آب در هیچ شهری جیره‌بندی نشده است

معاون وزیر نیرو از استقرار ستاد برنامه ریزی برای مدیریت بهینه و بررسی روزانه مدیریت آب و برق در این ستاد خبر داد و گفت: تاکنون در هیچ شهری از ایران جیره بندی آب انجام نشده و تمام تلاش ما بر آن است تا کم ترین قطعی را داشته باشیم.

به گزارش ایمنا، قاسم تقی زاده خامسی در دومین روز از هفته صرفه‌جویی در در گفت و گویی تلویزیونی ظرفیت ذخیره سدهای بزرگ و متوسط کشور را ۵۰ میلیارد متر مکعب دانست و اظهار کرد: خوشبختانه در نتیجه فعالیت‌های مدیریت سیلاب در سال‌های گذشته، در حال حاضر حدود ۶۰ درصد از ظرفیت سدهای کشور پر است، البته این مقدار نسبت به سال گذشته حدود ۲۸ درصد کاهش نشان می‌دهد.

وی با بیان اینکه سال آبی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ از نظر بارندگی بدترین سال طی ۵۲ سال اخیر بوده است، خاطر نشان کرد: تغییر اقلیم و قرار گرفتن ایران در منطقه خشک بایستی به یک باور همگانی در همه سطوح تبدیل شود.

معاون آب و آبفای وزیر نیرو با بیان اینکه هیچ راهی غیر از سازگاری با کم آبی در مدیریت منابع آب کشور وجود ندارد، اظهار کرد: بنابراین طی دو سال گذشته با تولیت وزارت نیرو و با همکاری سایر وزارتخانه‌ها، سندی برای مدیریت منابع آب شامل همه استان‌ها و حوضه‌های آبریز تهیه و به امضای دو معاون رئیس جمهور و چهار وزیر رسیده که در این سند ظرف پنج تا ۱۵ سال آینده در هر یک از بخش‌های کشاورزی و صنعت باید در مصرف آب مقادیر مشخصی صرفه‌جویی انجام شود.

خامسی با تاکید بر اینکه باید در مدیریت منابع آب کشور کار را با سند و برنامه پیش برد، وگرنه دچار مشکل خواهیم شد، به نقش محوری آب در توسعه پایدار و بخش‌های مختلف از جمله توسعه صنعت و کشاورزی پرداخت و تصریح کرد: منابع آب کشور باید بر اساس سند سازگاری با کم آبی که با همکاری همه بخش‌های مرتبط با آب از جمله کشاورزی، محیط زیست، صنعت و هواشناسی تهیه شده، مدیریت شود.

به گفته معاون آب و آبفای وزیر نیرو برای ایجاد هر شغل در بخش صنعت به ۵۰۰ هزار مترمکعب و برای ایجاد هر شغل در بخش کشاورزی به حدود ۱۰ هزار متر مکعب آب نیاز است.

کاهش ۳۰ درصدی منابع تجدید پذیر آب در چهار دهه اخیر

مدیر عامل شرکت مدیریت منابع آب ایران همچنین از کاهش ۳۰ درصدی منابع تجدید پذیر آب در چهار دهه اخیر خبر داد و گفت: این در حالی است که جمعیت ایران نسبت به آن سال‌ها، حدود ۲.۵ برابر اضافه شده است.

وی همچنین با تاکید بر این نکته که در مدیریت منابع آب باید میزان آب موجودی کشور و تعیین الگوی کشت کشاورزی مبنا باشد، با انتقاد از کشت برنج در ۱۷ استان کشور، گفت: برنج یکی از محصولات پر آب بر کشاورزی است و ما نباید در مناطقی که آب آشامیدنی آن به سختی تأمین می‌شود، برنج بکاریم، در ایران تنها یک در صد مساحت بارندگی بالای هزار میلی متر دارد و برای کشت برنج مناسب است، کشت برنج غیر از گیلان و بخشی از مازندران منطقی نیست.

منبع: ایسنا

کد خبر 502721

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • خوب IR ۱۶:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  0 0
  جیره بندی نشده فقط نمی دونم چرا یه حالیه وقتی آب میخوریم انگار لجن خوردیم درود بر مردم ایران پیروز میدان
 • IR ۱۷:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۴/۰۲
  0 0
  این یه دروغه محضه، ما الان یک ماهه آبمون قطعه روزا،نصفه شبا باید بطری بطری اب کنیم که تو طول روز اب برا خوردن و دسشویی رفتن داشته باشیم، حمام هم باید ۵ذصبح پاشیم با ابی ک مثل شیر سماور میاد بریم