ربیعی: احیای حقوق ایران نیازمند دولتی با سرمایه اجتماعی بالاست

سخنگوی دولت با تاکید بر لزوم حضور مردم و مشارکت حداکثری گفت: احقاق حقوق ایران از اقتصاد جهانی از یک سو و احیای زندگی در پساتحریم و کرونا نیازمند دولتی با سرمایه اجتماعی بالا و اعتماد روز افزون است.

به گزارش ایمنا، علی ربیعی روز سه شنبه در نشست خبری با تاکید بر اصل جمهوریت نظام، اظهار کرد: امروز پس از هر فراز و نشیب و گلایه‌ها این میراث گرانبها را آنچنان باید قدر بداریم که هیچ تزلزلی بر پیکره آن وارد نشود. جمهوریت فقط در حالتی به مخاطره می‌افتد که جمهور و مردم خودباوری خود را در تعیین سرنوشت جامعه از دست بدهند و عواقب آن برای نسل‌های بعدی جامعه باقی خواهد ماند.

وی افزود: به رغم همه دیدگاه‌های متفاوتی که مطرح می‌شود، با یک درک عمومی باید بدانیم مشارکت حداکثری ضرورت عبور موفق در جهان پرتلاطم ظالمانه امروز و در دوران پسا تحریم داخلی، متضمن آینده همراه با پیشرفت و امید در ایران عزیز ما خواهد بود.

سخنگوی دولت تاکید کرد: امروز و فردای ما در گرو حضور در پای صندوق‌ها با مشارکت حداکثری است. معتقدیم شرایط پیچیده جهانی، احقاق حقوق ایران از اقتصاد جهانی از یک سو و از سوی دیگر در پسا تحریم رفع آسیب‌های احتمالی و احیای زندگی در پسا تحریم و کرونا نیازمند دولتی با سرمایه اجتماعی بالا و اعتماد روز افزون است و می‌تواند اعتماد بین جامعه دولت و مردم را افزایش دهد.

ربیعی ادامه داد: وقتی دولتی با مشارکت غیر حداکثری و دولتی روی کار بیاید که پشتوانه مشارکت جامعه را نداشته باشد برای حل مسائل در هم تنیده داخلی و خارجی با مشکل رو برو خواهد بود بنابراین برای امروز ایران و برای فردای ایران مشارکت حداکثری امری حیاتی برای همه ما ایرانیان در این شرایط است.

وی با اشاره به مباحث مطروحه این روزها درباره عملکرد دولت، اظهار کرد: آنچه در این روزها در گفت‌وگوهای سیاسی به چشم می‌خورد و به طور عجیبی آگاهانه و عامدانه توسط برخی دچار فراموشی شده است و آن جنگ بزرگ اقتصادی و توأم شدن آن با پاندمی کرونا است.

سخنگوی دولت ادامه داد: پیش از این نیروهای مخالف جمهوری اسلامی و برانداز در یک برنامه حساب شده با این تئوری که انباشت پدیده‌های منفی از کرونا و تحریم منجر به استیصال دولت و ملت ایران می‌شود به طور آگاهانه تحریم را به محاق برده و دستاوردهای دولت و ملت را زیر سوال می‌بردند. برخی جریان‌های داخلی هم چشم و زبان خود را در دیدن و شنیدن مسائل تروریستی بستند.

ربیعی خاطرنشان کرد: اما به نام حقیقت باید از مخوف‌ترین جنگ اقتصادی در قرن معاصر علیه زندگی، معیشت و رفاه یک ملت و دولت در حال توسعه به درستی سخن گفته شود. این تحریف فقط ندیدن تلاش‌های یک دولت نیست بلکه نادیده انگاشتن یک مقاومت عظیم مردمی است.

وی اضافه کرد: امروز، برخی برای اثبات خود، ظاهراً چیزی جز نفی انگاری و تخریب دولت را نیافته‌اند که برای روشن شدن موضوع و تبیین درست باید کارنامه ۸ ساله دولت را در دو فصل مرور کرد. ارزیابی ۸ ساله دولت، بدون توجه به آثار جنگ اقتصادی مثل آن است که اداره کشور و مدیریت کشور در دهه ۶۰ را بدون آثار جنگ تحمیلی ارزیابی کنیم.

