله اول که از دو هفته پیش آغاز شد، حدود ۱۳۰ متر مکعب در ثانیه بود و در مرحله دوم در یک هفته اخیر به حدود ۱۶۰ متر مکعب در ثانیه رسیده است.

معاون سازمان آب و برق خوزستان تصریح کرد: بر اساس برنامه مدیریت خشکسالی خوزستان دبی خروجی سد کرخه باید حدود ۷۵ متر مکعب در ثانیه باشد اما با توجه به مشکلات به وجود آمده در پایین دست سد کرخه که به دلیل برداشت بی رویه آب بود، دبی رهاسازی آب از سد افزایش یافته است.

شهبازی مطرح کرد: به دلیل مشکلاتی که برای حق آبه اصلی حوضه کرخه از جمله تالاب هورالعظیم، احشام و دام‌ها و… به وجود آمد، به ناچار مجبور به افزایش دبی خروجی در دو هفته اخیر شده‌ایم تا حق‌آبه این افراد و بخش‌ها تأمین شود.

وی با بیان اینکه تا خردادماه کل نیاز آبی تالاب تأمین می‌شد اما مشکلاتی که تیرماه برای تالاب به وجود آمد باعث شد تا رهاسازی آب برای تأمین حق آبه هورالعظیم افزایش یابد، ادامه داد: در حال حاضر دبی شاخه‌های انتهایی رودخانه کرخه که به هورالعظیم می‌رسد حدود ۳۵ متر مکعب در ثانیه است و البته این روند افزایشی و بیشتر از نیاز تالاب است.

معاون سازمان آب و برق خوزستان با اشاره به آخرین وضعیت سد کرخه گفت: وقتی انحرافی نسبت به برنامه مدیریت خشکسالی ایجاد می‌شود ریسک تأمین مصارف آب در ماه‌های آینده افزایش می باید اما به صورت مرتب شرایط را رصد خواهیم کرد تا با مشکلی در این زمینه مواجه نشویم.

شهبازی خاطرنشان‌کرد: در حال حاضر حدود ۷۰ درصد سد مخزنی کرخه خالی است و فقط حدود ۷۵۰ میلیون متر مکعب تا تراز نیروگاه در سد کرخه آب وجود دارد و امیدواریم که نیازی نباشد تا از احجامی پایین‌تر از تراز نیروگاه استفاده کنیم.

منبع: ایسنا

کد خبر 508933

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.