گزارش ایمنا از دومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰

دومین مناظره ۷ نامزد انتخابات ریاست جمهوری از ساعت ۱۷ آغاز شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، دومین مناظره نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری با حضور ۷ داوطلب تأیید صلاحیت شده شامل سیدابراهیم رئیسی، محسن رضایی، سعید جلیلی، محسن مهرعلیزاده، عبدالناصر همتی، علیرضا زاکانی، امیرحسین قاضی زاده در رسانه ملی در حال برگزاری است.

این مناظره قرار است با موضوع سیاسی، فرهنگی و اجتماعی برگزار شود.

ابراهیم رئیسی که قرار بود در ابتدای این مناظره به مدت ۵ دقیقه به اتهامات مطرح شده علیه وی در مناظره قبلی پاسخ دهد، اعلام کرد که از این وقت استفاده نخواهد کرد.

در ابتدای این مناظره، کاندیداها پس از پاسخ به سوالات خبرنگاران وارد ساختمان معاونت سیمای جمهوری اسلامی ایران شدند..

ترتیب صندلی نامزدها در مناظره دوم انتخابات ریاست جمهوری بر اساس قرعه‌کشی مشخص شد:

صندلی شماره یک: محسن رضایی میرقائد

صندلی شماره دو: علیرضا زاکانی

صندلی شماره سه: محسن مهرعلیزاده

صندلی شماره چهار: سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی

صندلی شماره پنج: سعید جلیلی

صندلی شماره شش: سید ابراهیم رئیسی

صندلی شماره هفت: عبدالناصر همتی

در ادامه مناظره، کاندیداها به سوالات مجری برنامه پاسخ دادند.

پاسخ ابراهیم رئیسی به سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

فاصله طبقاتی محصول بی عدالتی است

ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی در مورد فاصله طبقاتی گفت: در جلسه قبل بداخلاقی‌هایی شد که بر اساس قانون اجازه دفاع از خود را داشتم، اما از این حق استفاده نمی‌کنم و قضاوت را بر عهده مردم می‌گذارم.

فاصله طبقاتی محصول بی عدالتی است محصول سیاست‌های نادرست اقتصادی و نوع تصمیم‌گیری‌ها ست. یکی برخوردار از حقوق نجومی می‌شود و یکی کمتر می‌گیرد؛ یا مثلاً در طرح سلامت شاهد بودیم که برخی ۱۰۰ میلیون و ۲۰۰ میلیون دریافت می‌کردند و یک پرستار یا یک پزشک دریافتی کمی داشت.

تعدادی از بخشنامه‌ها صادر شده که تصمیم گرفتیم اگر رأی مردم را کسب کردیم، در همان ابتدا در موردش تجدید نظر کنیم و حقوق مدیران را به عدالت نزدیک کنیم. عدالت در جذب و نگهداری نیروی انسانی و همچنین پرداخت حقوق لازم است. ظرفیت‌ها باید بر اساس عدالت توزیع بشود، اگر همه ظرفیت‌ها به عدالت توزیع بشود، ما شاهد فاصله طبقاتی نخواهیم بود.

این میزان فاصله حاصل تصمیم‌گیری‌های اقتصادی است؛ مثلاً پرداخت تسهیلات ناعادلانه منجر به بی عدالتی می‌شود. این ارزهای ۴۲۰۰ تومانی بدون نظارت به افرادی تعلق گرفت و افرادی آن را بردند و به ثروت رسیدند و برخی زندگی شأن از بین رفت. اصلاً نظام قیمت گذاری و تأمین و تولید می‌تواند به جلوگیری از فاصله طبقاتی منجر بشود

پاسخ محسن رضایی به سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

تا آخر می‌مانم

محسن رضایی در پاسخ به سوالی در مورد امید جوانان در کشور، گفت: مشکلات مردم با شعار و وعده و حرف‌های مفت حل نمی‌شود.

مشکلات مردم ریشه اقتصادی دارد. از انتخابات ریاست جمهوری انصراف نمی‌دهم و تا پایان هستم. من افتخار می‌کنم زاگرسی و از قوم لر هستم و در تمام دوران زندگی‌ام از همه اقوام ایرانی استفاده کردم.

دولت‌های خواب آلوده که شب می‌خوابند و صبح قیمت بنزین را افزایش می‌دهند و مردم به خیابان می‌آیند و آن اتفاق‌ها می‌افتد، من از دولت خواب آلود جلوگیری می‌کنم.

پاسخ سعید جلیلی به سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

فرهنگ سیاسی غلط را پاک کنیم

سعید جلیلی در پاسخ به سوالی در مورد افزایش اعتماد مردم به دولت، گفت: اگر فرهنگ سیاسی غلط را پاک نکنیم، ظرفیت‌ها و توانمندی‌های کشور افزایش پیدا نمی‌کند؛ اگر در فرهنگ سیاسی کشور نمایش جای کار واقعی را گرفت. نمی‌توان انتظار داشت کارها جلو برود، کشور نیز با کار نمایشی جلو نمی‌رود؛ اگر به جای ارائه نتیجه، فرایند کار را توضیح دهید کار پیش نمی‌رود.

اصلاح ساختار بودجه، اصلاح نظام بانکی، از جمله اصلاحاتی است که نتیجه آن باید ارائه شود، نه به صورت نمایشی؛ مثلاً می‌گوید توافق کردیم اما تحریم‌ها دوبرابر شده، بعد بگویید ما جام اخلاق را بردیم / زمانی که کشور را دو سال معطل یک تصمیم گذاشتید، زمانی که چند شغلی در میان مسئولان رواج داشته باشد و یک ارزش شد. کار دنبال نمی‌شود.

اگر می‌خواهیم برخی کارها را دنبال کنیم باید این فرهنگ سیاسی اصلاح شود.

پاسخ محسن مهرعلیزاده به سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

ما آذری زبان نداریم، ترک زبان داریم

محسن مهرعلیزاده در پاسخ به سوالی در مورد تحقق سیاست خارجی مورد نظر رهبر معظم انقلاب گفت: بر اساس سیاست‌های نظام و به دلیل بدعهدی‌هایی که آمریکا کرده است، مقاومت ملت ایران توطئه‌های آنها را بر باد داده است. همه امکانات کشور و تصمیم‌گیران همکاری کنند که برجام به نتیجه برسد.

آقای رئیسی گفتند دفعه قبل بداخلاقی‌هایی شده است و گفتند از وقت اضافی استفاده نمی‌کنند. ایشان فرمودند آذری زبان‌ها به ایشان زنگ زدند و دلجویی کردند در حالی که آذری زبان‌ها به آنها توهینی نکردند. ما آذری زبان نداریم. این افراد ترک‌زبان هستند. چون ایشان قاضی هستند، باید دقت بیش‌تری در این زمینه کنند.

در مورد مدرک رئیسی هر چه گفتم حق بو. آقای رئیسی از لحاظ کلاسیک شش کلاس درس خوانده و بعد هم رفتند در حوزه درس خواندند و بعد هم معادل سازی کرده اند. باید توجه داشت که علم اقتصاد نیازمند علم کلاسیک است.

متأسفانه مستند تبلیغاتی بنده را صداوسیما سانسور کرد که واکنش‌های متعددی را به دنبال داشت و گفتند که صدا و سیما زمانی باید ملی می‌بود، اما امروز میلی و عشقی شده است. آقای رئیسی چرا فیلترینگ داریم؟

پاسخ عبدالناصر همتی به سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

صدای بی‌صدایان و قدرت بی‌قدرتان هستم

عبدالناصر همتی در پاسخ به سوالی در مورد مناسب سازی نظام آموزشی و وضعیت اقتصادی گفت: بنده لازم می‌دانم در ابتدا به شیوه برگزاری مناظره انتقاد کنم. مناظرات شبیه مسابقه هفتگی شده است. اگر می‌خواستیم مردم مواضع ما را به روشنی بدانند باید سوالات مهم‌تری مطرح می‌شد تا فرق کاندیداها آنجا برای مردم مشخص شود.

من مخالف انحصار در سیاست و اقتصاد و فرهنگ و رسانه هستم و این مدل مناظره هم یک جور انحصار است. من معتقدم که مناظره باعث فساد و ناکارآمدی می‌شود. این انتخابات دیگر انتخاباتی بین بد و بدتر یا خوب و خوب‌تر نیست، به نظر من انتخاب بین افرادی است که نمی‌خواهند درهای تنفس شهروندان و جامعه مدنی بسته شود و انتخابی که می‌خواهد این درها را ببند.

مهم‌ترین وظیفه مردم این است که در این خصوص تصمیم بگیرند. من صدای بی صداها و قدرت بی قدرتان هستم. دولت من حامی آسیب‌پذیران در جامعه خواهد بود. بهترین کاری که می‌شود کرد، بهبود شرایط برای آسیب‌پذیران است. کولبرها، سوخت برها، افراد دارای معلولیت، زنان سرپرست خانوار، کودکان کار، افراد دارای بیماری خاص و… معضلات مهم جامعه است که در میان بحث‌های نه چندان مهم، فراموش شده است. هدف اصلی دولت من رسیدگی به این موارد خواهد بود.

بازار رقابتی نقش مهمی در توسعه کشور دارد. دولت در سه حوزه مسئولیت شدید دارد: سلامت، آموزش، اشخاص آسیب پذیر. ما مدارس دولتی را کم اهمیت کرده‌ایم باید مدارس دولتی را تقویت بکنیم. اولیا باید با انتخاب خود مدرسه را انتخاب کنند. نه این که بروند و به زور ثبت نام بکنند.

پاسخ امیرحسین قاضی زاده هاشمی به سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

بودجه‌ها منطقه‌ای توزیع خواهند شد

امیرحسین قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوالی در مورد هماهنگی میان بخشی در دولت، گفت: دولت سلام بنا دارد تا ما در حوزه فرهنگ ۳۷ سازمان فعال در حوزه فرهنگی داریم / این وضع در بهداشت و درمان، آموزش و پرورش وجود دارد.

برای فرار از پاسخگویی شوراهایی ایجاد شده است و مصوباتی که مدنظر است توسط آن‌ها به تصویب می‌رسد تا مسئولیت اقدامات مشخص نشود با چه کسی است. ما دوره‌ای را طراحی کردیم و تصدی‌ها را محیطی می‌کنیم و در اختیار استانداران و فرمانداران قرار می‌گیرد و بودجه‌ها منطقه‌ای توزیع خواهند شد.

