دولت با قیمت وارداتی از منابع داخلی گوشت خریداری کند

رئیس انجمن صنفی گاوداران به دولت پیشنهاد داد به جای واردات گوشت برای تامین ذخایر استراتژیک، از منابع داخلی با همان قیمت وارداتی گوشت خریداری کند که علاوه بر رونق تولید داخل و ساماندهی بازار، دست دلالان در این بازار کوتاه شود.

به گزارش ایمنا، احمد مقدسی در پاسخ به چرایی افزایش قیمت گوشت از تولید تا مصرف اظهار کرد: در حال حاضر هر کیلو دام زنده با قیمت ۴۶ تا ۴۷ هزار تومان فروخته می‌شود و اگر گوشت گران به دست مصرف کنندگان می‌رسد به علت حضور واسطه‌ها و گپ بین تولید تا مصرف است.

وی ادامه داد: قیمت کلش از کیلویی ۸۰۰ تومان به کیلویی سه هزار و ۵۰۰ تومان، یونجه نیز از کیلویی دو هزار و ۵۰۰ تومان به پنج هزار و ۷۰۰ تومان و ذرت علوفه‌ای نیز از کیلویی ۹۰۰ به هزار و ۵۰۰ تومان رسیده و به طور کل هزینه‌های تولید بالا رفته است؛ به طوری که قیمت تمام شده تولید برای گاو داران با نهاده دولتی ۵۲ هزار تومان و بدون نهاده دولتی ۵۷ هزار تومان است اما دامداران دام‌هایشان را با ضرر و کمتر از قیمت‌های ذکر شده می‌فروشند.

رئیس انجمن صنفی گاو داران در پاسخ به این سوال که قرار بود برای کاهش واسطه‌ها در عرضه گوشت گوساله مراکز عرضه مستقیم ایجاد شود ولی چرا خبری از این مراکز نیست؟ گفت: متأسفانه عده‌ای اجازه ندادند که این طرح اجرایی شود و با وجود درخواست‌های مکرر ما، ولی این طرح ادامه‌دار نشد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا نهاده دولتی به دامداری‌ها تعلق می‌گیرد یا خیر؟ گفت: تقریباً همه دامداری‌های صنعتی نهاده دولتی دریافت می‌کنند اما به دامداری‌های روستایی و پرواربندان نهاده بسیاری کمی داده می‌شود.

به گفته وی اگر دامدار دامش را با قیمت هر کیلو ۵۲ هزار تومان (قیمت تمام شده تولید با دریافت نهاده دولتی) بفروشند گوشت گوساله مخلوط نباید بیش از ۱۲۰ هزار تومان به دست مصرف کننده برسد.

مقدسی در پایان به ارائه راه کار برای ساماندهی بازار گوشت و حذف واسطه‌ها پرداخت و گفت: دولت می‌تواند به جای واردات، از منابع داخلی با همان قیمت وارداتی گوشت خریداری کند که هم تولید داخل رونق یابد و هم بازار قابل کنترل باشد. همچنین شرکت پشتیبانی امور دام هم می‌تواند برای تأمین ذخایر استراتژیک خود از منابع داخلی گوشت تهیه کند و با این اقدام قطعاً دلالان حذف خواهند شد. ما نیز آمادگی این را داریم که گوشت گوساله گرم درجه یک را کیلویی ۱۲۰ هزار تومان در اختیار آنها قرار دهیم.

منبع: ایسنا

کد خبر 499495

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۳/۲۰
    0 0
    درود بر شرفت آقای مقدسی حداقل یک نفر باغیرت پیداشدوازدامدارزحمت کش دفاع کردمملکت به داشتن مدیری چون شماافتخارمیکنه خسته نباشيد ازطرف دامدارها