برنامه‌ریزی برای کاهش ۱۹ درصدی مصارف آب در ۵ سال آینده

وزیر نیرو گفت: در برنامه سازگاری با کم‌آبی، کاهش ۱۹.۶ درصدی به ترتیب از برداشت‌های آب زیرزمینی و سطحی، برنامه‌ریزی برای مصارف مختلف کشاورزی، صنعت، فضای سبز و خدمات شهری و شرب و بهداشت در افق پنج ساله برنامه‌ریزی شده است.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت نیرو، رضا اردکانیان، روز پنجشنبه در کنفرانس مجازی بین‌المللی آب آلمان اظهار کرد: در برنامه سازگاری با کم‌آبی، کاهش ۱۹.۶ درصدی به ترتیب از برداشت‌های آب زیرزمینی و سطحی، برنامه‌ریزی برای مصارف مختلف کشاورزی، صنعت، فضای سبز و خدمات شهری و شرب و بهداشت در افق پنج ساله برنامه‌ریزی شده است.

وی در این کنفرانس که توسط وزارت محیط زیست، حفاظت از طبیعت و ایمنی نیروگاه‌های هسته‌ای (BMUB) آلمان در جهت ارتقای ارکان توسعه پایدار در جامعه جهانی برگزار شد، اقدام‌ها و دستاوردهای ایران (به‌ویژه وزارت نیرو) در چارچوب آرمان شش اهداف توسعه پایدار در تضمین دسترسی و مدیریت پایدار آب و فاضلاب برای همگان را تشریح کرد.

وزیر نیرو به مهمترین اقدام‌ها و دستاوردها در بهبود اجرای مدیریت منابع آب (IWRM) تدوین لایحه قانون آب، تغییر ساختار بخش آب و تدوین نخستین برنامه ملی سازگاری با کم آبی و مدیریت مصرف آب در ایران اشاره کرد.

اردکانیان درباره بازنگری قانون آب بعد از چهار دهه و تدوین لایحه قانون آب گفت: با توجه به اقتضائات و چالش‌های مهم و فزاینده کنونی بخش آب همچنین رویکردهای نوین حکمرانی آب، قانون جاری در کشور در حال حاضر توانایی پشتیبانی قانونی از مسائل جاری و ایجاد بستر لازم برای اعمال حکمرانی صحیح آب توسط حاکمیت را به‌ویژه در شرایط حدی همچون سیل و خشکسالی، نداشته و محدودیت‌های جدی را از این منظر موجب شده است.

وی گفت: بدین لحاظ وزارت نیرو با تشکیل دبیرخانه تدوین لایحه قانون آب، بازنگری قانون آب را با گردآوری تجارب جهانی و اسناد و قوانین هم‌عرض و مرتبط، طراحی سازوکار ارتباط با ذینفعان بر اساس روش‌های استاندارد و بین‌المللی را مد نظر قرار داده و برای تصویب لایحه مزبور به مجلس شورای اسلامی ارسال خواهد شد.

وزیر نیرو درباره ساختار مدیریت آب کشور افزود: از جمله اقدام‌های دیگری که در چارچوب حکمرانی مطلوب و استقرار رویکردهای مدیریت به‌هم‌پیوسته در مدیریت آب کشور صورت گرفته، تغییر ساختار بخش آب و استقرار کامل ساختار جدید است.

اردکانیان از اهداف تحقق این اقدام به مدیریت مبتنی بر مرزهای هیدرولوژیکی و حوضه آبریز و تلاش برای کاهش تنش‌های اجتماعی، افزایش نقش و مشارکت نهادهای غیردولتی و مردم نهاد و همچنین تمرکززدایی در ساختار مدیریت فرابخشی آب، تقویت نقش و جایگاه شورای عالی آب به‌عنوان بالاترین نهاد سیاست‌گذاری در بخش آب کشور، تقویت رویکرد غیرسازه‌ای، نرم‌افزاری و اجتماعی در مدیریت بخش آب کشور و ایجاد ساختار و ساز و کارهای رسمی در حوزه‌های اجتماعی و مشارکت مردمی و تقویت جایگاه اقتصاد آب به عنوان تدوین اولین برنامه ملی اشاره کرد.

وی درباره سازگاری با کم آبی و مدیریت مصرف آب در ایران افزود: دولت جمهوری اسلامی ایران در سال‌های اخیر با به رسمیت شناختن این واقعیت که پایداری منابع آب تنها در شرایطی قابل تأمین خواهد بود که همه ذینفعان و ذی‌مدخلان در حوزه آب به فعالیت‌های میان بخشی اولویت داده و زمینه مداخله مؤثر مصرف‌کنندگان آب و عموم مردم را در مدیریت منابع و مصارف آب در دستور کار قرار دهند، کارگروه ملی سازگاری با کم آبی را تأسیس و فعال کرده است.

وزیر نیرو ادامه داد: حاصل سه سال تلاش این کارگروه در فاصله سال‌های ۹۷ تا ۹۹، با صرف حدود ۷۶ هزار نفر ساعت کار کارشناسی و مدیریتی، تدوین و تصویب اولین برنامه ملی مدیریت مصرف آب و سازگاری با کم آبی کشور برای همه ۳۱ استان ایران بوده است.

اردکانیان درباره آب و سیستم فاضلاب بهداشتی هم گفت: تأسیس و ارتقای وضعیت بیش از ۶۶۲ آزمایشگاه آب در کشور که ۱۰ باب آن به همراه اخذ ۸۰ گواهینامه استاندارد ایزو ۱۷۰۲۵ مربوط به سال ۹۹ است، دسترسی ۹۹.۷ درصد جمعیت مناطق شهری و ۸۲.۷ درصد جمعیت مناطق روستایی (جمعیت تحت پوشش) به آب آشامیدنی سالم در سال ۲۰۱۷ از دیگر دستاوردها و اقدامات وزارت نیرو در راستای اجرای اهداف SDG۶ است.

وی با بیان اینکه تا پایان سال ۹۹ در کشور ما ۵۲.۵ درصد جمعیت شهرها تحت پوشش تأسیسات فاضلاب قرار داشته و از این خدمت مهم بهره‌مند هستند، تصریح کرد: فاضلاب جمع‌آوری شده توسط ۲۴۲ تصفیه‌خانه فاضلاب شهری تصفیه شده و به چرخه آب باز می‌شود.

وزیر نیرو همچنین از جمله مشکلات و چالش‌ها به شیوع کرونا و افزایش مصرف آب، افزایش میزان فاضلاب تولیدی در اثر شیوع کرونا و اقدامات بهداشتی مترتب آن، تحریم‌های بین‌المللی و مشکلات اقتصادی ناشی از آن اشاره کرد.

اردکانیان با تقدیر از برگزار کنندگان این کنفرانس و مشارکت نقش آفرینان عرصه آب و آبفا از کشورها و نهادها و سازمان‌های بین‌المللی مختلف گفت: انتظار می‌رود دستاورد این هم‌اندیشی‌های بین‌المللی، توسعه تخصیص امکانات مالی فناوری، لجستیکی دانش و فنون خدمات مشاوره‌ای، ایجاد بسترها و ظرفیت‌های مناسب و نیز به اشتراک گذاردن رویکردهای جدید اجتماعی در مدیریت بحران و حکمرانی بهتر در بخش آب و آبفا در کشورهای در حال توسعه را به ارمغان آورد.

کد خبر 504434

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.