آخرین وضعیت پرونده قتل بابک خرمدین/گلایه‌های خواهر و برادر خرمدین

وکیل خانواده خرمدین از آخرین وضعیت این پرونده خبر داد و گفت: خواهر و برادر بابک خرمدین تا امروز در برابر ادعاهای کذب، طنزپراکنی و فحاشی‌ها تنها بوده‌اند.

به گزارش ایمنا، وکیل خانواده بابک خرمدین با بیان اینکه از آغاز وقوع این اتفاق هولناک تا به امروز خواهر و برادر بابک کاملاً تنها بوده‌اند، گفت: هیچ خبری از نهادهای حمایت‌کننده یا امدادرسانی به ایشان نبود و در معرض آماج ادعاهای کذب، طنزپراکنی و فحاشی‌ها قرار داشتند که شرایط نامساعد ایشان را به مراتب وخیم‌تر می‌کرد.

وی در خصوص آخرین وضعیت پرونده قتل بابک خرمدین، اظهار کرد: سابقاً پرونده‌های جنجال‌برانگیز قضائی سوژه کسب شهرت و سوءاستفاده افراد جویای‌نام قرار گرفته بود، اما پرونده قتل بابک خرمدین به جهت شخصیت مقتول و ابعاد خاص پرونده و گسترش اخبار مربوط به آن در فضای مجازی، دستاویز جدیدی برای سوءاستفاده جهت کسب شهرت شده است.

وکیل خانواده خرمدین افزود: از بدو انتشار این خبر، از نزدیک با خواهر و دورادور با برادر بابک خرمدین آشنا شدم و شاهد اوضاع روحی بسیار ناراحت‌کننده ایشان بودم. در نظام‌های قضائی پویا به محض تحقق جرایمی با این وسعت، بررسی‌های همه‌جانبه حقوقی، روانشناسی و جامعه‌شناسی در دستور کار قرار می‌گیرد و حمایت‌های حقوقی، مدنی و روانشناختی از بزهکار و بزه‌دیده و خانواده این دو که در واقع قربانیان خاموش بزه تحقق یافته هستند، آغاز می‌شود.

وی تصریح کرد: حمایت از بزهکار، از این منظر که محاکمه و مجازات وی در شرایطی قانونی و عادلانه با لحاظ جمیع شرایط و قرائن و اوضاع احوال حاکم بر وقوع جرم محقق شود و اتهاماتی غیر از آنچه رخ داده به ایشان منتسب نشود. حمایت از بزه‌دیده، از این منظر که راه برای احقاق حق پایمال شده وی (یا خون پایمال شده در پرونده‌های قتل) در یک فرایند دادرسی عادلانه و به دور از اطاله مهیا شود.

این وکیل دادگستری گفت: حمایت از خانواده‌های بزه‌دیده و بزهکار؛ کسانی که به طور غیر ارادی و ناخواسته درگیر فرایند بزهکارانه می‌شوند، عزیزان خود را چه در قالب بزهکار چه در قالب بزه‌دیده از دست می‌دهند و در معرض آماج حملات روحی و عصبی قرار می‌گیرند. لازمه پیشگیری از تکرار بروز حوادث ناگوار دیگر در آینده امدادرسانی روحی، روانی، حقوقی و عنداللزوم اقتصادی از ایشان است.

درویش‌وند ادامه داد: اگرچه به جنبه‌های حمایتی از دو مورد اول در پرونده قتل بابک خرمدین نقدهای جدی از قبیل نقض آشکار محرمانه بودن تحقیقات مقدماتی، انتساب اتهامات و طرح ادعاهایی بدون پشتوانه به بزهکار، سوءاستفاده از نام بزه‌دیده وارد است، لکن محل بحث و انتقاد جدی من در مورد جنبه حمایتی گروه سوم یعنی خانواده بزهکار و بزه‌دیده است.

وی تأکید کرد: از آغاز وقوع این اتفاق هولناک تا به امروز به جرأت می‌توانم بگویم خواهر و برادر بابک کاملاً تنها بوده‌اند. هیچ خبری از نهادهای حمایت‌کننده و ارگان‌ها یا امدادرسانی به ایشان نبود و در معرض آماج ادعاهای کذب، طنزپراکنی و فحاشی‌ها قرار داشتند که شرایط نامساعد ایشان را به مراتب وخیم‌تر می‌کرد.