دولت پنج فرماندهی در پنج حوزه اصلی پیدا خواهد کرد که هر فرمانده دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی و معاون رئیس جمهور در حوزه مسائل فرهنگی هم خواهند بود؛ همچنین سه حوزه کلی ایجاد خواهیم کرد. من درباره سواد و علم روحانیت هم می‌خواهم سخنی بگویم ما در نزد دانشگاهیان علمای بزرگی در حوزه علوم انسانی و اقتصاد داریم، علم جامع و بسیط است و اینکه ما آن را انحصاری کنیم اشتباه است.

پاسخ علیرضا زاکانی به سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

موضوع جمعیت به نقطه بحرانی رسیده است

علیرضا زاکانی در پاسخ به سوالی در مورد مقابله با عوامل و علل کاهش جمعیت گفت: موضوع جمعیت در کشور به نقطه بحرانی رسیده که نیازمند تمهید خاصی است. نرخ رشد جمعیت ما بحرانی است و در حوزه باروری هم از ۶.۹ درصد به ۱.۷ رسیده‌ایم که باید به ۲.۳ برسد تا از وضعیت اسفناک فعلی خارج شویم.

ما در حوزه فرهنگ و اجتماع چهار خط تلاش را دنبال می‌کنیم که شامل تعلیم و تربیت، تحکیم خانواده و رشد جمعیت، احیای تندرستی و صیانت از محیط زیست است. ما سه و نیم میلیون رشد نابارور داریم و ۸۰ مرکز باروری داریم و ما این عزیزان را بیمه خواهیم کرد و تدابیری را اندیشیده‌ایم تا بچه دار شدن آرزوی زوج‌های ایرانی نشود. سال ۸۴ پیمایشی صورت گرفت که ۷۰ درصد مردم اعلام کردند قائل به داشتن دو فرزند هستند اما در سال ۹۸ پیمایش دیگری انجام شد و ۶۰ درصد مردم گفتند که سه فرزندی مطلوب است، اما دولت وضعیتی را به وجود آورده که اکنون پوشک بچه اینقدر گران شده که خانواده باید ماهی یک میلیون تومان برای تأمین پوشک بچه کنار بگذارند. پدر و مادر باید این را از کجا بیاورند؟

نماینده دولت آقای روحانی که در اینجا هستند و حاضر نیستند که با عدد و ارقام درباره اتفاقات رخ داده مناظره کنند. دولت آقای روحانی این بلا را سر مردم آورده است که بخش عمده از حقوق خود را مردم صرف هزینه مسکن کنند. من علاوه بر بهبود وضعیت باروری، تدابیری را اندیشیده‌ام تا در زمینه مسکن نیز امکانات لازم برای مردم فراهم شود، همچنین شرایط ازدواج را برای جوانان تسهیل خواهم کرد. شرایط را برای زوج‌هایی که علاقه مند به داشتن سه فرزند هستند نیز فراهم می‌کنم.

در مرحله بعدی مناظره، کاندیداها به سخنان یکدیگر پاسخ دادند.

محسن رضایی

عدالت و فقرزدایی برای تحقق، احتیاج به برنامه و کارهایی عظیم دارد. طرحی که من برای رفع محرومیت در زندگی مردم در پیش گرفتم، طرح کفایت زندگی یا ایران بدون فقیر نام دارد. اول یارانه ۴۵۰ تومانی، دوم مسکن سهل و ارزان، سوم پرداخت حقوق به زنان خانه دار، چهارم کسب و کارهای خانگی و پنجم، صنعت نفت ملی ایران است.

در زمان مصدق، نفت ملی شد اما دولتی شد. اگر این پنج مورد شکل بگیرد امیدوارم که یک فقیر هم در ایران یافت نشود. برخی می‌پرسند منابع اینها از کجا تأمین می‌شود؟ سال گذشته ۱۳۷ میلیارد دلار از درآمد دولت وارد جامعه شده است، اما به دلیل رانت کثیف و مافیایی پول‌ها به افرادی رسیده که مستحق آن نیستند. ۴۰ درصد این پول قابل باز توزیع است، می‌شود ۱۰ درصد آن را به دولت داد تا دیگر کسری بودجه نداشته باشد و می‌شود باقی‌اش را صرف این پنج مورد کرد.

برای مافیای فولاد منابع داریم، اما برای فقرا منابع نداریم؟ این وظیفه من است و منتی بر فقرا نمی‌گذارم. بدون مسامحه و ترسی حق مردم را به خودشان خواهیم داد. در هر خانه دو نفر کار می‌کنند یکی مرد است که می‌رود بیرون کار می‌کند و این آشکار است. دیگری شغلی درون خانه است که شامل تربیت فرزندان و مسائل خانه است. بانوان آینده سازان این کشور هستند و در دولت من، دوره‌های آموزشی ۶ ماهه برای خانم‌ها برای تربیت فرزند و مواردی دیگر در نظر می‌گیریم و به آن‌ها حقوق می‌دهیم.

محسن مهرعلیزاده

مشکلات خیلی زیاد است؛ مثلاً در مورد کارگران همه ساله برای افزایش حداقل دستمزد با آنها در این زمینه چانه می‌زنیم و معمولاً چند درصد زیر تورم افزایش حقوق می‌دهیم. اگرچه طی یکی دو سال قبل مقدار افزایش دستمزد کارگران مقداری بیشتر از میزان تورم بوده است. این وضعیتی نیست که کارگران را راضی کند.

اولین کاری که باید برای کاهش فاصله طبقاتی به آن فکر کنیم این است که باید موضوع سه جانبه دولت، کارگر و کارفرما را داشته باشیم تا بتوانند از حقوق خود دفاع کنند. چند وقت است که کار معلمان در زمینه رتبه بندی بین دولت و مجلس پاس کاری می‌شود.

عدم اجرای رتبه بندی و تعیین حق و حقوق معلمان موجب اعمال ظلم به این قشر شده است. باید در شناسایی و تطبیق مدارک معلمان کاری بکنیم که مانند اساتید دانشگاه‌ها از مزایای شغلی برخوردار شوند. ۷ میلیون نفر داریم که کار ثابتی ندارند؛ حداقل از این ۷ میلیون نفر، سه میلیون معیشتی ندارند و باید برای آنها صندوق پایداری ایجاد شود تا آنها به زندگی شأن ادامه دهند باید برای همه مردم بیمه تکمیلی رایگان تشکیل دهیم تا از بیمه رایگان بهره مند شوند هر چند بیمه هستند اما برای کوچک‌ترین بیماری باید تمام زندگی شأن را بفروشند.

هنرمندان و پرستاران در این دوران کرونا بسیار آسیب خوردند؛ همچنین در مورد آموزش فضای مجازی دیدیم که چه زحمتی به خانواده‌ها وارد شد و دیدیم که چقدر معلمان زحمت کشیدند. نظام آموزش و پرورش ما باید توسعه یابد.

علیرضا زاکانی

گفته شد برخی صدای کولبران هستند؛ به واقع باید دید ۲۵ میلیارد دلار قاچاقی که در کشور صورت می‌گیرد و ۹۵ درصد آن از مبادی رسمی انجام می‌شود و افراد و عناصر آن هم معلوم است چرا وقتی آقایان در دولت بودند تلاش نکردند جلوی این قاچاق را بگیرند تا از این طریق اشتغال ایجاد کنند و همین کولبران از زندگی عزت‌مندانه برخوردار شوند.

آقایان می‌گویند ما دنبال آزادی هستیم؛ اولاً آزادی از عدالت قابل تفکیک نیست بنده به عنوان یک پزشک و یک رزمنده عرض می‌کنم ما که جانمان را به دست‌مان گرفتیم، نگفتیم داخل کشور چه رنگ است؛ جان ما فدای ملت ماست. آقایان برای خودشان طبقه بندی و اساساً شرایطی را به گونه‌ای قرار نمی‌دهند که همه منتفع شوند.

امروز مشکل فقر و غنا است، مشکل بی عدالتی در مقابل تبعیض‌هاست؛، مشکل آزادی خواهی است در مقابل استبداد؛ مشکل استقلال است در مقابل بیگانه پرستی. آقایان که در دولت کنونی بودند بگویند کدام سمت ماجرا می‌ایستند؟ معلوم است کدام سمت می‌ایستند. می‌توان به اندرونی آنها سر کشید و دید چگونه با جان و مال و آبروی مردم بازی می‌کنند.

اینجا نیاز به مظلوم نمایی ندارد اینجا نیاز به برنامه دارد. اینجا به همان شیوه که در سال ۹۲ از مردم رأی گرفتند و معلوم شد تعهدی ندارند عمل می‌شود؛ لذا نباید آدم از یک سوراخ دو بار نیش بخورد؛ عزیزانی که اینجا هستند طوری صحبت کنند که با کارنامه شأن همخوانی داشته باشد.

عده‌ای رأی گرفتند، اما تعهدی به آنچه گفتند نداشتند. طوری صحبت کنید که با کارنامه و برنامه‌تان تطبیق داشته باشد. بخش عمده‌ای از مشکلات به بانک مرکزی، بی توجهی نسبت به نظارت بر بانک‌ها، خلق نقدینگی و افزایش پایه پولی بر می‌گردد.

اینکه بگوییم کی بود، کی بود من نبودم درست نیست. موضوعی هم آقای رضایی بیان کردند؛ این منابعی که می‌گویند و این اعداد و ارقام اعداد عجیب و غریبی است. بنده معتقدم باید روی منابع تجدید نظر کنیم. عدد و رقم‌هایی که مطرح می‌شود عجیب است. نباید موضوع را سیاسی کرد. باید دقیق بگویم که ۱۳۷ میلیارد چیست؟ و چطور می‌خواهند آن را احصاء کنند؟

عبدالناصر همتی

بیکاری جوانان بخاطر رشد منفی تولید است که اشتغال کم شده و دیگری بخاطر کرونا است که به خدمات آسیب زده است. امیدوارم بحث واکسیناسیون را در دولت آینده حل بکنیم. ما برای گسترش مشاغل باید روی اینستاگرام و استارت‌آپ‌ها حساب باز کنیم؛ همچنین مجوزهای موانع کسب و کار را هم بر می‌داریم.

