نامزدهای انتخاباتی برای تبلیغات خود قانون را رعایت کنند

معاون فرهنگی و اجتماعی شهرداری رفسنجان با تاکید بر رعایت قانون از سوی نامزدها و طرفداران آنها، گفت: نامزدهای انتخابات شوراهای اسلامی در انجام فرآیند تبلیغات، قانون را ملاک عمل قرار دهند و از ریخت و پاش های غیرضرور پرهیز کنند.

به گزارش ایمنا، محمد رفیعی با اعلام این مطلب به رسانه‌ها اظهار کرد: از ستادهای نامزدهای انتخابات می‌خواهیم برای بهره‌گیری از فضاهای در نظر گرفته شده جهت تبلیغات (نصب پوستر) و نیز جلوگیری از آلودگی بصری سطح شهر، به قانون پایبند باشند.

وی ادامه داد: در زمان تبلیغات انتخاباتی، حجم زیادی از تبلیغات رنگارنگ از جمله پوستر بدون رعایت ضوابط قانونی در اماکن دولتی، خصوصی و مکان‌های تعیین شده نصب یا بر دیوارها می‌چسبانند و بخش عظیمی از این اقلام نیز بر روی زمین و سنگفرش پیاده روها و خیابان‌ها ریخته می‌شود

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری رفسنجان تصریح کرد: نامزدهای شورای اسلامی شهر در شعارها شأن تأکید بر متکی بودن به قانون دارند درحالی که در ایام تبلیغات، مصادیق زیادی از زیر پا گذاشتن مفاد قانون انتخابات در ابعاد و اندازه تبلیغات، مکان‌های مجاز و شیوه‌های تبلیغی دیده می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: در قانون تبلیغات محیطی انتخابات، به وضوح مکان‌های معینی را برای نصب پوستر توسط شهرداری مشخص شده و برابر تبصره ۲ ماده ۶۲ قانون انتخابات شوراهای اسلامی، شهرداری‌ها موظف هستند نقاطی را برای تبلیغات محیطی نامزدها در سطح شهر پیش بینی کنند.

رفیعی افزود: اما بسیاری از نامزدهایی که همگی شعار کارآمدی مدیریت شهری را سر می‌دهند به موضوع تکلیف قانونی در حوزه تبلیغات بی توجه هستند و تصور می‌کنند هر چه اقلام تبلیغی بیشتری در منظر شهری منتشر کنند در رأی آوری مؤثر است.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری رفسنجان با اشاره به بی قانونی برخی نامزدها در نصب پوسترهای تبلیغاتی در تمام نقاط شهر، اضافه کرد: پاکسازی تصاویر و رنگ آمیزی مجدد معابر و همواره برگرداندن نما شهری به حالت پیش از انتخابات ماه‌ها به طول می‌انجامد و هزینه گزافی روی دست شهرداری گذاشته بدون اینکه نامزدهای انتخابات پاسخگوی ضرر و زیانی که به شهر وارد کرده‌اند، باشند.

رفیعی گفت: ۱۱ نقطه در شهر رفسنجان برای تبلیغات نامزدهای ششمین دوره انتخابات شورای اسلامی شهر تعیین شده و نامزدهای انتخاباتی باید برای تبلیغات محیطی از این مکان‌ها استفاده کنند.

وی تصریح کرد: این مکان‌ها شامل سه راه پست، میدان شهید سپهبد حاج قاسم سلیمانی، سه راه شهید نوری، تقاطع خیابان حجت و مطهری، ابتدای بلوار مطهری، میدان ذکریا، میدان قدس، میدان ابراهیم، تقاطع خیابان امیر کبیر و امام، تقاطع خیابان ثارالله و خیابان امام و میدان علی بن ابی طالب (ع) هستند.

رفیعی هدف از تعیین مکان‌های خاص برای تبلیغات انتخاباتی را جلوگیری از آسیب رسیدن به منظر شهری عنوان و اظهار کرد: نصب هرگونه پوستر بر روی تابلوها و نمادهای شهری و اماکن خصوصی مردم ممنوع است.

وی ادامه داد: همچنین نامزدها و طرفداران آنان از الصاق هرگونه اقلام تبلیغاتی در معابر، دیوارها، اموال خصوصی و مبلمان شهری پرهیز کنند؛ چسپاندن پوستر و نمادهای تبلیغاتی در اماکن غیرمجاز و ممنوعه، علاوه بر نازیبایی چهره شهر، موجب مخدوش شدن و آسیب المان و نمادهای شهری می‌شود.

معاون فرهنگی اجتماعی شهرداری رفسنجان با بیان اینکه هرگونه تبلیغات محیطی غیرمجاز انتخاباتی با هماهنگی دستگاه‌ها و عوامل مربوطه، جمع آوری می‌شود، گفت: پایبندی به اخلاق و قانون و خودداری از تخریب در انتخابات پیش رو از سوی نامزدها و هواداران آنان باید محور امور باشد و نامزدی که به حریم قانون و مؤلفه‌های اخلاقی پایبند نباشد برای تصاحب کرسی شورا مناسب نیست چرا که پایه تصمیم سازی در پارلمان‌های منطقه‌ای احترام به قانون است.

وی خاطرنشان کرد: رفتارهای تبلیغی نامزدها و شیوه‌های معرفی و پرهیز از ریخت و پاش های غیرضروری و ایجاد بی نظمی در محیط شهری از مولفه‌هایی است که مردم باید در سنجش صلاحیت نامزدها و انتخاب آنان برای راهیابی به شوراهای شهر به آن توجه کنند.

رفیعی همچنین تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی را مورد تأکید قرار داد و افزود: بهترین شیوه تبلیغاتی مورد پسند عامه در شرایط فعلی کشور و شیوع ویروس کرونا، استفاده از فضای مجازی است.

کد خبر 499613

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.