سخنگوی دولت افزود: با رجوع مردم به سال‌های ۹۲ و ۹۶، گفت: آغاز به کار دولت با رکود تورمی بی سابقه و انزوای مطلق در عرصه بین‌المللی همراه بود، به طوری که رشد اقتصادی در سال ۹۱ و ۹۲ به ترتیب ۷.۷ منفی و منفی ۰.۳ درصد و نرخ تورم به ترتیب به ۳۰.۶ و ۳۴.۷ درصد رسیده بود. تدابیر دولت یازدهم در همان شش ماه اول باعث شد تا سال ۱۳۹۳، سال خروج از رکود همراه با افت شدید نرخ تورم باشد؛ به طوری که در آن سال، نرخ تورم به ۱۵.۶ درصد و نرخ رشد اقتصادی به ۳.۲ رسید. این در حالی بود که مذاکرات هسته‌ای در جریان بود و هنوز توافق هسته‌ای به سامان نهایی نرسیده بود.

ربیعی ادامه داد: در حالی که کشور پس از چند سال طوفانی، با تدابیر دولت در مسیر ثبات و رونق قرار داشت، یکباره از نیمه دوم سال ۹۳، جهان با افت شدید و به نوعی بی سابقه قیمت جهانی نفت روبرو شد. قیمت نفت که برای قریب به یک دهه، در محدوده ۸۰ تا ۱۰۰ دلار در نوسان بود، به یک‌باره و در عرض چند ماه به ۳۰ دلار در هر بشکه سقوط کرد. بسیاری از کشورهای نفتی نتوانستند در برابر این شوک مقاومت کنند و بسیاری دچار رکود اقتصادی و برخی دچار تورم شدید شدند.

وی با بیان اینکه سال ۹۴ برای دولت که در کوران مذاکرات هسته‌ای قرار داشت، سال بسیار سختی بود، گفت: با این حال، با تدابیری که اتخاذ شد، موفق شدیم با کمترین آثار رکودی و تورمی، از این بحران جدید نیز عبور کنیم و عملاً این فشار سنگین در سال ۹۴ را فقط دولت احساس کرد.

سخنگوی دولت خاطرنشان کرد: در مجموع، علیرغم همه تنگناها و محدودیت‌ها، دولت تدبیر و امید موفق شد طی سال‌های ۹۳ تا ۹۶، یکی از دوران طلایی اقتصاد ایران در نیم قرن اخیر را رقم بزند. متوسط تورم در بازه سال‌های ۹۳ تا ۹۶، یازده و نیم درصد بود و نزدیک به دو سال از این دوره تورم تک رقمی در کشور، تجربه شد.

به گفته ربیعی، متوسط صادرات نفتی به قیمت ثابت سال ۱۳۹۶ در دولت دهم ۸۵.۵۷۰ میلیون دلار، دولت یازدهم ۵۲.۶، دولت دوازدهم ۳۶.۰۱۹ میلیون دلار بوده است. چرا نمی‌گویند ما به درآمدهای ارزی افسانه‌ای دسترسی نداشتیم. متوسط صادرات غیرنفتی به قیمت ثابت سال ۱۳۹۶ در دولت دهم ۲۶.۶۷۸ میلیون دلار، دولت یازدهم ۳۱.۳۱۷ و دولت دوازدهم ۳۰.۱۸ میلیون دلار بوده است. آیا این یک کارآمدی نیست که صادرات غیرنفتی ما متوسط ۴ سال بیش از زمان بی هیچ مساله و محدودیتی بوده؛ این یعنی افزایش تولید واقعی؛ چرا تحریف می‌کنید؟

شما بر رنج مردم سوار شده‌اید

وی با طرح این سوال که چرا نمی‌گویند چرا از آن عدد به این عدد رسیده‌ایم، تصریح کرد: چرا بی انصاف‌ها نمی‌گویند که کرونا حدود سه میلیون شغل را تهدید کرده و نزدیک به دو میلیون شغل هم مثل همه دنیا، آسیب دید. من درباره نقش تحریم بر گسترش فقر و کاهش رفاه، تحقیق کرده‌ام. شما بر رنج مردم سوار شده‌اید و در تشریح علت، آدرس غلط می‌دهید و حتی بعضی‌ها، خود، علت ماجرا هستند.