آقای جلیلی می‌گویند نباید برای رسیدگی به مسائل کشور وقت تلف کرد. سوالم از ایشان این است که پس چرا برای تصویب FATF در مجمع تشخیص مصلحت دو سال وقت کشور را گرفتید و آن را زندانی کردید و در آخر هم باعث شدید که وارد لیست سیاه شویم؟ اگر برنامه‌ای داشتید به مردم ارائه می‌کردید و اگر نه آن را تصویب می‌کردید تا اینگونه نشود.

آقای رئیسی گفتند که می‌گوئید ارز ۴۲۰۰ باعث رانت شده است؛ شما که دیدید من با آن مخالف بودم چرا جلوی آن را نگرفتید؟ بانک مرکزی چه تقصیری دارد؟ مگر دیگر اعضای شورای هماهنگی اقتصادی نبودند که من را مجبور کردند پنج و نیم میلیارد دلار ارز مسدود شده را تبدیل به ریال کنم و نقدینگی ایجاد کنیم که حالا همراه شما آقای زاکانی الان آن را بر سر من بزنید؟

بنظرم آقایان باید یک نامه به ترامپ بنویسند که ترامپ خوشحال باش که ما تمام بلایی که شما سر مردم آوردی را ما الان داریم سر همتی و بانک مرکزی خراب می‌کنیم. دوستانی که از کاسبان تحریم‌ها حمایت می‌کردند حالا دارند با پول‌های هنگفت در ستادهای آقایان برای تخریب من هزینه می‌کنند.

امروز من فهمیدم استراتژی رقبا عوض شده است / نیامده اند با من مناظره کنند. یار کمکی به پلیس بد و پلیس خوب تبدیل شده است. من دو سال در بانک مرکزی بودم همه گفتند شخصیتت خراب می‌شود. من گفتم اشکالی ندارد. آقای رئیسی ۴۰ سال در قوه قضائیه بودند. ایشان باید به خاطر همه خرابکاری‌ها در این ۴۰ سال پاسخگو باشند؟ من دو سال در بانک مرکزی بودم، می‌گوئید باید پاسخگوی ۸ سال باشم؟

کل درآمد ارزی ما ۵ میلیارد دلار بوده است. این ارقامی که آقای رضایی می‌گویند نمی‌دانم از کجا آمده است. من خواهش می‌کنم با انصاف بیشتری صحبت کنید. رشد اقتصادی ما ۴.۵ درصد بود و از روزی که تحریم‌ها شروع شد، رشد ما منفی شد. مشخص است که این موارد منجر به بیکاری می‌شود.

ابراهیم رئیسی

برخی نکاتی که مطرح شد گاهی دقیق مطرح نمی‌شود و به حاشیه کشیده می‌شود. من مانند هر دانشجو مراتب تحصیلات را گذراندم و معادل سازی نکرده‌ام؛ البته این موضوع مسئله من نیست، من در سال‌هایی که در قوه قضائیه بودم، نسبت به دوران فعالیتم در هر جایگاهی پاسخگو هستم.

در دوره معاون اولی هر بخشی به من واگذار شد پاسخگو بودم. آقایی که رئیس بانک مرکزی بودند باید نسبت به فعالیت خود پاسخگو باشند. هر روز سر سفره مردم بمبی منفجر شد؛ چه کسی باید پاسخگو این اعمال باشد؟

ارز ۴۲۰۰ قبل از حضور من در قوه قضائیه تصویب شد. نکته این است چرا درست اجرا و نظارت نشد؟ بحث ما درباره اجرای نادرست است. مگر در کشور طرح و برنامه کم است؟ سخن ما در نبود برنامه و سیاست نیست، بلکه نبود اراده قوی و مجاهدانه است که پای کار باشد و مشکلات مردم را حل کند.

هرکسی باید در حوزه مسئولیت خود پاسخگو باشد. کارگران عزیز ما متناسب با تورم باید حقوقشان همسان سازی شود، معلمان هم نیز باید حقوقشان متناسب سازی شود. حقوق عادلانه یکی از مسائل مهم کشور است. نظام عادلانه پرداخت در کشور ما به نظام ناعادلانه بدل شده است.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی

بنده پیروزی تیم ملی فوتبال و والیبال را تبریک می‌گویم، شیطنتی در زمینه میزبانی شد که وزارت خارجه و ورزش باید بهتر ورود می‌کردن. ما در دولت سلام اجازه این اقدامات خارجی درباره کشور را نخواهیم داد. جوانان ما امروز بهترین دوران زندگی خود را پشت موانعی می‌گذرانند.

۵ سال به خاطر کنکور در اتاقی زندانی است. مسئله سربازی، تحصیل طولانی و گرفتن مدارک متعدد بدون کسب مهارت کافی از جمله مشکلات است. من یک جراح سر و گردن هستم و وقتی به وقتی که در دوران تحصیل سپری کردم نگاه می‌کنم می‌بینم بخشی از آن اضافه بوده است.

در حوزه مهاجرت نخبگان هم در دولت اخیر غوغا شده است. حال جوانان ۲۵ تا ۳۰ ساله ما خوب نیست، نرخ بیکاری، حقوق، مسئله مسکن را دارند و برخی هم در دوراهی جان و نان هستند چون دولت سیاست مشخص برای حمایت از جوانان نداشت.

نقش آفرینان دولت سلام جوانان هستند و کارگشا هستند و حتماً سامانه‌ای را برای حذف کنکور پیش خواهند برد. مسئله سربازی را حل خواهیم کرد و با گفت‌وگو با نیروهای محترم مسلح برای حرفه‌ای کردن سربازی اقدام خواهیم کرد؛ همچنین مشاغل متناسب با هر منطقه و شهر را ایجاد خواهیم کرد و صندوق اعتبار خانواده را برای هر زوج جوان تشکیل خواهیم داد.

سعید جلیلی

امروز درباره انتخاب رئیس‌جمهور حرف می‌زنیم؛ کسی که می‌خواهد ماشین دولت را راه بیندازد. این نوع مناظره‌ها و سوالات و پاسخ‌ها آیا می‌تواند به مردم کمک کند؟ بسیاری از موضوعاتی که مورد توجه مردم است اصلاً داخل بحث‌ها نمی‌آید؛ مثلاً درباره آینده روستاییان تا الان از من سوال نشده است یا موضوعات مهم دیگر مثل بانوان، جوانان، ورزش و آموزش و پرورش.

نامزدها مجبور هستند از فرصت سه یا پنج دقیقه‌ای خود استفاده کنند؛ ولی این کمکی به مردم نمی‌کند. برای دستیابی به جهش کشور ما باید اولویت‌های خود را بدانیم. اینکه من برای مناظره دعوت کرده‌ام، برای این است که مردم بتوانند بهتر انتخاب کنند.

خواهش من از نامزدها این است که اگر موافق هستند مناظره بعدی این شکلی نباشد. نمی‌خواهیم که تست هوش بگیریم، همه باید نظرات خود را درباره مسائل کشور بگویند و بحث کنند. ۸۰ میلیون مخاطب ما هستند و آنها باید بدانند که کدام موضوع در اولویت است و حرف نامزدها را در مورد اولویت‌ها بشنوند و انتخاب کنند.

اگر ما از انتخابات پرشور و حضور حداکثری صحبت می‌کنیم، باید به این موضوع توجه شود. رئیس‌جمهور باید کسی باشد که بتواند با اقتدار و قوت دولت را اداره کند. لازمه جهش کشور این است که رئیس‌جمهور بگوید چه برنامه‌هایی برای دستگاه‌های مختلف دارد و چه مطالباتی دارد و مردم هم از وی پاسخگویی بخواهند. رئیس‌جمهور آن فردی نیست که اینجا چند حرف تند بزند.

در بخش بعدی مناظره، کاندیداها به دفاع از برنامه‌های خود پرداختند.

علیرضا زاکانی

در کشور انسداد نداریم؛ بلکه مشکل مدیریتی و رویکردی داریم مشکل زیاده خواهی و باند بازی است؛ لذا معتقدم برنامه‌هایی باید ارائه کنیم و حاضرم با دوستان مناظره کنم تا برنامه‌ها مشخص بشود و اعلام آمادگی هم می‌کنم.

ای‌کاش مناظرات دو به دو بود تا بهتر به بررسی برنامه‌ها می‌پرداختیم. من هم به این سبک مناظره انتقاد دارم. بسته یک رئیس جمهور باید یک بسته جامعی باشد. باید به اقتصاد، سیاست، امنیت، فرهنگ، اجتماع و امنیت پرداخت و اینها باید همپوشانی داشته باشد؛ مثلاً در حوزه سلامت دولت می‌تواند کاری کند که غیر از بیماری، مریض، درد دیگری نکشد.

می‌شود در یک سال اول، فقر مطلق را ریشه کن کرد و برنامه‌هایش آماده است و می‌شود همین امروز آن را اجرا کرد و حواله به غیب نیست. بنده قائل به شفافیت و دقت و نهادسازی نوین در مسئله آزادی‌های مدنی هستم. دولت باید پیروی جامعه باشد؛ می‌شود اصول ۸ و ۲۷ قانون اساسی را به خوبی اجرا کرد. ما فقط از سه و نیم میلیون سرپرست خانوار زن صحبت می‌کنیم که تنها ۱۷۷ هزار نفر آنها تحت پوشش بیمه هستند. دولت هم برای ریشه‌کن کردن فقر مطلق و توجه به تمامی ابعاد زندگی مردم برنامه دارد که هیچ‌کدام هم شعاری نیست.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی

حقیقتاً ممکن است در تهیه برنامه یا رویکردها به عنوان موضوعات پیشران باشد، اما من معتقدم مدل اداره کشور اشکال دارد و ما باید حکمرانی را تغییر بدهیم.

نحوه پرسیدن سوال‌ها باعث می‌شود تفاوت کاندیداها مشخص نشود و طبق اطلاعات ذهنی شأن جواب می‌دهند.

یکی از بخش‌های جامعه ما معلولان هستند. اینها شهروندان درجه یک هستند. ۱۰ درصد جامعه ما به نوعی دچار معلولیت است. افراد دارای معلولیت نیازی به دریافت صدقه و حمایت‌هایی از جنس محرومیتی ندارند. اینها ابزار و وسایل و آمادگی محیط برای زندگی می‌خواهند. با این که ما قانون خیلی خوبی هم در این خصوص تصویب کرده‌ایم، اما به نتیجه خوبی نرسیده است.

ما به دنبال مناسب سازی معابر، غربالگری و مسائل اجتماعی معلولان از جمله بحث ازدواج و طلاق هستیم. صداوسیما از کشورهایی که وضعیت بدی دارند گزارش می‌دهد، اما از کره جنوبی و چین و ویتنام نمی‌گوید که کرونا را بدون واکسیناسیون کنترل کرده است.