وکیل خانواده بابک خرمدین به ساخت مستند زندگی بابک خرمدین اشاره کرد و گفت: در کنار انتقاد نسبت به طرح کلیه این موارد که شاید بتوان گفت خلاء قانونی مانع از انجام اقداماتی درخور در این خصوص است، آنچه بیش از هر چیز برای خواهر و برادر بابک خرمدین آزار دهنده است، سو استفاده‌ای است که از این پرونده برای کسب شهرت توسط عده‌ای صورت می‌گیرد. اخیراً فیلم‌سازی بدون اخذ مجوز از مقام قضائی و بدون برقراری کوچک‌ترین ارتباطی با خانواده خرمدین، یا دسترسی به محتویات و حقایق پرونده خبر از ساخت مستندی درباره این پرونده داده و حتی نام این مستند و محل نمایش آن را نیز اعلام شده است.

درویش‌وند خاطرنشان کرد: به وکالت از خانواده خرمدین اعلام می‌دارم، هیچ‌گونه مصاحبه و تبادل اطلاعاتی در خصوص زندگی بابک، خانواده ایشان و جریان و محتویات پرونده از جانب خواهر و برادر بابک و نیز مقامات قضائی با این فیلم‌ساز صورت نگرفته و هر مستندی در این خصوص ساخته شود، با عنایت به این عدم تبادل اطلاعات و عدم دسترسی به اطلاعات پرونده ارزش استنادی نداشته و محمل قانونی ندارد.