سخنگوی دولت ادامه داد: سوال من این است اگر تحریم‌ها نبود متوسط رشد رو به بالای ما در دولت دوازدهم به همین سیاق پیش می‌رفت؟ آیا وضع چنین می‌شد؟ با آن متوسط نرخ رشد اشتغال که با دولت‌های نهم و دهم اساساً قابل قیاس نبود آیا امروز وضعیت اشتغال ما بدون تحریم این چنین بود؟

ربیعی تاکید کرد: نگاه کنید به صادرات نفتی در حالی که همین مقدار بسیار کمتر از دولت‌های نهم و دهم نفت فروخته‌ایم در حالی که انتقال پول امکان پذیر نبوده است. با ندیدن این عامل آیا قضاوت در مورد تورم کالا و نقدینگی قضاوت منصفانه‌ای است. اتفاقاً آنانی که دم از کمبود تولید و عدم نگاه به داخل داشتند این آمار گواهی می‌دهد که چگونه در دولت دهم ۱۴.۴۳۲ میلیون دلار صادرات غیرنفتی ما داشته‌ایم و در دولت یازدهم ۳۱.۳۱۷ میلیون دلار و در دولت دوازدهم با وجود تحریم بیش از ۳۰.۰۱۸ میلیون دلار. آیا این شاخصی بر افزایش تولید داخلی نیست؟

وی یادآور شد: از سال ۹۷ با شروع دولت ترامپ و خروج از برجام، فروش نفت را به پایین‌ترین سطح رساندن و از میلیاردها دلار خبری نبود. متأسفانه پیروی غیرقابل باور همه همسایه‌ها تا کشورهایی از آسیا تا آفریقا، کشورهای قدرتمند اروپایی و حتی دوستان قدرتمند ما، باعث فشار بی اندازه‌ای بر اقتصاد ایران شد.

سخنگوی دولت افزود: امروز همگان به یاد بیاورند که مقامات آمریکایی گفتند که جمهوری اسلامی ایران ۴۰ سالگی خود را نخواهد دید و ۳ ماه دیگر در ایران رژیم تغییر خواهد کرد و برای آینده تصمیم خواهند گرفت، اما در ۱۳۹۹ گفتند که شکست خوردیم. این پیروزی ایران به نحوی بود که در مبارزه انتخاباتی آمریکا کاندیدایی به نام بازگشت به برجام به کارزار انتخاباتی رفت و پیروز شد.

ربیعی تصریح کرد: در حالی خسارت‌های ناشی از پاندمی کرونا باعث توقف رشد اقتصادی در کشورهای صنعتی جهان شد، ایران ناگزیر بود مقابله با پاندمی خسارت بار را توأم با مقابله تحریم‌های یکجانبه و فراگیر آمریکا ادامه دهد. به رغم این تلاش عظیمی که دولت در کنار مردم صورت داد به طور عجیبی این روزها خیلی‌ها دچار فراموشی به شکل حیرت‌آوری شده اند و برخی افراد رنج وارده به تلاش مردم و مقاومت مردم در برابر آن مسائل را به هیچ گرفتند.

وی با بیان اینکه در مرحله پسا ترامپی با اذعان به شکست دولت آمریکا این بار نیز دولت با نظریه تعامل عزت‌مندانه با جهان با استفاده از ظرفیت‌ها و بی‌نظیرترین افرادی که دانش و فهم جهانی بالایی دارند، تحریم‌ها را تا امروز به اندازه بسیار خوبی به عقب رانده‌ایم و به چشم‌انداز لغو همه تحریم‌های برجامی و فرا برجامی با نتایج عزت‌مندانه نزدیک شده‌ایم، گفت: در کنار این تلاش دولت با استفاده از فضای تحریم شکنی اولیه و سرمایه گذاری‌های صورت داده، زیرساخت‌های عظیمی در راه، تولیدات صنعتی از قبیل فولاد، پتروشیمی و خودکفایی بنزین و پروژه عظیم انتقال آب خلیج فارس و هزاران پروژه عظیم دیگر را سامان داده است. قطعاً آثار این سرمایه‌گذاری‌ها در سال‌های آینده بر وضعیت اشتغال و بهبود اقتصاد ایران تأثیر خواهد گذاشت.