موضوع دیگر موضوع جانکاه کرونا و وضعی است که جهان گرفتار آن است. ما آمار فوتی‌های بالایی داریم که غیر قابل توجیه است. صدا و سیما گزارش‌هایی از کشورهایی که اوضاع شأن خراب است، ارائه می‌کند، اما از کره جنوبی که تنها ۳۷ کشته داشته یا ویتنام که ۵۳ کشته داشته یا چین به عنوان مرکز شیوع کرونا که ۴۶۳۴ کشته داشته چیزی نمی‌گوید. خیلی جاها واکسیناسیون را هم شروع نکرده اند، اما دولت‌های قاطعی داشتند.

رمز موفقیت آن‌ها یک مدیریت مقتدر است. شخصی در کلاب هاوس گفت ۱۸ میلیون واکسن می‌توانستم وارد کنم، اما دولت همراهی نکرد. این خیلی حرف سنگینی است که ما امکان وارد کردن واکسن را داشته‌ایم، اما چنین کاری نکردیم.

ابراهیم رئیسی

وضعیت معیشت مردم به شدت آسیب دیده و اعتماد مردم به دولت در پایین‌ترین سطح رسیده است و ما به شدت به سرمایه اجتماعی نیاز داریم. ما به استقلال اقتصادی نیاز داریم، استقلال سیاسی داریم، اما به دلیل نگاه سیاسی که نگاه انقلاب و رهبری و مردم نبود این موضوع آسیب دید.

وضعیت معیشت و کسب‌وکار مردم به شدت آسیب دیده است. مردم از آسیب‌های اجتماعی نگران هستند. آن نگاهی که در شعارهای مردم بود مانند آزادی‌های اجتماعی، به حق است.

ما ابتدای ورود به قوه قضائیه لایحه صیانت و حمایت از بانوان را تنظیم کردیم که ۴۰۰ روز در دولت معطل مانده است. محوری‌ترین نکته عدالت است. عدالت در کشور در همه شئون آسیب دیده است. اگر حقوق مردم و دختر و زن و روستایی درست شناخته شود، باید با قدرت آن را دنبال کرد.

محسن مهرعلیزاده

درباره جوانان بارها صحبت شده؛ ما امروز ۱۰ میلیون نفر جوان در سن ازدواج داریم که تکلیف‌شان مشخص نیست؛ باید جوانان را بیشتر تحویل بگیریم و در نظر داشته باشیم که جوانان واقعیت‌های جامعه و صاحب آینده کشور هستند. باید سبک زندگی جوانان دهه ۷۰و ۸۰ را بپذیریم؛ اگر یک ذره موی دختر خانمی بیرون باشد، نباید پیامک وحشت بدهیم؛ توقع من از آقای رئیسی که قاضی‌القضات هستند این است که در این زمینه تذکر دهند؛ اصولاً اینکه عده‌ای در جامعه ایجاد رعب و وحشت کنند، جامعه را نگران می‌کند. اینکه جوانان در پارکی آب بازی می‌کنند را دستگیر می‌کنند، نتیجه‌اش می‌شود فرار نخبگان و از دست دادن نیروهای ارزشمند آینده کشور.

در زمینه مقابله با کرونا متأسفانه دولت خیلی کوتاهی کرده است. وزیر محترم باید به موقع عمل و واکسن وارد و بخش خصوصی را فعال می‌کرد؛ چندین شرکت خصوصی داریم که می‌توانند بدون انتقال ارز واکسن وارد کنند. قیمت واکسن کرونا از دو الی ده دلار است که با قیمت آزاد می‌شود ۲۰۰ هزار تومان؛ بارها گفتم که اگر وزارت بهداشت از مافیا بازی‌ها دست برمی‌داشت و اجازه می‌داد حتی به قیمت آزاد واکسن وارد شود، امروز مردم واکسینه شده بودند و اینگونه نبود که وزیر بهداشت با پزشکان و پرستاران با شعر و شاعری برخورد کند و با قسم خوردن به حضرت عباس (ع) کار را تمام کند.

برنامه من این است که اگر رئیس جمهور شدم در عرض ۳ ماه همه مردم ایران را واکسینه می‌کنم؛ بخش خصوصی می‌تواند واکسن وارد کند و ما مردم را واکسینه کنیم. من همچنین درباره مهارت افزایی جوانان و همچنین وضعیت بازنشستگان هم برنامه‌هایی دارم.

محسن رضایی

در دوران زندگی خود بعد از انقلاب و حتی در زمان جنگ این سختی‌ها را نداشتیم؛ بیکاری، گرانی، تبعیض و فشاد و نوسانات دائم، مردم نمی‌دانند فردا چه خبر است، اما آیا می‌شود تورم را کاهش داد و کرونا را مهار کرد و ارزش پول ملی را حفظ کرد؟ بله. ملت‌های دیگر این کار را کردند، چطور ما نمی‌توانیم این کار را کنیم؟ بحث ما نمی‌توانیم چند سال گذشته آمده و نسل جوان ما را هم تحت تأثیر قرار داده، آنهایی که با دست خالی کارهای بزرگ را پیش می‌بردند، آنها را هم به حاشیه برده است. معتقدم امید دیدنی و گفتنی است و ان‌شاءالله سال ۱۴۰۰ سال گشایش خواهد بود.

ببینید آقای زاکانی، ۱۳۷ میلیارد دلار ارزش معادل دلاری یارانه‌های تهران است. ده‌ها منبع این را بیان کردند؛ بانک جهانی و آژانس بین‌المللی انرژی و آقای همتی که رئیس بانک مرکزی بودند و آقای زاکانی هم رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس است. باید بدانند این کار شدنی است، مطمئن باشید پولی که حیف و میل می‌شود با کمک همین پول می‌شود دخل و خرج را حل کرد.

آقای رئیسی در آن موردی که گفتید اگر مدیریت جهادی در کشور مستقر شود خیلی از مسائل حل می‌شود با شما موافق هستم، ولی این که می‌گویند برنامه در کشور هست، خیر، برنامه نیست. در این دولت در چهار سال اول سه بار برنامه تغییر کرده است.

بحث آقای جلیلی در مورد شیوه مناظره را هم قبول دارم. اگر می‌شود آقای علی عسگری مناظره سوم را روش خود را تغییر دهد. آقای جلیلی ما هم خودمان باید از فرصت استفاده کنیم، وقتی سوال می‌کنند درباره بانوان و اهل تسنن من صحبت خودم را مطرح کردم و اگر این روش تغییر نکرد، سعی کنیم خودمان دیدگاه‌هایمان را مطرح کنیم و این خلل را رفع کنیم.

عبدالناصر همتی

اعطای مسئولیت بر اساس شایستگی است. برخی فکر می‌کنند که اقوام و مذاهب مختلف تهدیدی برای کشور است. معتقدم که اقوام و مذاهب برای کشور می‌توانند مؤلفه قدرت باشند؛ بنابراین در انتصابات بر مبنای شایستگی و فارغ از اینکه اهل تسنن یا شیعه باشند انتخاب خواهم کرد.

من در مدیریت کشور حتماً از خوهران و برادران شایسته اهل سنت حداقل سه برابر آنچه که الان هست استفاده خواهم کرد. من در عمل نشان دادم که مشاورم در بانک مرکزی از برادران خوب اهل سنت بود و بازهم در مناصب کلیدی کشور از آنان استفاده می‌کنم.

من مخالف بازداشت و زندانی کردن معتادان هستم. آنان را باید توانمند کرد و به شغل برگردانیم. با داغ و درفش نمی‌شود با معتادان برخورد کرد. آنها حجم عظیمی از مردم ما هستند که باید به آنان توجه کنیم و وضعیت شأن ناشی از بیکاری و مشکلات اقتصادی کشور و تصمیم‌گیری‌های نادرست مدیران بوده است.

در مورد معلولان نیز به زندگی اجتماعی آنان حتماً توجه جدی می‌کنم و واقعاً باید شرمنده باشیم که پل صدر می‌سازیم به آن عظمت اما با کمال شرمندگی جانباز و معلول عزیز ما نمی‌تواند از آن استفاده کند. باید به مشکلات آنان توجه شود.

محیط‌زیست هم برای من بسیار مهم است و حتماً در اجرای پروژه‌های اقتصادی حق وتو خواهد داشت. توجه جدی به بودجه و امکانات محیط زیست خواهم کرد. ما آن قدرتی که میدان حاج قاسم عزیز و دیپلماسی محمدجواد ظریف ایجاد کردند را پلی خواهم ساخت برای بهره‌برداری اقتصادی و توسعه اقتصادی کشور. تحریم ضروری‌ترین و فوری‌ترین کار کشور است و باید حتماً به آن بپردازیم و مشکل را حل کنیم.

سعید جلیلی

در برخی موضوعات رئیس جمهور باید مأموریت تعریف کرده و دستگاه‌ها را هم‌افزا کند و پیشبرد موضوع را پیگیری کند که آیا به نتیجه رسیده است.

۵۰ درصد جامعه را بانوان تشکیل می‌دهند. در این هشت سال از حقوق خانم‌ها صحبت شده اما نتیجه آن تقریباً هیچ بوده است. ۱۸ طرح و برنامه را دولت آورده اما نتیجه آن چه بوده است؟ زنان سرپرست خانوار چه امکانات بیشتری به دست آوردند. چه ابتکاراتی برای اشتغال خانم‌ها ایجاد شده است؟

کار واقعی برنامه و پیگیری جدی می‌خواهد، برخی مأموریت‌ها تعریف شده، اما حتی یک بار هم جلسه تشکیل نشده و پیگیری نشده است. در این مدت هزاران و ده‌ها هزار خانم سرپرست خانوار یا بد سرپرست بودند که دولت وظیفه داشته برای آنها برنامه تهیه کند.

آمار طلاق نسبت به ازدواج افزایش یافته و برای حل آن برنامه نیاز داریم. طرحی برای زنان روستایی تعریف شده با بودجه حدود ۵۰۰ میلیون دلار با عنوان آگاه سازی زنان روستایی از حقوق خود که جمعیت مخاطب آن ۵۱۰ نفر بودند؛ اینها کار نمایشی است نه کار واقعی.

در بخش بعدی مناظره، کاندیداها بازهم به سوالات مجری برنامه پاسخ دادند.

