عرف: نتیجه نهایی انتخابات تا قبل از ظهر شنبه اعلام می‌شود

جمال عرف رئیس ستاد انتخابات کشور درخصوص زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری گفت: نتیجه نهایی انتخابات تا قبل از ظهر شنبه اعلام می‌شود.

به گزارش ایمنا، رئیس ستاد انتخابات کشور پنجشنبه شب با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی به تشریح اقدامات و آمادگی‌های وزارت کشور و ستاد انتخابات کشور برای برگزاری انتخابات روز جمعه پرداخت و گفت: برای انتخابات فردا ۵۹ میلیون و ۳۱۱ هزار و۳۰۷ واجد شرایط رأی دادن داریم و شعب به دلیل کرونا افزایش یافته است.

وی اظهار کرد: این تفاوت به این دلیل است که در هر روستا یک صندوق وجود دارد، اما در انتخابات ریاست جمهوری با یک صندوق سیار می‌توان به چندین روستا مراجعه کرد. اگر ضرورت داشت از چرخ بال برای رساندن صندوق به مناطق و روستاهای صعب العبور استفاده می‌کنیم.

وی درباره میزان تعرفه‌های توزیع شده، گفت: ما بین ۱۰ تا ۱۵ درصد تعداد تعرفه‌ها را بیشتر به شعبه‌ها داده ایم و پس از فرمایش رهبری، دوباره به استانداران، فرمانداران و بخشداران ابلاغ کردیم تا مسیر بازبینی شود. در سیستم هوشمند ما اگر غرفه‌ها در شعبه‌ای هفتاد درصد باشد رنگ آن سبز، پنجاه درصد زرد و سی درصد باشد رنگ قرمز می‌شود تا به شعبه تعرفه اختصاص دهیم، ولی نباید مشکلی در زمینه تعرفه داشته باشیم.

عرف درباره زمان اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری گفت: اگر شعبه‌ای نیاز به بازبینی و بازشماری آرا نباشد، تا پیش از ظهر شنبه نتیجه ریاست جمهوری اعلام می‌شود.

وی همچنین درباره زمان پایان اخذ رأی اظهار کرد: انتخابات تا ساعت ۲۴ ادامه دارد و در موارد خاص تا ساعت ۲ بامداد تمدید می‌شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور با بیان اینکه تلاش کردیم شعب امنی آماده کنیم و شعب امشب ضدعفونی می‌شود، گفت: همه پروتکل‌های بهداشتی را اعمال کرده ایم و خیال مردم راحت باشد. با دستگاه احرار هویت الکترونیک امکان رأی چند بار وجود ندارد و بخاطر بیماری کرونا، انگشت زدن هم حذف شده است.

وی افزود: برای انتخابات شوراها در ۲۴ مرکز استان و۹ شهر از صندوق الکترونیکی استفاده می‌کنیم. در کلان شهرها برای اینکه تجمع نداشته باشیم، مردم از قبل اسامی مدنظر را یادداشت کنند و به تعرفه منتقل کنند تا در شعب ازدحام نشود.

عرف در پاسخ به پرسشی چه تمهیدی درباره قطع احتمالی برق دیده شده است، گفت: دستگاه‌ها باتری دارد و اگر برق قطع شود، دستگاه‌ها چند ساعت کار می‌کند و مشکلی پیش نمی‌آید با این حال با دستور رئیس جمهور و پیگیری‌های وزارت نیرو نباید قطعی برق داشته باشیم.

عرف همچنین با بیان اینکه در انتخابات شوراها امکان تشابه اسامی وجود دارد، تاکید کرد: مردم در تعرفه کد داوطلب هم یادداشت کنند تا مشکلی پیش نیاید البته اگر کد را هم یادداشت نکنند، آرا باطل نمی‌شود.

وی درباره تخلف در فضای مجازی، تصریح کرد: قانون موارد تخلف را روشن کرده است. مثلاً خرید و فروش رأی یا تهدید برای رأی دادن تخلف است. تخلفات به مراجع قضائی ارسال می‌شود. در برخی از انتخابات، بعضی افراد از رأی خود عکس می‌گرفتند و منتشر می‌کردند که این قطعاً تخلف است و ما اجازه این تخلف را نمی‌دهیم تا شائبه خرید و فروش رأی ایجاد نشود. فردا آمار بیماران کرونایی قرنطینه را از وزارت بهداشت می‌گیریم و با همکاری هلال احمر و از طریق شعبه سیار از کسانی که مایل به رأی دادن باشند، رأی گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: در ۱۰۱ کشور و ۱۳۳ نمایندگی و با ۴۵۰ صندوق از ایرانیان خارج از کشور رأی گرفته می‌شود. کانادا اجازه برگزاری انتخابات را نداد بنابراین در یکی از شهرهای آمریکا که نزدیک به مرز کاناداست، رأی گرفته می‌شود.

رئیس ستاد انتخابات کشور درباره امنیت کشور برای برگزاری انتخابات، گفت: وزیر کشور امروز صبح با حضور همه اعضای شورای امنیت کشور جلسه داشت. آخرین ارزیابی‌ها توسط ناجا نیروهای مسلح و نیروهای اطلاعاتی و امنیتی گزارش شده است که براساس این گزارش‌ها، مشکل جدی امنیتی نداریم، اما نیروهای نظامی و انتظامی ما آمادگی کامل دارند.

کد خبر 501202

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.