روحانی: ایران از لحاظ گازرسانی در دنیا اول است

رییس جمهور با تاکید بر این که ایران از لحاظ گازرسانی در سطح دنیا به عنوان اولین کشور قرار دارد گفت: کاری است که شرکت گاز و وزارت نفت در کشور انجام داده موجب افتخار است.

به گزارش ایمنا، حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی امروز -سوم اردیبهشت ماه- در هفتاد و پنجمین برنامه پویش تدبیر و امید برای جهش تولید در افتتاح طرح‌های ملی وزارت نفت در سراسر کشور اظهار کرد: در طول این ۸ سال نسبت به ۸ سال قبل گاز رسانی به روستاها ۲۵ برابر شده و این رقم بسیار مهمی است که نشان از خدمت همه مهندسین و کارگران و مدیران بخش گاز کشور است.

وی افزود: در زمینه بخش صنعت هم در این ۸ سال نسبت به ۸ سال قبل ۱۰ برابر شده است؛ بنابراین رقم افتخار آمیزی است و نشان می‌دهد همه برای آبادانی کشور در این ۸ سال تلاش کردند. در دورانی که دوران تحریم شدید و جنگ اقتصادی بخصوص در این ۳ سال و نیم اخیر بوده که البته در کنار آن کرونا و مشکلات دیگر هم کشور بوده است، اما این به معنای آمادگی این ملت برای ایثار و فداکاری و توسعه کشور است.

رئیس جمهور بعد از استماع گزارشی از استان کرمان گفت: استان کرمان دارای بزرگان و شخصیت‌های افتخارآفرین هست که از شهید سلیمانی گرفته تا شهید باهنر تا مرحوم آیت الله هاشمی رفسنجانی همه باعث افتخار کشور هستند که از این استان به پا خواستند. البته صدها و هزارها افتخار دیگری که این استان داشته و دارد و خواهد داشت و جز افتخارات خود من هم است که از سال ۱۳۵۳ همیشه سالی چند دهه در شهرهای مختلف استان کرمان به ویژه رفسنجان سخنرانی می‌کردم. مردم بسیار خوب، انقلابی و همیشه پشتیبان نهضت امام (ره) و انقلاب بودند.

روحانی ادامه داد: در این دولت گازرسانی به شهر دو برابر و در روستاها ۳ برابر شده است و این یک تحول بسیار خوبی برای استان کرمان و همه استان‌ها بوده است. در این شرایط اقتصادی سخت کارگران و مهندسان و مدیران ما به وعده خود نسبت به ملت وفا کردند.

وی افزود: خوشحالیم که هفتاد و پنجمین پنجشنبه افتتاح‌ها فرا رسید و امروز روز افتخار آمیزی برای همه ما بود به دلیل اینکه بیش از دو هزار و ۸۰۰ روستا و ۲۱ شهر که متصل به شبکه گازرسانی شده بودند افتتاح رسمی آنها صورت گرفت.

رئیس جمهور اضافه کرد: امروز رسیدیم به گازرسانی در معیار ۹۵ درصد در سراسر کشور و این آمار در سطح جهان بی نظیر است که در یک کشور ۹۵ درصد مردم از شبکه گازرسانی سراسری استفاده می‌کنند و این رقم یک افتخار برای دولت یازدهم و دوازدهم است و پاسخ قاطع به آنهایی است که گوشه و کنار نسبت به دولت تدبیر و امید با بی انصافی حرف می‌زنند.

روحانی یادآور شد: فقط در یک موضوع یعنی گازرسانی به روستاها مردم شاهد باشند این دولت نسبت به دولت‌های گذشته تا سال ۹۲ هر کاری برای روستاها انجام گرفته است ۲.۵ برابر آن کار انجام دادیم. یعنی ۱۴ هزار روستا گازرسانی شدند. قبل از انقلاب شاید یک روستا گازرسانی شده باشد و حتی در خود تهران هم از گازرسانی خبری نبود و مردم از کپسول گاز استفاده می‌کردند. حتی در این سال‌های اخیر در بسیاری از محلات شمال تهران هم گاز نبود و مردم از انبار گازوئیلی که داشتند برای گرما استفاده می‌کردند بنابراین یک تحول بسیار عظیم و بزرگی در گازرسانی در کشور انجام گرفته است.

