۲۸ تیر ۱۴۰۰ - ۱۴:۴۵
برنامه چینی‌ها برای مریخ!

مرکز برنامه فضایی و اکتشاف ماه سازمان ملی فضایی چین اخیرا اعلام کرد که مریخ نورد آنها موسوم به "ژورونگ" (Zhurong) تا شب شنبه بیش از ۵۰۹ متر بر سطح سیاره سرخ حرکت کرده است.

به گزارش ایمنا، مریخ‌نورد چینی در سفر خود به سیاره سرخ به زودی به تپه شنی دوم خواهد رسید. سازمان ملی فضایی چین گفت این مریخ‌نورد در این مأموریت جدید یک بررسی دقیق از تپه شنی و محیط اطراف آن انجام خواهد داد.

"ژورونگ" ۶۳ روز مریخی در سطح سیاره سرخ فعالیت داشته است. یک روز مریخی تقریباً ۴۰ دقیقه بیشتر از یک روز زمینی است.

"تیان‌ون -۱" در ماه فوریه ۲۰۲۰ سوار بر موشک "لانگ‌مارچ بی ۵" به مدار مریخ رسید. این فضاپیما که سطح‌نورد "ژورونگ" به آن متصل بود، پس از گذراندن بیش از سه ماه در مدار از مدارگرد جدا شده و سفرش به سمت سطح مریخ را آغاز کرد.

"تیان‌ون -۱" پس از ورود به جو مریخ، "هفت دقیقه وحشت" را که سطح‌نورد ناسا تجربه کرده بود گذراند. یک سپر حرارتی از این فضاپیما هنگام ورود به جو محافظت کرد و سپس چترهای آن باز شد و مریخ‌نورد بر روی منطقه‌ی Utopia Planitia فرود آمد.

"ژورونگ" اندازه‌ای مشابه یک خودروی کوچک دارد و وزن آن ۵۳۰ پوند (۲۴۰ کیلوگرم) برابر با یک چهارم وزن دو مریخ‌نورد ناسا یعنی "کنجکاوی" و "استقامت" است. این مریخ‌نورد ۲۲ مه _۱ خردادماه_ کار خود را در مریخ آغاز کرد.

طبق گفته سازمان ملی فضایی چین، "ژورونگ" و "تیان ون -۱" در شرایط عادی است و زیر سیستم‌های آنها به طور عادی کار می‌کنند.

منبع: ایسنا

کد خبر 508297

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.