دولت سختی‌ها و ناملایمات آینده ایران را هم پیش‌خور کرده است

وی افزود: من می‌خواهم یک صفت دیگری به دولت اضافه کنم، دولتی که سختی‌ها و ناملایمات و دشواری‌های سال‌های آینده ایران را نیز پیش‌خور کرده است. (دولت پیش‌خور مصائب!)

سخنگوی دولت در بخش دیگری از سخنانش با تسلیت درگذشت محتشمی پور گفت: ایشان از پیشگامان و همراهان امام بزرگوار و نهضت بود که عمر خود را در راه آرمان‌های انقلاب اسلامی وقف کرد و در مسیر دفاع از مقاومت و مردم مظلوم فلسطین و لبنان به دست تروریست‌های اسرائیلی به مرتبه جانبازی رسید. عدالت‌خواهی، آرمانی اندیشیدن و دفاع از حق و حقیقت از مهمترین شاخصه‌های اخلاقی ایشان بود.

ربیعی اظهار کرد: حجت الاسلام محتشمی‌پور در دوران فعالیت سیاسی خود حضور در وزارت کشور و مجلس شورای اسلامی منشأ خدمات ارزنده‌ای برای کشور بود و در بیان حق و حقیقت با حضور در عرصه مطبوعات به بیان روشنگری پرداخت.

وی درگذشت علی مرادخانی را تسلیت گفت و افزود: کرونا مدیری دلسوز و خوشنام، دارای حسن خلق و مورد احترام اهل ادب و هنر را از جامعه و فرهنگ این مرز و بوم گرفت. این ضایعه و فقدان را به خانواده آن مرحوم، جامعه فرهنگ و هنر و رسانه و علاقه‌مندان ایشان صمیمانه تسلیت می‌گویم و از درگاه خداوند مهربان برای آن سفر کرده رحمت و مغفرت الهی و برای بازماندگان ارجمند صبر و اجر مسالت دارم.

سیاست خارجی ایران با تغییر دولت‌ها، تغییر نمی‌کند

سخنگوی دولت درباره انتقادات جدی نامزدهای انتخابات به عملکرد دولت آقای روحانی و اینکه در صورت احیای برجام، و روی کار آمدن دولت بعد چه تضمینی برای اجرای آن وجود دارد، گفت: آمریکا در سال‌های گذشته یک جانبه از برجام خارج شد و تحریم‌های غیرقانونی و غیرانسانی تازه‌ای را خلاف تعهدات خود علیه ایران وضع کرد.

ربیعی افزود: ما نشان داده‌ایم تحت هر شرایطی پایبند به تعهدات بین‌المللی خود هستیم و این تصمیم ملی بود، برخلاف آمریکا که کارنامه سیاهی در عدم پایبندی به تعهدات خود و توافقات بین‌المللی خود دارد جمهوری اسلامی ایران تا کنون از هیچ یک از توافقات بین‌المللی خارج نشده است و تعهدات خود را نقض نکرده است چون تصمیمات در این خصوص یک اجماعی ملی و در سطوح ملی است تا زمانی که همه طرف‌های برجام به تعهدات خود پایبند بمانند می‌توانند مطمئن باشند جمهوری اسلامی ایران از تعهدات خود را نقض نخواهد کرد.

وی پایبندی به تعهدات و احترام به حقوق و قوانین بین‌المللی را یکی از اصول ثابت سیاست خارجی دانست و گفت: این سیاست با تغییر دولت‌ها دچار تغییر و دگرگونی نمی‌شود. به صراحت اعلام می‌کنم پرونده هسته‌ای یک پرونده ملی است که با اجماع در جمهوری اسلامی ایران به جلو رفته است، به تحولات داخلی ما مرتبط نیست و دستگاه‌های حاکمیتی آن را انجام می‌دهند.

سخنگوی دولت ادامه داد: در موضوعات ملی و کلان مانند همیشه هر نتیجه‌ای که در چارچوب حاکمیت به دست بیاید در همان چارچوب عمل می‌شود و با تصویب و اجماع مجموعه نظام در خصوص مذاکرات و نتیجه آن، از سوی دولت آینده نیز قطعاً محترم شمرده خواهد شد.