پاسخ محسن رضایی به دور دوم سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

تمام زندگی‌ام تقدیم مردم ایران شده است

محسن رضایی در پاسخ به سوالی در مورد آثار منفی توسعه صنعتی بر مسائل زیست محیطی کشور گفت: بابت اشتباه لفظی در تلفظ یاشاسین عذرخواهی می‌کنم؛ مردم با اشتباه من در فضای مجازی شوخی کردند. از مردم تشکر می‌کنم که با من شوخی می‌کنند، این شوخی‌ها سرمایه‌های من هستند؛ این نشان می‌دهد که شما من را جز خودتان می‌دانید و امیدوارم که هیچوقت از دولت مردان نترسید.

از آقای زاکانی گلایه می‌کنم؛ زیرا بلافاصله سایت مرکز پژوهش‌ها این تلفظ اشتباه من را تیتر کرده است. چرا یک مرکز دولتی باید چنین کاری کند؟ من افتخار می‌کنم که لر هستم، اما تمام زندگی‌ام تقدیم مردم ایران شده است. آذربایجانی‌ها می‌دانند که من چه علاقه‌ای به مهدی باکری دارم.

مرکز پژوهش‌های مجلس یارانه انرژی در ایران را سالانه ۴۹ میلیارد دلار برآورد کرده است. علاوه بر این باز هم به آقای همتی با قاطعیت می‌گویم می‌توانیم با ۴۰ درصد یارانه‌های پنهان را که دست افرادی است که حق شأن نیست را برگردانیم.

هیچ وقت در برنامه‌ریزی‌های توسعه‌ای ضرورت‌های زیست محیطی و توسعه صنعتی لحاظ نشده است و امروز آب‌های زیرزمینی ما به چه روزی افتاده و گرد و غبار در خوزستان و زابل و یزد زندگی مردم را مستاصل کرده است. در برنامه‌ای که طراحی کردیم بگویم که مساله اقوام و زبان مادری را به عنوان یک مساله مهم لحاظ کرده‌ام.

پاسخ محسن مهرعلیزاده به دور دوم سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

میانگین سنی دولت من ۴۵ سال است

محسن مهرعلیزاده در پاسخ به سوالی در مورد توسعه فناوری هسته‌ای در کشور گفت: باهمت دانشمندان عزیز ما در چندین سال گذشته دانش هسته‌ای و توسعه آن در زمینه‌های مختلف اعم از داروسازی، کشاورزی را شاهد بوده‌ایم. به نظر من باید انستیتوهای تخصصی که این دانش را کاملاً بومی کنند، در اختیار توسعه‌های علمی کشور قرار بگیرد.

من فکر می‌کنم شرط تداوم این امر، میدان دادن به جوانان و حفظ آنان است. ما نباید جوانان را از کشور فراری دهیم. عمده این دانش دست جوانانی است که نشان دادند با کسب مراتب علمی بالا می‌توانند موفقیت‌هایی را در این زمینه به دست آورند.

با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از کشور را جوانان و بانوان را تشکیل می‌دهند و طی چند سال گذشته نیز به دلایل مسائل اجتماعی روی آنها فشار بوده و نتوانستند از حقوق اجتماعی خود دفاع کنند، معتقدم که باید با تشکیل سازمان‌هایی مشخص برای جوانان و بکارگیری بانوان در فضاهای کارشناسی و مدیریتی این وضعیت را تغییر داد.

در دولت خود سه نفر از بانوان را به عنوان وزیر معرفی خواهم کرد که اگر مجلس همکاری کند خوب است و اگر نه به عنوان معاون خودم در نظر خواهم گرفت. من میانگین سنی دولت خود را ۴۵ سال عنوان کردم و خلاف ادعاها، به نظرم عملی است. بچه‌های نخبه، باسواد و کاربلد باید کار را به دست بگیرند.

پاسخ سعید جلیلی به دور دوم سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

در هر طرح مربوط به سلامت، باید وزارت بهداشت محور باشد

سعید جلیلی در پاسخ به سوالی در مورد برنامه خود برای طرح سلامت جامعه گفت: موضوع سلامت فقط مربوط به یک وزارتخانه نیست. ۱۰ عامل خارج از وزارت بهداشت در امر سلامت اهمیت دارند؛ بنابراین رئیس جمهور باید موضوع را بفهمد و دستگاه‌ها را به درستی در این زمینه هماهنگ کند.

در اوایل انقلاب طرح‌های مختلفی درباره سلامت اجرا شده است که یک طرح شبکه بهداشت در ابتدای انقلاب بود که درست و دقیق اجرا شد و آثارش تا به امروز وجود دارد و حتی کشورهای غربی از آن الگو گرفتند. یک طرح نمایشی هم بود؛ یعنی همین طرح تحول سلامت که خاصیتی نداشت و هزینه‌ها را افزایش داد.

فهم مساله در زمان خود اهمیت دارد. در هر طرح مربوط به سلامت باید وزارت بهداشت محور باشد اما سایر دستگاه‌ها هم نفع دارند. به طور مثال بیکاری و استرس بر سلامت مردم ضربه می‌زنند. ما سالی یکصد هزار مجروح بر اثر تصادفات جاده‌ای داریم که مستقیم به وزارت بهداشت مربوط نیست، اما در امر سلامت مردم مؤثر است. برای همه اینها باید برنامه داشت.

در این سال‌ها در جهان هزینه‌های سلامت به دلیل تکنولوژی پیشرفته افزایش طول عمر و تغییر الگوی بیماری‌ها افزایش یافته است. اگر مساله را درست نفهمیم هشت سال کشور در مسیری پیش می‌رود، اما متوجه می‌شویم که مسیر غلط بوده است.

پاسخ ابراهیم رئیسی به دور دوم سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

دیپلماسی اقتصادی مهم است، اما با سخن پیش نمی‌رود

نسبت به بحث رفع تحریم‌ها باید بگویم هر دولتی کار را به دست بگیرد یکی از وظایفش رفع تحریم‌های ظالمانه است و باید با همه وجود آن را دنبال کرد. در کنار این قضیه خنثی سازی تحریم‌ها باید در دستور کار قرار گیرد و اقتصاد را هم شرطی نکنیم؛ نه کرونا و نه سیل و نه تحریم نباید تأثیر داشته باشد.

کسانی در مناظرات پیشین آمدند و گفتند که ما بلدیم با دنیا صحبت کنیم، ولی دانشجوی سال اول هم می‌دانست که وقتی در حال مذاکره‌ایم نباید بگوییم که آب خوردن ما هم به ‎مذاکره وابسته است یا آنکه خزانه خالی است! این تضعیف تیم مذاکره کننده است.

دیپلماسی اقتصادی مهم است و با سخن پیش نمی‌رود. باید شایسته سالاری باشد و نمی‌شود هر کسی مسولیتش تمام شد برای سفارت او را بفرستیم. وقتی بحث از تولید می‌کنیم باید همه دستگاه‌ها و از جمله وزارت خارجه نقش مهمی در دیپلماسی اقتصادی دارند. دلار است و اگر دیپلماسی فعال داشته باشیم سهم صادرات ما به کشورهای منطقه افزایش می‌یابد. سهم ما در اقتصاد منطقه به شدت ناکافی است و باید افزایش یابد.

با حرف و سخن نمی‌شود دیپلماسی را لحاظ کرد. یکی از مأموریت‌های ما برای وزارت خارجه، دیپلماسی فعال اقتصادی در کنار دیپلماسی سیاسی است.

پاسخ علیرضا زاکانی به دور دوم سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

با گردن کلفت‌ترین افراد مبارزه اساسی خواهم کرد

علیرضا زاکانی در پاسخ به سوالی در مورد برقراری عدالت اجتماعی گفت: بیش از سه دهه است که عده‌ای در اقتصاد کشور خیمه زده و تمام سرمایه‌ها و امکانات کشور را به سمت و سویی سوق می‌دهند. آنها خودشان را در کاخ نشینی قرار داده و مردم را در کوخ نشینی نگه داشتند. در دولت بنده از موضع اشرافی‌گری به موضع نوکری مردم خواهیم رفت.

توجه در جهت خلق و توزیع عادلانه ثروت و توانمند سازی شرایط از جمله برنامه‌های دولت من است. در دولتم با فساد مقابله کرده و اجازه قبیله گرایی و باندبازی را نمی‌دهم.

آقای همتی در حالی صحبت از نظارت می‌کند که در زمان ریاستش در بانک مرکزی ۱,۲۰۰ میلیارد تومان از بانک‌های دولتی به بانک‌های خصوصی رفت و یک اقدامی بر خلاف قانون انجام شد. آقای همتی نتوانست در کارش به درستی نظارت کند، حالا مدعی سایر حوزه‌ها است.

در دولت من با افراد گردن کلفت و شبکه‌های فساد مبارزه می‌شود. با کمک مردم ریشه فقر و فساد را خشک خواهیم کرد. من پیش از این با فساد معاون رئیس جمهور، وزرای نفت و اطلاعات و دادستان تهران مبارزه کردم.

پاسخ امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی به دور دوم سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی‌

بالاترین رتبه شغلی باید مربوط به معلمان باشد

امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی در پاسخ به سوالی در مورد اجرای سند تحول بنیادین آموزش و پرورش گفت: این مناظرات برای سهم مردم از برنامه‌ها و تیم فکری همراه کاندیدای ریاست‌جمهوری است و شواف و شومن‌بازی و پرداختن به حواشی برای جلب توجه در این دوره اثر ندارد.

مساله آموزش و پرورش اساسی‌ترین مساله کشور است. هر کشوری با وضعیت آموزش و پرورش سنجیده می‌شود و از نظر من این وزارتخانه، مهمترین وزارتخانه است. البته ما نیاز به تحولات بنیادین داریم و باید ببینیم محصول آموزش و پرورش چه باید باشد. کسی که از این دوره بیرون می‌آید باید سواد زمان خود، مهارت اجتماعی مؤثر و یک مهارت شغلی ساده برای اداره زندگی را داشته باشد و این مربوط به زمانی است که فرد به بلوغ می‌رسد یعنی ۱۵ تا ۱۶ سالگی.

ما از ۷ تا ۱۸ سالگی به بچه‌ها اطلاعات می‌دهیم و آنها را پشت صف کنکور قرار می‌دهیم. الان نظام تعلیم و تربیت به سمت استعدادیابی رفته و از سه تا هشت سالگی بر اساس استعداد هدایت تحصیلی می‌شوند، اما ما آنها را رها می‌کنیم و مسابقه‌ای می‌گذاریم و اطلاعات اضافه‌ای به آنها می‌دهیم.

