ذخیره بانک خون اصفهان حدود ۵ روز است/ اهدای خون ۳۵۰ نفر به طور روزانه

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان گفت: به تمام گروه‌های خونی به ویژه گروه‌های خونی منفی نیاز داریم زیرا ذخیره بانک خون استان حدود پنج روز است و مطلوب نیست.

علی فتوحی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص آمار مراجعه کنندگان و اهدا کنندگان خون، اظهار کرد: روزانه حدود ۴۰۰ نفر برای اهدای خون و پلاسما مراجعه می‌کنند که حدود ۳۵۰ نفر موفق به اهدای خون می‌شوند.

وی با اشاره به این که ذخیره بانک خون استان حدود پنج روز است، اضافه کرد: ذخیره بانک خون استان باید بیش از هفت روز باشد و نرمال بودن ذخیره بانک خون استان اصفهان مشروط بر ادامه مراجعه افراد اهدا کننده است و حضور پیوسته آن‌ها سبب حفظ وضعیت مطلوب ذخیره بانک خون می‌شود. به تمام گروه‌های خونی به ویژه گروه‌های منفی نیاز داریم.

مدیرکل انتقال خون استان اصفهان با اشاره به این که در فصل گرما آمار اهدا کنندگان خون تا حدودی کاهش می‌یابد، تصریح کرد: در شرایط قرمز کرونایی قرار داریم و علاوه بر آن در فصل گرما هستیم و این دو عامل ممکن است باعث کاهش آمار اهدا کنندگان شود و شهروندان نباید اهدای خون در این روزها را فراموش کنند، بهتر است افراد اهدای مستمر خون داشته باشند تا افراد نیازمند به خون و فرآورده‌های خونی دچار مشکل نشوند.

کاهش مصرف پلاسما کوویدی

وی افزود: مصرف خون و فرآورده‌های خونی به ویژه برای بیماران تالاسمی یک نیاز همیشگی است و با اطلاع‌رسانی باید در فرهنگ‌سازی اهدای خون و فرآورده‌های خونی بین مردم کمک کنیم، نباید فراموش کنیم که در شرایط کرونا هم مراکز درمانی به صورت مستمر و روزانه به خون و فرآورده‌های خونی نیاز دارند. روند اهدای خون باید مستمر باشد تا با وضعیت بحرانی برای ذخیره خون مواجه نشویم.

فتوحی با بیان این که آماده دریافت پلاسما کوویدی از داوطلبان هستیم، اضافه کرد: در حال حاضر پلاسمای کوویدی ذخیره می‌شود، هنوز هیچ درمان قطعی برای کرونا به نحو ثابتی مشخص نشده است و اکثر درمان‌ها در حد کارآزمایی است، پلاسما درمانی برای کرونا نیز درمان ثابتی نیست و از آنجا که هیچ اقدام درمانی نیست که بدون عوارض باشد پلاسما درمانی هم از این قانون مستثنی نیست، مصرف پلاسما کوویدی برای درمان بیماران کرونا کاهش یافته است و بر اساس اعلام نیاز مراکز درمانی برای آنها پلاسما کوویدی ارسال خواهیم کرد.

وی با بیان این که بیشترین گروه خونی که اهدا می‌شود گروه خونی "O" است، خاطرنشان کرد: از اهدا کنندگان درخواست داریم تا با مراجعه به وبسایت سازمان انتقال خون استان اصفهان به نشانی esfahan.ibto.ir برای دریافت نوبت اینترنتی، روز و زمان مشخصی برای اهدای خون، مراجعه کنند تا از تجمع افراد در شرایط قرمز کرونایی پیشگیری شود و در مراکز اهدای خون تمام نکات بهداشتی مقابله با کرونا رعایت می‌شود و همیشه مراکز ضدعفونی می‌شود.

کد خبر 508225

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.