FATF ارتباطی به مذاکرات وین ندارد

ربیعی در پاسخ به این پرسش که با توجه به شواهد موجود و اظهارات مسئولان روند مذاکرات وین مثبت بوده و به تحقق نتیجه نهایی نزدیک شده است و در صورت به نتیجه نرسیدن تیم مذاکره کننده تا روز انتخابات، مذاکرات تا کی ادامه دارد و آیا امیدی برای تصویب FATF وجود دارد یا نه، گفت: امیدواریم به‌زودی شاهد برگزاری دور نهایی مذاکرات و به نتیجه رسیدن این گفت‌وگوها باشیم و تا قبل از پایان مهلت قانونی این گفت‌وگوها آن را به نتیجه برسانیم.

وی افزود: ما همان‌قدر که عجله‌ای در مذاکرات نداریم، با فرسایشی شدن مذاکرات نیز به شدت مخالفیم. تمرکز ما بر اتمام مذاکرات در زمان باقیمانده دولت است چه قبل و چه بعد از انتخابات و قطعی شدن نتیجه آن.

سخنگوی دولت اضافه کرد: چون تصمیم ملی برای اساس اجماع ملی و تأیید مقامات عالی نظام است، در این دولت و دولت بعد با این مساله یکسان برخورد و موضوع دنبال خواهد شد. هیچ مرزی هم برای اینکه امروز آن را به ثمر برسانیم وجود ندارد. در حال حاضر مایل نیستم زودتر از آنچه لازم است درباره سایر احتمالات گمانه زنی کنم.

ربیعی یادآور شد: تصویب لوایح باقیمانده FATF به طور اصولی ارتباطی به مذاکرات وین برای احیای برجام ندارد و پرونده مستقلی است که تصمیم‌گیری در مورد آن در اختیار مجمع تشخیص مصلحت نظام است. اما تأیید می‌کنم که امید به تصویب لوایح سی اف تی و پالرمو در صورت احیای برجام قطعاً تقویت خواهد شد اما تصمیم نهایی در این زمینه بر عهده مجمع تشخیص مصلحت نظام است.

وی افزود: ما تمام استدلال‌های لازم را به مجمع ارائه کردیم و از روز اول معتقد بودیم دولت تصویب آن را به نفع و تأخیر آن را به زیان ملت می‌دانست و عده‌ای می‌گفتند برجام است و عده‌ای می‌گفتند وقتی تحریم است چه نیازی به تصویب FATF است. دولت دیدگاه درستی در این زمینه داشت هم باید تحریم را به عقب می‌راندیم و هم تصویب نکردن لوایح سی اف تی و پالرمو را به نفع کشور نمی‌دانستیم.

سخنگوی دولت در پاسخ به سوالی درباره پرداخته نشدن به موضوع کرونا و تحریم به عنوان دو عامل تأثیرگذار در اقتصاد کشور در مناظرات گفت: اجازه بدهید ضمیر حرف‌های من کاندیداهای انتخابات نباشند و به طور کلی بگویم اگر برخی افراد امروز درباره تحریم و فشار حداکثری صحبت کنند، دچار پارادوکسی با کارنامه خودشان می‌شوند به همین دلیل از بیان این مطالب امتناع می‌کنند.

تحریم و کرونا از منظر طراحان سوالات مناظره نامزدها ارزش ندارد

ربیعی افزود: از ماه‌ها قبل احساس می‌شد، عده‌ای نمی‌خواهند موضوع تحریم، چه از منظر حل مساله تحریم و چه از منظر نحوه مواجهه با آن، در منظر افکار عمومی زیاد مطرح شود که این یک مساله مشهودی بود و از نوشته‌های نامزدها مشخص بود.

وی ادامه داد: عده‌ای در چند سال گذشته، در تحلیل و تبیین مسائل روز، همیشه نسبت به موضوع تحریم و همچنین کرونا، موضع نادیده‌انگاری و انکار داشته‌اند و از طرح اثرات فشار حداکثری و جنگ اقتصادی بر معیشت و زندگی مردم، چشم‌پوشی کرده‌اند. حتی یک کلمه نشنیدم درباره تحریم و تلخی آن بر مردم صحبت کنند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: اما صدا و سیما به عنوان تهیه کننده سوالات مناظره‌ها، باید مطرح می‌کرد که چرا تأثیر فشار حداکثری، کرونا و جنگ اقتصادی را نادیده گرفته است. گویی تحریم و کرونا از منظر طراحان سوالات، ارزشی برای طرح‌شدن و قضاوت مردم ندارد. برای همین معتقدم این سوال شما، یک پرسش بزرگ برای همگان است.