منزلت معلمی باید به گونه‌ای باشد که بالاترین رتبه شغلی مربوط به معلمان باشد. نکته‌ای دیگر عدالت آموزشی است. در حال حاضر در تهران ۱۶ برابر بیشتر نسبت به مراکز استان‌های دیگر هزینه می‌شود و انواع مدارس وجود دارد، یعنی ما آینده را به پولدارها می‌فروشیم. باید تحول بنیادین، حرفه‌آموزی و مهارت‌آموزی را مورد توجه قرار دهیم.

در این مرحله، کاندیداها به دور بعدی سوالات پاسخ دادند.

پاسخ ابراهیم رئیسی به دور سوم سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی‌

ازدواج و اشتغال، مهم‌ترین مسئله جوانان است

ابراهیم رئیسی در پاسخ به سوالی در مورد برنامه‌های دولتش در مورد ازدواج جوانان گفت: یکی از دغدغه‌های جدی جوانان مسئله ازدواج، اشتغال و مسکن است. من در جمع جوانان زیاد حاضر می‌شوم و ارتباطم با جوانان برقرار است. زمانی که در آستان قدس بودم در دانشگاه فردوسی از جوانان پرسیدم که چرا ازدواج نمی‌کنید و آنها مسئله مسکن و اشتغال را مطرح کردند، ما در آستان قدس ساخت ۱۰ بلوک مسکن برای زوج‌های جوان دانشجو را آغاز کرده و ساختیم.

برای تسهیل ازدواج باید به اشتغال و مسکن جوانان فکر کنیم. کسانی که معتقد به نشدن هستند به قول آقای رضایی نمی‌توانند در این عرصه حضور فعال داشته باشند، اما ما معتقدیم که می‌توانیم. ۴۰ درصد ظرفیت تولیدی کشور خالی است. به من می‌گویند چرا به واحدهای تولیدی سر می‌زنی. من به یکی دو واحد سر زدم اما بیش از ۲۰۰۰ واحد تولیدی توسط دادگستری‌ها فعال شده شده‌اند ۷۰ درصد ظرفیت اقتصادی کشور خالی است. ما ۳۰۰۰ کیلومتر با دریا ارتباط داریم و فعال کردن اقتصاد دریا می‌تواند اشتغال درست کند.

تولید مسئله من است. ما امکان حل کردن مشکل مسکن جوانان را داریم. پرهزینه‌ترین مسئله در مسکن، زمین است که ما برای حل آن برنامه داریم. ما برای اشتغال و مسکن جوان برنامه داریم؛ از ما مسکن و اشتغال و از جوانان هم ازدواج.

پاسخ محسن رضایی به دور سوم سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی‌

در دولت ما مدرسه محوری، محور آموزش و پرورش است

محسن رضایی در مورد برنامه‌های دولتش در مورد آموزش و پرورش و آموزش عالی گفت: ما با دو مشکل ساختاری و مدیریتی هم در آموزش و پرورش و هم آموزش عالی مواجه هستیم. در برنامه ما تربیت زمامداران آینده در همه بخش‌های فرهنگی و اجتماعی و غیره به طور جدی لحاظ شده است و در استان‌ها و مراکز استان مدارس تربیت آینده را ایجاد خواهم کرد.

بیش از پنج سال است که این کار را شروع کردم و تجربه دانشی و عملی دارم و آن را پیاده می‌کنم و نزدیک به هزار نفر جوان را داریم که تربیت شده اند و تا وقتی مدیر در آموزش و پرورش و آموزش عالی تربیت نشود نمی‌توانیم از عناصر ضعیف انتظارات بالایی داشته باشیم.

در برنامه دولت ما، مدرسه محوری را محور آموزش و پرورش خواهیم کرد و مجتمع‌های آموزشی به هر ۱۱۰ مدرسه اختیارات به آنها داده می‌شود و مدرسه محور اساسی می‌شود. اینکه وزارت آموزش و پرورش بزرگ شده، اما به امورات مدارس نمی‌رسد از مشکلات جدی است.

اینترنت ارزان را برای خانم‌های سرپرست خانوار که در تولید و فروش هستند را اجرا می‌کنم و محدودیت‌هایی که برای خواهران ورزشکار ما در ورزشگاه‌ها درست کردند مثل خواهران منصوریان که از ورود به ورزشگاه خواهران جلوگیری کردند و بعضی محدودیت‌هایی که برای بانوان ایجاد می‌کند و مشکلات جدی برای بانوان است دولت ما از آن جلوگیری خواهد کرد.

در رسیدگی به معلمان الان معلمانی داریم که شغل دوم و سوم دارند و وقت کافی برای دانش آموزان نمی‌گذارند و یکی از اولویت‌ها مسکن سهل و آسان برای معلمان است تا آنها با خیال راحت به تربیت فرزندان آینده ما بپردازند.

پاسخ عبدالناصر همتی به دور سوم سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی‌

حداقل ۵ وزیر زن خواهم داشت

عبدالناصر همتی در پاسخ به سوالی در مورد بنیان خانواده، گفت: یکی از مسائل مهم کشور خانواده است و الان شاهد گسست فرهنگی هستیم و می‌بنییم که بچه‌های دهه هفتاد و هشتاد مثل نسل‌های پیش خود فکر نمی‌کنند. آقای قاضی زاده به من می‌گوید چرا از پنج‌نفر حرف می‌زنی؟ دلیلش این است که هر پنج نفر شما یک‌جور فکر می‌کنید.

چه آزادی برای این جوانان گذاشته‌اید؟ چرا همه جوانان می‌خواهند از کشور بروند؟ این که مشخص است و همه می‌دانند حتی لازم نیست من بگویم. الان برای جوانان چه تفریحی داریم؟ ازدواج آنان سخت شده چه کاری برایشان کردیم؟ جوانان شغل ندارند و آسایش اجتماعی خود را از دست می‌دهند.

زنان را در جامعه چقدر محدود کردید؟ به من و آقای مهرعلیزاده تذکر دادند که چرا درباره دادن پیامک حجاب به زنان حرف زدید و از آن انتقاد کردید. این کار موجب ایجاد استرس برای آنان می‌شود. وضعیت اقتصادی کشور خراب است و ما به دنبال پوشش زنان هستیم. من در کابینه‌ام حداقل پنج وزیر زن خواهم داشت و تبعیض جنسیتی را در محیط کار رفع می‌کنم.

پاسخ علیرضا زاکانی به دور سوم سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی‌

آقای همتی جرأت ندارید با من مناظره کنید

علیرضا زاکانی در پاسخ به سوالی در مورد برنامه‌های دولتش در مورد توسعه ورزش همگانی و ارتقای جایگاه ایران در ورزش قهرمانی گفت: ورزش امری حیاتی است. ۷۰ درصد مردم ایران ورزش نمی‌کنند چون شرایط آنقدر سخت شده که دیگر مردم حوصله و فرصتی برای ورزش ندارند. دولت آقای روحانی شرایطی را برای مردم ایجاد کرد که آنها زمان و فراغتی برای ورزش ندارند.

طبق آمار جهانی اگر به میزان سه دلار خرج ورزش شود ۱۶ دلار برای سلامت صرفه‌جویی خواهد شد. ورزش و نشاط امکان جهش را برای کشور ایجاد می‌کند اما مردم درگیر تأمین ضروریات زندگی خود هستند.

آقای همتی راجع به کدام زنان و جوانان صحبت می‌کنند و خیلی هم شیک می‌گویند در مناظره پنج به یک است. آقای همتی اگر بنا باشد ما کاندیدای پوششی باشیم شما کاندیدای روکشی هستید که آمده‌اید بر فاجعه‌ای که هشت سال این دولت بر سر ملت آورد، روکش بگذارید. من این را با عدد و رقم به شما ثابت می‌کنم. جرأت ندارید با من مناظره کنید اما به آنهایی که به شما یاد می‌دهند چنین حرف‌هایی بزنید بگویید که نمی‌خواهد شما مشت کسی را باز کنید، ما مشت آنها را باز خواهیم کرد.

امکان ایجاد سرانه مناسب و بالا برای ورزش همگانی و توسعه باشگاه‌داری و فعالیت در عرصه ورزش وجود دارد. پنجره جمعیتی رو به میان‌سالی است. به سمتی می‌رویم که افراد پیر در حال افزایش در جامعه هستند لذا توجه به ورزش همگانی و پهلوانی و هم قهرمانی امری ضروری است. معتقدم باید فضایی باز کرد و کشور را از وضعیت اسفناک فعلی نجات داد.

پاسخ محسن مهرعلیزاده به دور سوم سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی‌

باید فضا را برای جوانان باز کنیم

محسن مهرعلیزاده در پاسخ به سوالی در مورد حکمرانی ملی در فضای مجازی و امنیت ملی گفت: امروز اقتصاد و مسائل اجتماعی و فرهنگی در دنیا دیگر راه‌حل‌های معمولی ندارند؛ بلکه امروز اقتصاد، حکمرانی و شهر هوشمند داریم. امروز شرکتی مثل هوآوی شاید اندازه چند برابر کشوری مثل ما درآمد دارد.

باید فضا را باز کنیم تا جوانان در این زمینه‌ها کار کنند و بدون هیچ ممانعتی بتوانند کارهای‌شان پیش ببرند. متأسفم از اینکه هنوز در گیر و دار وضع فعلی اینترنت موجود و فیلترینگ هستیم. خوشبختانه وزیر جوان در دولت آقای روحانی خوب کارکرده، اما همچنان درباره سهمیه گذاری و فیلترینگ سخت‌گیری می‌کنیم.

همانطور که آقای رئیسی به اقتصاد فضای مجازی اشاره کردند، امروز ۱ میلیون نفر در کشور معیشت و کارشان مرتبط با فضای مجازی است. به بخش قابل توجهی از تجار و صنعتگران به دلیل قطعی اینترنت در شلوغی‌های سال‌های پیش، ضرر و زیان وارد شد.

