درمان ناباروری با اثر میدان مغناطیسی بر اسپرم؟

پژوهشگران کشور با انجام یک مطالعه بر روی نمونه‌های اسپرم عنوان کردند که میدان مغناطیسی می‌تواند با تحرک و زنده‌مانی اسپرم‌ها را افزایش دهد ولی بر خصوصیات ظاهری اسپرم، تاثیری ندارد.

‌به گزارش ایمنا، بررسی‌های انجام‌شده بر روی زوج‌های نابارور نشان داده است که عوامل مردانه در ۲۰ درصد از موارد تنها علت ناباروری است و در ۵۰ درصد از موارد نیز به عنوان یکی از عوامل مؤثر در ناباروری محسوب می‌شود. یکی از عوامل تأثیرگذار ناباروری در مردان، مربوط به اسپرم است.

مغناطیس درمانی یکی از انواع طب مکمل است که با استفاده از میدان‌های مغناطیسی با شدت پایین و غیر مضر به بدن انجام می‌شود. مطالعات مختلفی در خصوص میزان و چگونگی تأثیر میدان مغناطیسی روی اسپرم انجام شده است که نتایج متفاوتی را به دنبال داشته است. بر همین اساس پژوهشگران کشور نیز با انجام یک مطالعه تأثیر میدان مغناطیسی بر نمونه‌های اسپرم انسان مورد بررسی قرار دادند تا تأثیر میدان مغناطیسی در بهبود یا تخریب اسپرم مشخص شود.

در این مطالعه از ۹۰ نفر مرد مراجعه‌کننده به پژوهشگاه رویان نمونه منی دریافت شد و پس از دریافت رضایت کامل از افراد این نمونه‌ها برای آزمایش تجربی مورد استفاده قرار گرفت. این نمونه‌ها پس از بررسی و بر اساس معیارهای استاندارد به عنوان نمونه‌های طبیعی در نظر گرفته شدند و سپس نمونه‌ها در معرض میدان مغناطیسی با شدت‌های یک، شش و ۱۲ میلی تسلا و در بازه‌های زمانی یک، سه و پنج ساعت قرار گرفتند.

بعد از انجام این مرحله نمونه‌های اسپرم از نظر میزان حرکت، زنده‌مانی، شکل ظاهری بررسی شدند.

مشاهدات این مطالعه نشان داد که نمونه‌های اسپرم داخل میدان مغناطیسی نسبت به نمونه‌های خارج از میدان دارای ثبات در تحرک بودند و در نمونه‌های خارج از میدان تحرک اسپرم کاهش داشته است. این مشاهده بیان‌گر این است که میدان مغناطیسی بر حرکت اسپرم تأثیرگذار است و میزان آن با شدت میدان نیز رابطه مستقیم دارد.

همچنین این بررسی‌ها نشان داد که میدان مغناطیسی بر شکل و ویژگی‌های ظاهری اسپرم‌ها تأثیرگذار نیست. علاوه بر این در آزمایش‌های زنده‌مانی مشخص شد که اسپرم‌هایی که تحت تأثیر میدان مغناطیسی نبودند، زنده‌مانی کاهش معنادار پیدا کرده بود.

در انجام این تحقیق متین سادات قافله‌باشی، پروانه مقامی و داوود دورانیان پژوهشگران دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات، عبدالحسین شاهوردی و مرجان صباغیان محققان پژوهشگاه رویان و سامان معروفی‌زاده از گروه پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، مشارکت داشتند.

یافته‌های این مطالعه به صورت مقاله علمی با عنوان «تأثیر میدان مغناطیسی استاتیک بر پارامترهای اسپرم مردان» در نشریه زیست‌فناوری دانشگاه تربیت مدرس منتشر شده است.

منبع: ایسنا
کد خبر 500637

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.