ظریف:۲۳۵ شعبه برای اخذ رای از شهروندان ایرانی در سراسر جهان ایجاد شد

وزیر امور خارجه از استقرار ۲۳۵ شعبه اخذ رای در سراسر جهان برای اخذ رای از شهروندان ایرانی خبر داد و گفت: تنها جایی که نتوانستیم در آن صندوق را داشته باشیم کانادا بود که علیرغم ادعاهایی که دارد،از این کار ممانعت کرد.

به گزارش ایمنا، محمد جواد ظریف که برای حضور در اجلاس مطالعاتی آنتالیا به ترکیه سفر کرده است، اظهار کرد: برای یک اجلاس مطالعاتی از مدت‌ها قبل از دعوت شده بودم و قول دادم در این اجلاس شرکت کنم و در این اجلاس درباره سیاست همسایگی جمهوری اسلامی ایران صحبت می‌کنم.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه تعداد زیادی از وزرای امور خارجه از منطقه و همینطور سایر کشورها در این اجلاس شرکت می‌کنند، این سفر فرصتی برای ما فراهم کرده تا دیدارهایی را داشته باشیم.

ظریف گفت: امروز دیدارهایی با وزیر خارجه عراق، احتمالاً اگر فرصت کنیم وزیر خارجه افغانستان و شاید دوستان دیگری خواهیم داشت فردا و پس فردا هم با آقای بورل و سایر مقامات دیدارهایی خواهیم داشت.

وزیر امور خارجه یادآور شد: روز یک شنبه اولین اجلاس سه جانبه ایران، ترکیه و افغانستان را خواهیم داشت که از مدت‌ها قبل برای همکاری بین سه کشور طراحی کردیم مخصوصاً با شرایط ویژه‌ای که امروز افغانستان دارد.

رئیس دستگاه دیپلماسی افزود: این سفر همچنین فرصت بسیار خوبی است تا در یک اجلاس چند روزه، هم در مسائل مهم امنیت منطقه صحبت بکنیم و هم دیدارهایی داشته باشیم.

وزیر امور خارجه همچنین با اشاره به انتخابات ریاست جمهوری اظهار کرد: با تلاشی که سفیر داشته است یک مرکز رأی‌گیری آنتالیا هست و در اینجا رأی خواهیم داد.

وی خاطرنشان کرد: همانطور که می‌دانید و دیروز هم سخنگوی وزارت امور خارجه بعد از اظهار نگرانی مقام معظم رهبری توضیح دادند، ما از شش ماه قبل در وزارت امور خارجه و با کمک وزارت کشور و شورای نگهبان برای ایجاد صندوق‌های اخذ رأی در همه کشورهایی که سفرای ما در آن حضور دارند کار را شروع کردیم و توانستیم بیش از ۲۳۵ شعبه در سراسر جهان تشکیل بدهیم.

وی گفت: علیرغم مشکلات کرونا و علیرغم اینکه در بعضی از کشورها چندماه مذاکرات بین سفرای ما و وزارتخانه‌های امور خارجه طول کشید تا بتوانند مقررات منع جمع شدن در یک محیط را به شکلی تعدیل بکنند و با آن به شکلی کنار بیایند اقدامات لازم انجام شد تا بتوانیم رأی گیری را برگزار کنیم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ادامه داد: تنها جایی که اصلاً با همکاری نکردند و شرمنده ایرانیان شدیم، دولت کانادا بود که علیرغم ادعاهای مردم‌سالاری و ادعای خدمت به ایرانیان، مانع از این شد که حتی صندوق رأی در کانادا داشته باشیم گرچه ایرانیان مقیم کانادا آمادگی رأی دادن را دارند.

ظریف گفت: ۲۴ صندوق اخذ رأی در آمریکا داریم و همین کار را می‌توانستیم در کانادا انجام دهیم.

وزیر امور خارجه یادآور شد: در آمریکا فقط در نیویورک و واشنگتن حضور رسمی داریم و در جای دیگر حضور نداریم، اما در ۲۴ نقطه آمریکا توانستیم صندوق رأی ایجاد کنیم. متأسفانه علیرغم چندین دور مذاکره در سازمان ملل متحد و همینطور بین سرویس‌های اطلاعاتی دو کشور، دولت کانادا همراهی نکرد و حتی اجازه یک صندوق اخذ رأی نداد.

ظریف ضمن عذرخواهی از شهروندان ایرانی مقیم کانادا گفت: من بار دیگر از شهروندان ایرانی مقیم کانادا عذرخواهی می‌کنم ولی بدانند که به دلیل کم کاری و یا بی توجهی همکاران ایرانی نبوده بلکه به دلیل سرسختی دولت کانادا در ممانعت از این اقدام بوده است.

وی گفت: امیدواریم مردم با شرکت گسترده در رأی گیری یک روز تاریخی را در کشور رقم بزنند.

منبع: ایرنا

کد خبر 501178

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.