وی ادامه داد: گازرسانی در روستاها در آغاز این دولت حدود ۵۴ درصد بوده و الان به ۸۵ درصد رسیده است و گاز رسانی در شهر تقریباً به صد در صد رسیده است بنابراین کار گازرسانی در کشور تقریباً به اتمام رسیده است. به همه مهندسان و کارگران در سراسر کشور و سرمایه گذاری عظیمی که انجام گرفته است افتخار می‌کنیم.

رئیس جمهور با بیان اینکه باید در بخش نفت به چند نکته اشاره کنم گفت: حقوق ملت ما بیش از هر زمان دیگر در بخش نفت و گاز تأمین شده است. این حقوق که می‌گویم، یعنی جاهایی که میدان مشترک با کشورهای دیگر داشتیم است یعنی اینکه هم ما می‌توانستیم استفاده کنیم هم همسایه ما، این میدان مشترک یک میدان محدود است و رقم آن هم محدود است زمانی که همسایه ما استفاده کند و ما استفاده نکنیم معنی آن این است که بخشی از حقوق ملت از بین می‌رود.

روحانی اضافه کرد: در پارس جنوبی بخش اعظم گاز را همسایه خوب ما قطر استفاده می‌کرد و ما نمی‌توانستیم استفاده کنیم اما امروز به اندازه آنها و شاید کمی بیشتر از گاز پارس جنوبی استفاده می‌کنیم. از آنچه که سال ۹۲ بوده تا امروز بهره برداری از این میدان مشترک ۲.۵ برابر شده است که کار بزرگی است. در مساله غرب کارون که با عراق مشترک هستیم نسبت به سال ۹۲ بیش از ۵ برابر استفاده می‌کنیم یعنی ما در این ۸ سال نسبت به حقوق ملت توجه خاص و ویژه‌ای داشتیم.

وی با بیان اینکه نسبت به محیط زیست کار بسیار بزرگی انجام گرفته است گفت: در آغاز این دولت بنزین و گازوئیلی که استفاده می‌کردیم آلودگی‌های بسیار زیادی ایجاد می‌کرد.به خاطر تحریم ناچار بودیم از بنزین پتروشیمی استفاده کنیم که بسیار خطرناک بود و سلامت مردم را به خطر می‌انداخت اما امروز ۷۶ درصد بنزین ما یورو ۴ است یعنی کاملاً با استانداردهای جهانی منطبق است. در گازوئیل هم این گونه است. در کنار آن فلرها جمع‌آوری شده است و دیگر نمی‌سوزد که بسیار برای پاکیزگی محیط زیست مهم است.
رئیس جمهور به گازرسانی روستاها اشاره کرد و گفت: گازرسانی به روستاها باز خود به پاکیزگی محیط زیست و جلوگیری از تخریب آن کمک می‌کند. چرا که مردم ناچار بودند که برای پخت و پز و گرمای خانه خود از هیزم و بوته‌های بیابان استفاده کنند.

روحانی افزود: مساله بعدی خودکفایی بود چرا که ما بنزین و گازوئیل را وارد می‌کردیم و حتی در بعضی موارد ناچار بودیم که گاز هم وارد کنیم. امروز در گاز، بنزین و گازوئیل نه تنها خودکفا شدیم بلکه صادرکننده شدیم که کار بزرگی است که در این دولت صورت گرفته است. من دچار حیرتم از آنهایی که گاهی گوشه و کناری می‌نویسند که این دولت چه کاری انجام داده است؟ این دولت در همه بخش‌ها افتخار می‌کند و با افتخار صحبت می‌کند.

وی ادامه داد: امروز در بخش نفت و گاز از حقوق ملت دفاع کردیم. از تخریب محیط زیست جلوگیری شده است. در بنزین و گازوئیل و گاز به خودکفایی و صادرات رسیده است. امروز فراورده‌های نفتی و گازی صادر می‌شود.