ربیعی افزود: در سال‌های اخیر، مخالفان دولت یک دوگانه جعلی ساخته‌اند و فکر می‌کنند اگر تأثیر تحریم و کرونا، به عنوان مشکلات اقتصادی کشور نادیده بگیرند، به آنان این فرصت جعلی را می‌دهد که ناکارآمدی دولت را به زعم خود اثبات کنند.

وی تاکید کرد: جریان‌هایی که به دولت می‌تازند و می‌گویند ما بهتر اداره می‌کنیم، باید بگویند چگونه کشور را در شرایط تحریم و در دوره‌ای که ترامپ قصد فروپاشی ایران را داشت، اداره می‌کردند. باید به مردم توضیح بدهند در موقعیت هم‌بسته و توام‌شده تحریم‌ها با پاندومی کرونا که اقتصاد جهان را دچار مشکل کرد، چگونه می‌توانستند کشورداری کنند و چه طرحی داشتند.

آنچه در هشت سال اخیر دیدم، بالا رفتن منتقدان دولت از تحریم‌های فرو ریخته تحریم است

سخنگوی دولت ادامه داد: متأسفانه آنچه من تاکنون در این ۸ سال دیده‌ام، حمله و تخریب دولت و بالا رفتن منتقدان دولت از دیوارهای فرو ریخته تحریم توسط دولت است. بنابراین با این حرف‌های سلبی و تخریبی که بنا است کسانی بر آن فراز بیابند، اگر نقش تحریم و کرونا بیان شود، قطعاً این گونه تاختن‌ها، بی‌معنی خواهد بود؛ چرا که اگر تأثیر واقعی کرونا و تحریم بر اقتصاد کشور، به خوبی ارزیابی و تشریح شود همه متوجه خواهند شد که طرح ناکارآمدی دولت، نه تنها قضاوتی نادرست و تبلیغات غیرواقعی است بلکه از قضا، تلاش‌های دولت را در مواجهه با کرونا و تحریم، نشان داده و ثابت می‌کند.

ربیعی اضافه کرد: این‌هایی که می‌گویم فردا نقد ننویسید فلانی گفت وضع خیلی خوب است؛ از آنچه شما می‌گوئید من سخت‌ترش را می‌دانم اما باید بحث درست از این وضعیت شود و چه خوب است از همه نامزدها پرسیده شود که اگر درآمد قابل دسترس نفتی دولت از ۱۰۰ میلیارد دلار به زیر ۵ میلیارد دلار رسید، برنامه‌شان برای اداره کشور چه خواهد بود؟ جریان‌های سیاسی به مردم بگویند اگر همان درآمد اندک نفتی را هم نتوانند وارد کشور کنند، چطور می‌خواهند امور را تمشیت کنند؟ ارز ترجیحی در آن شرایط درست‌ترین تصمیم‌گیری بود.

وی با بیان اینکه ای‌کاش سوال می‌شد اگر در شرایط عدم تعادل اقتصادی، کمبود ارز و هجوم نقدینگی به سمت خرید ارز قرار بگیرند، برای دفاع از زندگی و معاش مردم، به جز ارز ترجیحی چه کار دیگری می‌توانند انجام بدهند، تاکید کرد: در نظر گرفتن ارز ترجیحی در آن شرایط، درست‌ترین و عملی‌ترین تصمیم‌گیری بود. بهترین و عملی‌ترین تصمیمی بر اساس پیشگیری از بسیاری از مسائل است و تئوری استراتژی یعنی همین.

منتقدان بگویند چگونه می‌توانستند از تلاطم ونزوئلایی شدن ایران پیشگیری کنند

سخنگوی دولت ادامه داد: در تحریم با دیدن همه متغیرها و واقعیت‌ها و با دیدن قصد خارجی از سوی دولت زورگوی ترامپ برای شوراندن مردم، کسی نمی‌تواند تصمیم‌گیری ساده اندیشانه کند و ما هم با وجود همه اشکالات که ارز ۴۲۰۰ داشت، می‌دانستیم انتقاداتی می‌شود اما منتقدین بگویند اگر آنها جای این دولت بودند چه می‌کردند وقتی که حمله فیزیکی علیه ایران به حمله به تمامیت ذهنی ایران تبدیل شده بود.