منبع: رکنا

کد خبر 504915

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 14
 • نظرات در صف انتشار: 1
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • یک هم وطن بابک خرم دین IR ۱۰:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۴
  17 2
  خداوند به بازماندگان بابک عزیز صبر بدهد.افشین عزیز،آزیتای عزیز،ما از شما حمایت میکنیم در برابر این همه ناملایمات که پیش روی شماست،خدا شما را تنها نمیگذارد.شما یک خانواده بزرگ از هموطنانی دارید که با شما همدردی میکنند و تاب این هجوم و بی رحمی عده ای که از رفتار ناپسندشان برگرفته از تعصب و جهل است،نمی آورند،هستند بسیاری که از ابتدا شما را نه تنها قضاوت نکردند بلکه هر کجا توانستند از حقوق و آبروی شما دفاع کردند.لطفا خودتان را تنها نبینید.در پناه خدای بزرگ باشید.ما کنار شما هستیم برای همیشه.روح عزیزان بابک آرزو و فرامرز شاد.آمین.
  • رضا IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۵
   5 1
   درود بر شما هموطن عزیز و فهیم اینگونه برخورد نشان از تربیت و فرهنگ خانوادگی شما هموطن عزیز دارد در این پرونده هم حقوق قاتلين نیز رعایت نشده و قبل از ریشه یابی و علل این رفتار موضوع علنی گردید و باعث شد جریه دار شدن جامعه گردید
  • IR ۲۲:۲۹ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۸
   3 1
   چه با فهم و شعور خدا حفظتون کنه.سرانجام پرونده چی شد؟
  • IR ۱۱:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۰
   1 0
   متاسفم برای هر کی عجولانه قضاوت کرده بابک رو و برای هر کی بیرحمانه آزار میده بازماندگانش رو چون همه حق حیات داریم در اجتماع...خدایا بابک خرم دین ما رو غرق رحمتت کن.
 • فریدا IR ۰۰:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۴/۱۹
  2 2
  واقعا که جماعت بی شعورن. چرا از درد مردم برای خودتون کلاه میدوزید. این اتفاق برای هر کسی می تونست بیفته. این دو بازمانده چه گناهی دارن . شعور داشته باشید
 • قند IR ۲۲:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۴/۲۶
  5 1
  میدونم نظر من که پخش نمیشه ولی این یه واقعیت هست که حتی یک خلاف کوچک هم از طرف پدر و مادر در زندگی بچه اثر میزاره این که یک جنایت هولناکه و حتی اگر کسی هم‌به پسر و دختر اکبر خرمالدین کار نداشته اونها هیچ وقت نمیتونن با کارهای کثیف پدرشون رویه آرامش رو ببینن
 • سمیه IR ۰۰:۱۷ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۹
  5 0
  من کاملن درکشون میکنم خانواده منهم بعداز ۳۰ سال زنگی و باوجود ۶ تا نوه از هم پاشیدمن و خواهرم خیلی مورد قضاوت و تمسخر قرار گرفتیم و دچار سخت ترین بیماری روحی روانی شدیم فقط خدا میدونه چی به ما گذشت و میگذره
  • دخترک IR ۱۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۹
   11 0
   عزیزم،غصه نخور خداوند نزد دلهای شکسته است،همه که مثه هم نیستن خیلیا هم مرهم هستن نه نیشتر به زخم،نگاه کن همینجا هم یه عده بودن که از یه جنایت قلبشون به درد اومد ولی برای خاطر عزیز بابک جان ،دامن به شایعات نزدن و به بازماندگانش تسلا دادن.خودتو نباز باید زندگی کنی،تمام تلاشتو بکن شرافتمندانه یه زندگی خوب و آروم بسازی،پاسخی باشه برای هرکی با قضاوتهاش آزارتون داد..تو میتونی ولی بابک دیگه نیست از خودش دفاع کنه.
  • IR ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۹
   1 0
   ولی خدای شما و خدای بابک هست زنده و پاینده است نه چرت میزنه و نه خوابش میگیره و جای حق نشسته و به قدری عادل هست که احدی نمیتونه تصور کنه،احدی نمیتونه از عدالتش فرار کنه خدا سخت کیفره...روح بابک عزیز شاد و خدا به همه ما صبر بده.
 • فاطمه IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۹
  1 1
  سلام واقعا از اولش،فقط،به فکر باز ما نده ها ونسل بر نسل شما بودم که چه قدر زجر می کشید وخواهید کشید واقعا ما انسانها دچار مشکلاتی در روحی می شویم و نمی فهمیم کا چه بلایی به سر بقیه می،اوریم به نظر من در جایی که کسی شما را نشناسن وبا تغییر نام خلنوادگی خود زندگی کنید چرا که این اطرافیان اخرش،سر گوفت می دعند ببخشید که رک گفتم
 • فاطمه یار حقی IR ۱۴:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۵/۱۹
  7 0
  سلام . ایشون یکی از بی حاشیه ترین استادان ما بودن.بسیار نجیب و شریف.هرگز از ایشون رفتار و گفتاری ناپسند و خارج از عرف و اخلاق ندیدیم.به همه ما احترام میگذاشتن و خیلی مهربان و سر به زیر بودن،صدای آرام و دلنشینی داشتن و نگاه محجوب،با اینکه خیلی سواد و معلوماتشون بالا بود ولی هرگز به ما تفاخر نمیکردن و در تدریس بسیار مجرب بودن کم کار ی و کم فروشی در یاد دادن دانسته های خوشون به ما نمیکردن.متاسفم برای کسانی که در عمرشون حتا یکبار اسم بابک خرم دین رو نشنیده بودن و با ایشون حتا یکبار همکلام نشده بودن ولی هر چه توانستند تهمت زدند شایعه پراکنی کردند قضاوت ناروا کردند و به این فکر نکردند که ایشون هم برای کسانی عزیز هست و نزد کسانی حرمت داشته و آبرو...دیگر حرمت و آبروی پیش خدا که بماند...روح بابک خرم دین که از شرافتمندترین جوانان این آب و خاک بود و هست و خواهد بود ، شاد باشد.
 • ناشناس US ۱۶:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۲
  1 0
  انشاا... که در جهنم به سرای اعمال شومشان برسند برای همیشه.
 • فاطمه محمدی IR ۱۰:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۰۳
  10 0
  بهرحال خون 3نفرادم بیگناه ریخته شده ومملکت قانون داره ایشالاله که خونشان پایمال نشود ودرس عبرتی برا دیگران باشه
 • ایران IR ۱۰:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۲۳
  7 0
  هیچ اتفاقی برای من تکاندهنده تر از این نبود که پدر مادر یکنفر بتونند چنین جنایتی مرتکب بشه حتی یک لحظه نمیتونم فراموش کنم