آقای زاکانی اشاره داشتند که ۳۰ سال پیش منافع عده‌ای در حوزه اقتصادی در نظر گرفته شد که من به ایشان می‌گویم که نباید آنقدر مسائل را سیاه ببینیم و سیاه نمایی کنیم؛ ما از سال ۷۶ تا ۸۴ دولت اصلاحات آقای خاتمی را داشتیم که در عدالت محوری، پاک دستی، سریع العمل بودن و عدالت اقتصادی شهره خاص و عام بود؛ حتی در دولت آقای احمدی نژاد طرح مسکن مهر مشکلاتی داشت؛ اما طرحی بود که با ۵ میلیون تومان مردم را صاحب خانه کرد؛ همچنین پرداخت یارانه‌ها نیز در وضعیت جامعه تأثیراتی داشت. اگر اصل ۱۱۵ قانون اساسی رعایت شود آن مشکل شوخی هم که با آقای رضایی شد انشاالله حل می‌شود.

پاسخ امیرحسین قاضی زاده هاشمی به دور سوم سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

کل کابینه‌ام را زنان می‌گذارم

امیرحسین قاضی زاده هاشمی در پاسخ به سوالی در مورد احیا شورای عالی فراقوه ای گفت: ما نباید برای جلب توجه هر حرفی را بزنیم نزدیک انتخابات یاد زنان، کولبران و مستضعفین می‌افتیم و این بارها تکرار می‌شود. من دیدم که نرخ به‌کارگیری بانوان در حال بالا رفتن است، می‌خواستم بگویم کل کابینه را از خانم‌ها می‌گذارم که دستی بالای دست من نباشد؛ البته که ما آنقدر بانوی شایسته داریم که می‌شود همه کابینه را از زنان گذاشت، ولی این جور تلقی کردن برای بیننده جای سوال دارد. رئیس ستاد من مادر سه فرزند است همین زنان از ما شایسته سالاری می‌خواهند.

مرزهای ما بالاترین نرخ بیکاری را دارند همه ما هم مسئولیت داشتیم، اما وضع طوری شده که آن فرد بلوچ بین نان و جان سوخت‌بری می‌کند و آن فرد کرد کولبری می‌کند.

ما نوعی گسست ساختاری را بین نهادهای اجرایی و شوراهای عالی داریم یکی از مشکلات دولت‌ها این بود که اقتصاد، فرهنگ و سلامت و حوزه امور اجتماعی مسئول ندارد. امر این شوراها مطاع است و رئیس جمهور هم حق وتو ندارد، زیرا مصوبه جمع است و وی مجری مصوبات است.

پاسخ سعید جلیلی به دور سوم سوالات سیاسی، اجتماعی و فرهنگی

نباید کشور را معطل تصویب fatf کرد

سعید جلیلی در پاسخ به سوالی در مورد اولویت‌های دولتش در زمینه سیاست خارجی گفت: عرصه روابط بین کشورها نقاط اشتراک و اختلاف دارد. نقاط اشتراک تعامل و نقاط اختلاف تقابل است و این هنر دولت‌هاست که این نقاط اشتراک را تبدیل به تعامل کنند و نقاط اختلاف را مدیریت کنند.

۲۰۰ کشور در دنیا وجود دارد اگر سیاستمان تعامل سازنده با جهان باشد، تمام فرصت‌ها را بررسی می‌کنیم. اشکال دولت این است که معطل چند کشور هست یک روز به بهانه fatf و یک روز برجام و … . شما باید این هنر را داشته باشید تا فرصت را از دست ندهید و با کسانی که تعامل دارید تعاملات را شکل دهید، در همسایگی شما و در جهان اسلام و در منطقه می‌تواند باشد. چه برنامه‌ای برای آن هست؟ باید مجموعه فرصت‌ها از ۲۰۰ کشور را بالفعل کنیم. اینکه می‌گویند برخی می‌خواهند بروند کاخ سفید را حسینیه کنند، این‌ها موهوم است؛ با این لولوهای الکی کار را سخت نکنید که آن‌ها خودشان به زمین خوردند.

بایدن می‌گوید ایران وارد عرصه جدیدی از بازی شده که صحنه جدیدی تعریف می‌کند، آن را بخوانید. ما امروز فرصت‌های بزرگی داریم و می‌توانیم. در بحث تعاملات اقتصادی فرصت‌هایی هست. ما می‌توانیم کارهای بزرگ کنیم حتی در بحث تحریم‌ها و با ابزار اقتصادی دشمن را پشیمان کنیم.

در بخش پایانی مناظره، کاندیداها به جمع بندی صحبت‌های خود پرداختند.

محسن رضایی

مردم عزیز عنوان دولت ما اقدام و تحول است، اقدام یعنی وعده و شعار را باید کنار گذاشت و تحول یعنی جراحی‌های بزرگی باید انجام داد؛ چرا که مشکلات اقتصادی ریشه در مسائل سیاسی و مدیریتی و ساختاری دارد، بنابراین باید کار درست و منطقی انجام داد. برنامه دولت ما اساسش بر اصلاح از درون قدرت است و به دلیل این که رابطه من با نظام رابطه با ثباتی بوده است و بیش از ۵۰ سال از ۱۷ سالگی تا الان در یک مسیر مستقیمی حرکت کردم، از این رو به خاطر اعتماد بین من و نظام و همچنین با توجه به رابطه‌ام با دوستان دیگر از جمله مجلس، نیروهای مسلح و قوه قضائیه می‌توانم ادعا کنم که اصلاحات اساسی از بالا تا پایین را انجام دهم.

اول هم این اصلاحات را از خود دولت شروع می‌کنیم و تشکیلات عریض و طویل را باید سر و سامان دهیم، معنایش این نیست که از مدیران فعلی استفاده نکنیم خیلی از استانداران و مدیران و کارشناسان انسان‌های شریف و کار درستی هستند، اما مساله این است که دیوان سالاری و نظام اداری و بروکراسی با آئین نامه‌های مختلف حقیقتاً یک منجلابی از درگیری‌ها و فساد را ایجاد کرده است که باید پاکش کرد.

مساله دیگر نهادهای وابسته به رهبری است با اینکه وابسته به رهبری هستند اما همه در خدمت دولت هستند، سپاه پاسداران، ستاد اجرایی و بنیاد مستضعفان و قرارگاه سازندگی خاتم، اینها هم نیاز به اصلاحاتی دارند که پیشنهادات خود را خدمت رهبر انقلاب می‌دهم تا امکان بهره‌وری بیشتر از این نهادها را داشته باشیم. کمک به ادامه تحولات در قوه قضائیه و مجلس که حتماً در دستورکار ما خواهد بود. کمک به کاری که آقای رئیسی در قوه قضائیه شروع کردند و در ابتدای کار هم هستند یا مجلس انقلابی که شکل گرفته را کمک خواهم کرد. هم چنین فعال کردن جلسات سران قوا هم از دیگر اقداماتم خواهد بود.

شورای انقلاب فرهنگی واقعاً بی خاصیت شده است. اول از رهبر انقلاب تقاضا می‌کنم که شورای انقلاب فرهنگی را اگر ایشان موافقت کنند منحل کنم و شورای انقلاب فرهنگی را از این وضعیت خارج کنیم و وضعیت فرهنگی و مساله جوانان را اساسی حل کنیم.

مساله دیگر اصلاح احزاب اصولگرا و اصلاح طلب که دو سرمایه هستند، است، اما نفوذی‌ها، بازیگران سیاسی و ماجراجویان زیادی در ساختار سیاسی اجتماعی ما هستند، امروز ما اگر نتوانیم ساختار سیاسی اجتماعی برای آینده ایران درست کنیم با مشکلات زیادی مواجه خواهیم شد.

محسن مهرعلیزاده

مردم شریف ایران می‌دانم که از وعده‌ها، تبعیض‌ها و سختی‌ها و فساد و رانت و توهین و تحقیرها خسته شده‌اید و این همه خستگی نهال امید را در شما خشکانده است. حتماً با خود می‌گوئید که این‌ها مثل قبلی‌ها هستند و آمدند حرف‌هایی را می‌زنند و می‌روند و تازه اگر در وعده‌هایشان صادق باشند، چقدر می‌گذارند آنها کار خود را انجام دهند و چقدر خواهند توانست کار خود را انجام دهند؟

من از شما می‌پرسم، اگر رأی شما اثر نداشت، چرا گزینه‌ای ریاست جمهوری را این همه محدود و خاص کردند؟ اگر رأی شما اثر نداشت، چرا ابر و باد و مه و خورشید و فلک را بسیج کرده‌اند تا یک نفر خاص را رئیس جمهور کنند و یک انتخابات حداقلی با نتیجه مطمئن را دنبال می‌کنند و بر خلاف شعار افزایش مشارکت، تمام اهرم‌های کاهش مشارکت را به کار می‌برند؟

اینها همه بخاطر این است که از تصمیم هوشمندانه شما نگرانند. ندیده‌اید که چگونه سخن می‌گویند؟ ندیدید که به جای ارائه راهکار برای معیشت مردم، می‌گویند تمام اقتصاددان‌ها را به خط می‌کنیم؟ کاندیداها را تهدید می‌کنند که ممنوع الخروج و محاکمه می‌کنیم؟ بعضاً طوری سخن می‌گویند که گویی مردم رعیت‌اند و اینها ارباب، گویی مردم سربازند و اینها امیر و مردم متهم‌اند و اینها قاضی.

امروز حتی همین مناظره هم به محلی برای تنزل جایگاه ریاست جمهوری تبدیل شده است. به جای سوالات اساسی سیاست خارجی و تأثیر آن بر اقتصاد، تحریم و آینده اقتصاد کشور یکسری سوالات کوچک و تقریباً جزئی، که جزئی از مواردی که مورد انتظار شماست را مطرح می‌کنند.

مردم عزیز ایران، من در پیشگاه خداوند متعال با شما پیمان می‌بندم که با ایجاد سامانه‌های شفافیت و ثبت و درج کلیه قراردادها و در دسترس قرار دادن آنها گردش آزاد اطلاعات توسعه آزادی‌های سیاسی از جمله آزادی بیان، تقویت مطبوعات و رسانه‌ها، مقابله با انواع فیلترینگ، شرایط نظارت همگانی برای نهادها مدنی، گنجاندن مطالبات و وعده‌های انتخاباتی‌ام در قالب لوایح و ارتباط مداوم با اصحاب رسانه و خبرنگاران و تقویت دولت الکترونیک و بهره‌گیری از نسل جوان و نخبه و شایسته سالاری بدون در نظر جنسیت قومیت و دین و مذهب به وعده‌هایم عمل خواهم کرد.