ربیعی اضافه کرد: هر چند نارسایی‌هایی وجود داشت اما چگونه می‌توانستند در آن شرایط و آن‌روزها از تلاطم روزانه قیمت‌ها و طرح ونزوئلایی کردن ایران پیشگیری کنند.

وی ادامه داد: کاش پاسخ می‌دادند در زمان تحریم، فقدان سرمایه‌گذاری خارجی، بی‌ثباتی سرمایه‌گذاری در داخل، عدم تعادل ارز، چگونه پروژه‌های اقتصادی بزرگ را طراحی‌کرده و به همین اندازه ایجاد اشتغال می‌کردند؟ اتفاقاً مردم فراموش نمی‌کنند، به خاطر اینکه مردم و دولت با مقاومتی که انجام دادند، و امروز دیوارهای تحریم در حال فروریختن است و مطمئن هستیم در دولت بعدی، قطعاً مشکلات اقتصادی را که دولت تدبیر و امید با آن مواجه بود، نخواهد داشت، مردم قضاوت خواهند کرد.

سخنگوی دولت افزود: ارزش دارایی مردم کاهش یافت و زندگی بر مردم سخت شده بود. قصد داشتند ایران را از هم بپاشانند و امروز همان ظالمان گفتند که شکست خوردیم.

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا به درخواست دولت برای پاسخگویی به اتهام زنی‌های نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری علیه دولت در اولین مناظره داده شده است و پاسخ دولت به این اتهام زنی‌ها چیست؟ گفت: بر اساس قانون علاوه بر سازمان صدا و سیما، کمیسیون نظارت بر تبلیغات تلویزیونی هم موظف هستند فرصت مقتضی را برای هر شخصی از جمله دولت تمهید کنند.

وی افزود: هفته گذشته از سازمان صدا و سیما قبل از آغاز مناظرات تلویزیونی درخواست کردیم و سه راه کار پیشنهاد دادیم که اجازه بدهید که نماینده دولت زنده در مناظره حاضر شود یا برنامه ضبط کند و یا بیانیه منتشر کند. منتظر پاسخ بودیم که تا الان پاسخی نگرفته‌ایم.

سخنگوی دولت ادامه داد: بعد از مناظرات بلافاصله خدمت آقای علی عسگری و هم وزیر کشور نامه ارسال کردیم و درخواست حقوق قانونی دولت در این زمینه شدیم. امیدواریم شاهد رفتاری منصفانه بر مبنای قوانین از سازمان صدا و سیما باشیم. چنانچه فرصتی برای پاسخ دولت تعیین نشود سنجش بسیاری از گفتارها و ادعاها برای مردم روشن نخواهد بود. اگر دنبال شفافیت هستیم و اینکه مردم بر اساس واقعیت تصمیم بگیرند اجازه دهیم که قضاوت درست برای افکار عمومی ایجاد شود.

وی تاکید کرد: این درخواست ما از صدا و سیما از این جهت است که اگر این موارد پخش نشود هم اتهامات بی پایه و اساس در تاریخ خواهد ماند و هم مخاطبان ما از شرایط کشور مطلع نخواهند شد.

سخنگوی دولت افزود: عدم وقت مقتضی توسط صدا و سیما برای پاسخگویی هم با قوانین ناسازگار است و هم با ارزشهای اخلاقی ما و هم با لزوم شفافیت به لحاظ تقویت در مشارکت حداکثری منافات دارد.

ربیعی با بیان این که نتیجه این اقدامات و واکنش‌ها را متعاقباً اطلاع رسانی خواهیم کرد، گفت: با برخی اعضای کمیسیون نظارت بر تبلیغات تلویزیونی صحبت کردم و روز گذشته هم تمام مواردی که توهین، تهمت و افترا و مواردی که حاوی مطالب نادرست بود را در دو نامه تنظیم کردیم و به صدا و سیما و هم اعضای کمیسیون ارسال کردیم که قرار شده است در جلسه‌ای که دارند بررسی شود.

