۳ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۱۰
مواد آرایشی عامل سرطان است

نتایج یک مطالعه جدید هشدار می‌دهد بیش از نیمی از مواد آرایشی معروف مانند رژ لب و ریمل مژه و ابرو حاوی مواد شیمیایی سمی است که می‌تواند باعث بروز مشکلات برای سلامتی از جمله سرطان شود.

به گزارش ایمنا، نتایج یک مطالعه جدید هشدار می‌دهد بیش از نیمی از مواد آرایشی معروف مانند رژ لب و ریمل مژه و ابرو حاوی مواد شیمیایی سمی است که می‌تواند باعث مشکلات سلامتی از جمله سرطان شود. از مواد پلی و فلوروآرکیل (PFAS) به طور گسترده‌ای برای تولید محصولات مختلف استفاده می‌شود.

«PFAS» یا مواد پلی و فلوروآرکیل، مواد شیمیایی ساخته شده توسط بشر است که از دهه ۱۹۴۰ در چندین صنعت در سراسر جهان از جمله ساخت لوازم آرایشی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

براساس یافته‌های به دست آمده، همه مواد شیمیایی سرطان‌زا یا در غیر این صورت سمی هستند و مدافعان می‌گویند هیچ جایگاهی در مواد آرایشی ندارد.

دانشمندان بیش از ۲۰۰ ماده آرایشی محبوب را که در ایالات متحده و کانادا فروخته می‌شود آزمایش کردند و میزان بالایی از فلوئورا در آنها شناسایی کردند.

تحقیقات قبلی مواد پلی و فلوروآرکیل را با طیف وسیعی از مسائل بهداشتی از جمله سرطان کلیه، فشار خون بالا و بیماری تیروئید مرتبط دانسته‌اند.

محققان دانشگاه نوتردام که پژوهشگران این مطالعه بودند، اظهار کردند: همچنین خطر اضافی آلودگی محیطی در ارتباط با تولید و دفع این محصولات وجود دارد که می‌تواند افراد بیشتری را تحت تأثیر قرار دهد.

به طور خاص، مشخص شد محصولاتی که به عنوان «طولانی مدت» و «مقاوم در برابر سایش» تبلیغ می‌شوند حاوی مقادیر بالایی از مواد شیمیایی هستند و این دقیقاً همان نکته در تبلیغ لوازم آرایشی و برخی از محصولات بهداشتی است که آنها را در برابر آب مقاوم معرفی می‌کند.

منبع: فارس

کد خبر 502831

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.