با مانع زدایی از تولید رونق کسب و کار و ایجاد درآمد رفاه را برای مردم عزیز به هدیه خواهم اگر برای فردای ایران بزرگ ترس نداشتم و برای یکپارچگی ایران بیمناک نبودم، هرگز به صحنه نمی‌آمدم. بیایید دست به دست هم دهیم تا نگذاریم عده‌ای قلیل برای ما تصمیم بگیرند.

سعید جلیلی

نقش رئیس‌جمهور برای درک درست مساله، تشخیص پاسخ و انتخاب رویکرد مناسب بسیار مهم است. یک رویکرد این است که کشور را به زور اداره کرد و برخی دوستان می‌گویند نمی‌شود اما باید در چهار سال آینده کشور جهش پیدا کند و حاضرم با کسی که این را قبول ندارد مناظره و بحث کرده و از دیدگاه خود دفاع کنم تا مردم انتخاب درستی داشته باشند. هدف من هم کارهای ژورنالیستی نیست.

جهش به برنامه نیاز دارد نه اینکه معطل شویم که fatf فلان شد یا نشد. کشوری با این اقتصاد بزرگ نباید معطل اینها باشد بلکه باید برنامه داشته باشد. در مجمع تشخیص مصلحت گفتم کشور را معطل fatf نکنیم. خود دوستان گفتند بگذارید که اعلام نشود شما مساله را درست متوجه نمی‌شوید و وقتی رویکردتان اشتباه است، جواب نمی‌گیرید.

دو رویکرد حداقلی یا حداکثری در زمینه کولبران وجود دارد. من در مرز بانه و باشماق با کولبرها صحبت کردم؛ همان کولبرهایی که بعد از دو سال ۵۰۰ میلیون صادرات با تعاونی‌ای که درست کردیم، داشتند. تعاونی نخ‌کاران در روستایی در بوشهر مصادره شد و کسی که آن را خرید تجهیزات آن را قطعه قطعه کرد. دولت اینجا چه‌کاره است؟ رئیس‌جمهور باید برای استفاده از ظرفیت‌های کشور جهت جهش برنامه داشته باشد.

در بخش قبلی صحبت‌هایم درباره طرح زنان روستایی عدد ۵۰۰ میلیون دلار را ذکر کردم که رقم صحیح ۵۰۰ میلیون تومان است.

ابراهیم رئیسی

در جایگاه کاندیدای ریاست جمهوری باید حتماً مسائل نه به صورت کلان بلکه به صورت اقلیمی شناخته شود و معلوم شود در هر حوزه‌ای چه مشکلی هست و چه راه‌حلی دارد و قدرت و توانی باشد که مساله را حل کند.

از اول پیروزی انقلاب اسلامی عده‌ای بیشترین بهره را از آزادی می‌بردند و مردم را ناامید کردند و حرف‌های ساختارشکنانه می‌زدند و به همه اهانت کردند و در نهایت می‌گفتند که آزادی نیست. چرا این طور هست، مردم فهم دارند. من حاضرم با هر کدام از دولتمردان در هر زمان و در هر پارک و اجتماعی بین مردم بروم و اقبال مردم به شما و خودم را ببینم.

رقیبان سال‌های قبل ما که آقایان کارمند آنها محسوب می‌شوند از بیش از ۲۰۰ نفر شکایت کردند و بنده با اینکه می‌توانستم از هیچ کسی شکایت نکردم؛ چرا درست عمل نمی‌کنید. بنده به عنوان قاضی از تمام آقایان گذشتم. رئیس جمهور یعنی همه مردم در مملکت حقشان تضمین شود با هر جایگاه و اقلیمی که هستند.

فضای مجازی بهترین بستر نظارت مردم در دولتمردان است و ما این کار را در دادگستری اجرا کردیم و هر قاضی و کارمند را با نگاه مردم ارزیابی کردیم و مردم نمره دادند.

ما ۳۵ سامانه فعال شده و تا آخر سال ۴۰ سامانه فعال خواهد شد. ما در دوران کرونا الگو شدیم و ۱۲۰ هزار نفر زندانی به مرخصی رفتند. به نام جمهوری اسلامی این کار را می‌کنیم و کارهای افتخارآمیزی به نام جمهوری اسلامی انجام دادیم. ما گشت ارشاد برای مدیران داریم.

عبدالناصر همتی

عملکرد همه مشخص است. نحوه نگاه دوستان به جامعه از صحبت‌هایشان مشخص است. ما چه حقی داریم که برای جامعه اینگونه تصمیم بگیریم و رفتار کنیم که چگونه راه بروند و چگونه زندگی کنند. بگذارید مردم زندگی‌شان را بکنند.

من از جوانانی می‌گویم که ۶۰ درصد آنان گفته‌اند رأی نمی‌دهیم. شما راجع به ۴۰ درصد صحبت می‌کنید من راجع به ۶۰ درصد، چرا به اینها اهمیت نمی‌دهید. دوستان می‌گویند ما اهل تعامل هستیم. در برنامه‌های خودشان موسیقی رپ پخش می‌کنند، اما آن را ممنوع کرده‌اند.

نوجوانان ما به سمت موسیقی کی‌پاپ یا پاپ کره‌ای رفته‌اند. ما هنوز رپ خودمان زیرزمینی است. اینها را چه کسی جواب می‌دهد؟ مگر رئیس جمهور نباید این را پیگیری کند؟ چرا باید کلهر و شجریان را ندیده بگیریم و وقتی نوبت انتخابات شد، رپ را بگذاریم داخل برنامه‌های خودمان؟

من همه چیز را از زاویه اقتصاد حل می‌کنم. ما باید تعارض منافع را حل کنیم و گروه‌های ذی‌نفع را حل نکنیم مشکل بر جای می‌ماند. اینها دارند در هنر هم هیولا می‌سازند و پول‌های کثیف ردوبدل می‌کنند؛ می‌گویند ما دنبال حسینه کردن کاخ سفید نیستیم. مگر شما سوار ترک این آقایان نشدید و بر سرشان بوسه زدید؟

آقای رئیسی شما به ما می‌گوئید که کمتر از کارمندانی هستیم که از شما شکایت کردند. ۴۰ سال در کشور خدمت کردیم به ما می‌گوئید در حد کارمند شما هستیم؟ شما الان به ما که در برابر شما کاندیدا شدیم توهین می‌کنید. وقتی جلوی مردم به ما این‌طور می‌گوئید مگر از شما کمتر هستیم؟ ما می‌خواهیم این روش را عوض کنیم، پس هر نفر باید به ده نفر زنگ بزند و همه باید به صحنه بیایند و این شیوه متلک و طعنه زنی را عوض کنند.

علیرضا زاکانی

کسانی که مسببان وضع موجودند خودشان مدعی بوده و مظلوم نمایی می‌کنند. دلم برای جوانان وطن می سوزد چون از ابتدا تا الان بیشترین کسی بودم که با جوانان ارتباط داشتم. جوانان از فساد و تبعیض خسته اند دولت من موانع را از جلوی پای جوانان بر می‌دارد که از جمله آن کنکور، اشتغال، مسکن و ازدواج است. همه آنها طی برنامه مدونی حل خواهد شد.

حریم خصوصی خط قرمز است، کسی نباید وارد حریم خصوصی شود. ما درباره فرهنگیان و توجه به حوزه فرهنگ هم تاکیداتی داریم نباید حقوق فرهنگیان با کارمندان بانک و وزارت نفت متفاوت باشد.

آقای همتی زمانی گفته بود که به تورم ۲۲ درصد می‌رسیم، اما اکنون تورم نقطه به نقطه ۵۲ درصد شده که مایه خجالت است. ما با محور تلاش برای تحول در کشور بر پایه بهره‌گیری از علم و دانش و تحصیل کردگان برنامه داریم. دولت باید در خدمت مردم باشد نه این که خود را فقط دولت کارمندان بداند.

در حالی صبحت از نشاط می‌کنند که نشاط برای وقتی است که جیب پدر پر باشد جیب پدران را خالی کرده و آنها صورت شأن را با سیلی سرخ می‌کنند یا این که درباره پیامک صحبت می‌کنند بدترین پیامک‌ها مربوط به اقساط معوق بانک و نبود موجودی در حساب است. پدر مردم را در آوردید چرا به درد مردم نمی‌رسیدید.

بحث از نفوذ می‌کنند اما ۲۶ جاسوس در این دولت گرفته شده آن هم دولتی که امنیتی‌ترین دولت تاریخی است. اگر بخواهیم نشاط را در ورزش حاکم کنیم باید آن را از دست دولت خارج کرده یا این که برای نجات هنر باید همین کار را انجام دهیم. ما مخالف فیلترینگ هستیم و دنبال اینترنت ارزان قیمت و پر سرعت هستیم که ان‌شاءالله مهیا می‌شود.

امیرحسین قاضی زاده هاشمی

رئیس جمهور مسئول رویکردهای کشور بوده و موظف است افراد مؤثر را در راستای منافع ملی قرار بدهد. ما در موضوعات اختلاف باید اظهار نظر کنیم تا مردم بتوانند به یک دیدگاهی برسند. اقتصاد ما باید درون‌زا باشد، اما باید به شدت برونگرا هم باشد.

اقتصاد مقاومتی دقیقاً همین است. وزارت خارجه باید منافع ملی و منافع اقتصادی تأمین کند. به اعتقاد من وزارت خارجه باید یک تاجر موفق بین‌المللی باشد و سفارت ما محل انعقاد قراردادهای تجاری باشد.

ما ۱۵۰۰ شرکت دولتی داریم که خانه خلوت دولت‌هاست؛ هر کس پیروز می‌شود افراد ستادش را آن جا به صورت پنهان وارد می‌کند و حتی دیوان محاسبات هم نتوانست رسیدگی کند. ما طرح شفافی داریم تا با قضاوت اساتید دانشگاه، افرادی را برای این شرکت‌ها انتخاب کنیم. روی سخن من با جوانان است، جوانان منتقد وضع موجود، جوانانی که از دعوای اصولگرا و اصلاح طلب خسته هستند و می‌خواهند کشورشان را آباد و مقتدر ببیند.

دولت سلام، دولت نسل نو است، دولت سلام فراتر از حزب و جناح است. ما آمده‌ایم بگوییم ما نسل جانشین هستیم. ما می‌خواهیم همه صالحان از هر جناحی  به کار بگیریم ا تا بعضی‌ها را از سفره انقلاب بلند کنیم و سفره انقلاب را بتکانیم.

کد خبر 499324

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.