حمایت دولت ایران از مذاکرات بین‌الافغانی در صورت تامین منافع افغان‌ها

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفت: مذاکراتی که در خارج از مرزهای افغانستان انجام می‌شود تا جایی که منافع مردم این کشور تامین شود مورد حمایت ملت و دولت ایران هم قرار می‌دهد.

به گزارش ایمنا، عباس مقتدایی به دور جدید مذاکرات دولت افغانستان و طالبان به میزبانی دوحه اشاره و اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران بر اساس سیاست اصولی خود به دنبال تقویت کشورهای منطقه است و ایجاد صلح و ثبات را به عنوان جزئی از سیاست‌های اساسی می‌داند، لذا همواره به دنبال این بوده تا افغانستان از آرامش و آسایش بیشتری برخوردار باشد و همچنین از جنگ در این کشور مهم پیشگیری شود.

وی افزود: ایران در طول سالیان گذشته هیچگاه در امور داخلی افغانستان دخالتی نداشته؛ چرا که مسائل داخلی افغانستان متعلق به مردم این کشور بوده و هرگونه تصمیم گیری نیز بر عهده ملت افغانستان است.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: آنچه که امروز از سوی جمهوری اسلامی ایران دنبال می‌شود مذاکرات بین الافغانی است و این نیز به نحوی بوده تا جریانات سیاسی متعددی که در افغانستان فعالیت دارند بتوانند با یکدیگر مذاکره کنند و نتیجه نیز منجر به آرامش افغانستانی‌ها شود.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران از هرگونه اقدامی که به وحدت هرچه بیشتر افغانستان بیانجامد استقبال می‌کند؛ ضمناً مقامات افغانستان به صورت دوره‌ای برای انجام مذاکرات به کشورهای مختلف سفر می‌کنند و این موضوع نیز امری طبیعی است.

مقتدایی تصریح کرد: ایران و افغانستان می‌توانند به عنوان دو کشور همسایه به نحو مطلوبی نیازهای یکدیگر را برطرف کنند؛ لذا مذاکراتی که در خارج از مرزهای افغانستان انجام می‌شود تا جایی که منافع مردم این کشور تأمین شود مورد حمایت ملت و دولت ایران هم قرار می‌گیرد.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

کد خبر 508389

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.