رئیس جمهور تصریح کرد: در این دولت بود که آب، برق و گاز برای کم مصرف‌ها و به خصوص روستاییان مجانی شد. بعضی‌ها سخت شأن است که بگویند مجانی شده است. فکر می‌کنند که اگر بگویند این کار برای دولت دوازدهم می‌شود در حالی که این افتخار برای نظام است. ما که کاره ای نیستیم ما یک خدمت گذار هستیم. همه این کارهای بزرگ را مردم انجام دادند.

روحانی افزود: مجانی شدن که قول امام (ره) به ملت ایران بود، این قول را دولت دوازدهم محقق کرد. امام (ره) گفته بود که آب و برق را مجانی می‌کنیم که البته گاز را نگفته بود، جایش اتوبوس را گفته بود. بنابراین آب و برق و گاز را که امام (ره) در بهشت زهرا به مردم گفته بود مجانی می‌کنیم در دولت دوازدهم اجرا و عملیاتی شد. این جز افتخارات ما و نظام است. دهن آنهایی که با توهین نسبت به امام (ره) صحبت می‌کردند برای همیشه بسته شد.

وی ادامه داد: مساله دیگر روستاها است. در این دولت کار عظیمی نسبت به روستاها انجام گرفته است. تقریباً شبکه و فضای مجازی را به همه روستاها رسانده‌ایم؛ در واقع ۹۸ درصد روستاهای کشور از فضای مجازی استفاده می‌کند. مشاغل بسیاری از آنها بر مبنای فضای مجازی است.

رئیس جمهور با تاکید بر این که شبکه بهداشت و راه در این دولت توسعه زیادی پیدا کرد، گفت: در این دولت مدرسه کپری برای همیشه از بین رفت. مدارس آباد شد و کلاس‌های نو بنیان‌گذاری شد. در این دوره کرونا فرزندان ما کلاس مجازی را تجربه کردند.

روحانی با بیان این که هرچه به روستاها خدمت کنیم کم است گفت: آنها مردمی زحمت کش و کوشا هستند. کشاورزان و دامداران هستند که امنیت غذایی را تأمین می‌کنند. امروز فاصله شهر و روستا در حال کم شدن است. همه امتیازاتی که در شهرها وجود دارد به روستاها هم دارد می‌آید که این کار باعث جلوگیری از مهاجرت می‌شود.

وی با بیان این که امروز روستاها با گازرسانی، آب رسانی و برق رسانی از شرایط مناسبی برخوردار شده‌اند گفت: تقریباً در روز ۹ تا ۱۰ روستا گازکشی می‌شود. روزانه حدود ۲۰ روستا به ارتباطات و فضای مجازی وصل می‌شود. در هفته به ۳۵ روستا آب آشامیدنی می‌رسانیم.

رئیس جمهور تاکید کرد: کل روستاییان که در آغاز دولت تدبیر و امید از سال ۹۲ از آب بهداشتی و پایدار استفاده می‌کردند کمتر از یک میلیون بودند اما امروز ده میلیون نفر از آب آشامیدنی سالم و بهداشتی استفاده می‌کنند.

روحانی اضافه کرد: در خراسان جنوبی گفته شد گازرسانی به روستاها در این ۸ سال نسبت به ۸ سال قبل ۲۵ برابر شده است. بنابراین به تلاش‌های مردم و دولت افتخار می‌کنیم چرا که پاسخ دندان‌شکن به آمریکا و تحریم کنندگان است. کاری که ملت انجام داد آمریکا را وادار کرد که پای میز مذاکره بیاید.

وی افزود: برخی مسائل و تشریفات و بوروکراسی که از دست آن فریاد می‌زنیم. بوروکراسی فقط اداری نیست بعضی از بوروکراسی، بوروکراسی پارلمانی است. من چون خودم ۲۰ سال در مجلس بودم و مجلسی هستم خیلی زبانم برای انتقاد واضح نمی‌چرخد. بوروکراسی را کنار بگذاریم نه فقط در بوروکراسی دولت، در قوه قضائیه و در پارلمان هم کنار بگذاریم. اگر بوروکراسی نبود تحریم تمام شده بود. دولت کار تحریم را انجام داده اما فعلاً در بوروکراسی افتاده است. خداوند ما را از شر بوروکراسی نجات دهد.

منبع: ایرنا

کد خبر 502865

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.