زنگنه: انتظار می‌رود توافق اوپک تمدید شود

وزیر نفت با بیان اینکه برخی اعضای اوپک نگران بازگشت نفت ایران به بازار هستند، گفت: با توجه به شرایط بازار انتظار داریم توافق تمدید شود.

به گزارش ایمنا، بیژن زنگنه در حاشیه نشست صد و هشتاد و یکم اوپک با اشاره به اینکه این نشست، نشست عادی اوپک بوده، اظهار کرد: در این نشست در مورد کارهای اداری و گزارشات مالی تصمیم‌گیری شد.

وی با اشاره به بازگشت نفت ایران بعد از رفع تحریم‌ها گفت: برخی اعضای اوپک نگران بازگشت نفت ایران به بازار هستند، گزارشات فنی و اقتصادی در نشست اوپک پلاس که تا ساعاتی دیگر برگزار می‌شود، بحث خواهد شد.

زنگنه تاکید کرد: این موضوع از آن جهت به جلسه اوپک پلاس موکول شد که تصمیم باید با هم گرفته شود. با توجه به شرایط بازار انتظار داریم توافق تمدید شود.

وی با اشاره به اینکه در اوپک اصل بر اجماع است و همه باید توافق کنند، گفت: شرایط بازار طوری نشده که به اختلاف برسد.

زنگنه در واکنش به اینکه آخرین نشست اوپکی است که به عنوان وزیر نفت ایران در آن شرکت می‌کند، ادامه داد: خوشحالم که این بار سنگینی که از طرف مردم بر دوشم بود به سلامت و درستی و صداقت به زمین می‌گذارم.

وی افزود: همکار بعدی این بار را بر دوش بگیرد و اینجا هم خواستم با وزیر بعدی نفت ایران همکاری کنند. کار مهم وزیر بعدی بازگرداندن ایران به بازار و باز پس گیری سهم ایران از بازار نفت است.

به گفته زنگنه اوپک تنها سازمان جهان سوم است که در اقتصاد جهان تأثیرگذار است و معنا و مفهوم کلیدی که اوپک عمل کرده همکاری در عین رقابت و اختلاف سیاسی است.

وی تاکید کرد: بسیاری از کشورها اختلافات جدی دارند با این حال کنار هم می‌نشینند و منافع را حداکثر می‌کنند. مساله مهم این است که در عین اختلاف نظر سیاسی همکاری‌ها را ادامه دهیم.

منبع: ایرنا

کد خبر 504416

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.