فعالیت حمل‌ونقل عمومی پایتخت مانند روزهای تعطیل

شهر تعطیل شده است، بانک‌ها هم تعطیل هستند اما تجربه تعطیل‌کردن یا تغییر ساعت کار بخشی از حمل‌ و نقل عمومی در ابتدای شیوع کرونا نشان داد که نمی‌توان حمل‌ونقل درون‌شهری را متوقف کرد.

به گزارش ایمنا، سال گذشته چند بار ساعت سرویس‌دهی اتوبوس و مترو را به خاطر اوج‌گیری کرونا محدود کردند، اما حجم بزرگی از مسافران ساعات آخر شب و ابتدای صبح به حمل‌ونقل عمومی وابسته بودند و تعطیلی کسب‌وکارها هم باعث حذف کامل این رفت‌وآمدها نشد. حالا که به موج پنجم کرونا رسیدیم و میزان تلفات ناشی از این بیماری در تهران از ۱۰۰ نفر در روز گذشته، باید به تناسب ۴ روز تعطیل اضافی پایتخت، رفت‌وآمد در شهر نیز کاهش پیدا کند.

به‌گفته معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران محدودیت‌های طرح ترافیک و طرح کاهش آلودگی هوا (زوج و فرد) از امروز تا سوم مرداد لغو شده است. سید مناف هاشمی تأکید می‌کند: «در تعطیلات رسمی اجرای طرح ترافیک ملغی می‌شود و از این‌رو بر اساس تصمیم ستاد ملی کرونا مبنی بر تعطیلی ۶ روزه تهران، محدودیت‌های طرح ترافیک و طرح کاهش تا سوم مرداد لغو شده‌اند.»

وی به تعطیلی مراکز معاینه فنی خودرو هم اشاره می‌کند و می‌گوید: «مراکز معاینه فنی همواره از محل‌های شلوغ و پرازدحام هستند و از این‌رو تصمیم بر آن شد تا برای جلوگیری از شیوع بیشتر کرونا در موج پنجم، این مراکز هم تا سوم مردادماه تعطیل شوند.»

معاون حمل‌ونقل و ترافیک شهردار تهران می‌افزاید: «با توجه به لغو طرح ترافیک و شرایط قرمز کرونا، مردم از تردد غیرضروری پرهیز کنند.»

قائم‌مقام عملیات شرکت بهره‌برداری متروی تهران و حومه نیز می‌گوید: «با توجه به تعطیلی ادارات و سازمان‌ها، متروی تهران و حومه از ۲۹ تیر ماه تا ۳ مرداد ماه همانند روزهای تعطیل سرویس‌دهی دارد.»

به‌گفته مجید رستمی خدمات‌رسانی در تمام ایستگاه‌های خطوط هفت‌گانه متروی تهران و حومه چون روال ایام تعطیل انجام می‌شود.

وی با اشاره به اینکه ایستگاه‌های خطوط متروی تهران و حومه تعطیل نیستند، تأکید می‌کند: «خدمات‌رسانی در این ایام با توجه به کاهش مسافر طبق زمان‌بندی روزهای تعطیل انجام می‌شود. عملیات ضدعفونی‌کردن ایستگاه‌ها و قطارهای متروی تهران و حومه در این روزها نیز به‌صورت کامل انجام می‌شود.» از سوی دیگر شرکت واحد اتوبوسرانی تهران در ۴ روز تعطیل (سه‌شنبه، پنجشنبه، شنبه و یکشنبه)، برنامه حرکت روزهای تعطیل (مانند جمعه‌ها) را اعمال می‌کند. شهروندان می‌توانند از اپلیکیشن رایا و ارسال کد ایستگاه به شماره پیامک ۲۰۰۰۱۱۱ برای اطلاع از روند حرکت اتوبوس‌ها استفاده کنند.

منبع: همشهری آنلاین

کد خبر 508465

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.