وی ادامه داد: ما دو قانون داریم هم بر اساس قانون کمیسیون نظارت مواردی که تهمت و افترا است اجازه جواب دادن به آن داده شود و هم علاوه بر آن قانون مصوبه مجمع تشخیص مصلحت در قانون سازمان صدا و سیما که اگر نسبت به دولت و یا هر فردی گفته شود باید اجازه دهند پخش شود اقدام کنند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: ممکن است گفته شود هیچ اتفاقی ممکن است نیفتد. بر اساس قانون پیش بینی شده مرحله اول اگر پاسخ ندادند به کجا شکایت کنیم. مرحله دوم اگر نشد به قوه قضائیه شکایت کنیم. همه روال را دنبال خواهیم کرد و اگر نتیجه‌ای نگیریم به قوه قضائیه پناه خواهیم برد و درخواست خود را خواهیم داد.

ربیعی ادامه داد: متأسفانه در این مناظرات مطالبی بیان شد که کارآمدی کل نظام و تمام تلاش‌های حاکمیت و ملت را زیر سوال بردند. از جمله واژگانی از این قبیل که همه جا را فساد گرفته است، هیچ کس منکر وجود فساد نیست اما این تعبیر تعبیری قطعاً نادرست است.

وی افزود: متأسفانه همه این تخریب‌ها و حمله‌ها را به نحوی بیان کردند که گویی در این کشور نه تحریمی بوده و نه کرونایی بوده و ظاهراً پدیده‌ای به نام ترامپ و فشار حداکثری و یک حادثه بزرگ به نام جنگ اقتصادی از تاریخ سیاسی ایران حذف شده است. انگار از ویرانه‌های خرمشهر و کشور دوران دفاع مقدس گفته شود ولی از صدام و جنگ تحمیلی سخنی به میان نیاید. مثل اینکه صدای شکست خوردن فشار حداکثری به ایران هنوز به گوش طراحان سوال نرسیده بود و نه به گوش برخی دیگر.

سخنگوی دولت یادآور شد: وقتی بایدن با شعار برگشت به برجام به میدان آمد و آمریکایی‌ها ادعا کردند فشار حداکثری شکست خورده گویی این امر در خلأ رخ داده و نه درد و رنج مردم و نه مقاومت ملی و نه دپیلماسی پرافتخار و مسلط و نه مدیریت عدم فروپاشی ایران همه اینها به فراموشی سپردند.

ربیعی اضافه کرد: درحالیکه هنوز در تحریم به سر می‌بریم و هنوز تحریم گلوی ملت را دارد می‌فشارد، وقایع تاریخی کشور توسط عده‌ای نادیده گرفته شده است. درست در همین نقطه است که مشاهده می‌کنیم تحریم و تحریف به نقطه تلاقی رسیده اند.

وی افزود: فشار مادی ناشی از محدودیت‌های فیزیکی تحریم از جمله محدودیت در واردات و صادرات و جا به جایی پول و انکار وجود تحریم در ماشین تبلیغاتی ضد دولتی، موجب شد مردم به اندازه کافی نسبت به حقیقت و ماهیت تحریم و تلاش‌های دولت در مورد آثار تحریم مطلع نشوند و در نتیجه تحریم عبارت است از ایجاد ابهام و پمپاژ ناامیدی بین مردم.

سخنگوی دولت ادامه داد: مگر می‌شود مسائلی همچون علت افزایش قیمت دلار و کاهش ارزش پول ملی، عدم تعادل در بازار قیمت‌ها، کاهش سطح زندگی مردم و فساد را بدون تأثیر تحریم بررسی و تحلیل کرد. معلوم است با انکار اثر تحریم، تحلیل نادرست به دست می‌آید.

ربیعی تاکید کرد: استفاده می‌کنم از نوشته یکی از تحلیل گران ایرانی، تحریم و لیست سیاه FATF یعنی بازار سیاه؛ یعنی صرافی به جای بانک؛ یعنی پول نقد به جای تراکنش رسمی و ثبت شده؛ یعنی کمبود کالای اساسی،یعنی تشکیل باند قاچاق، یعنی انحصار؛تحریم یعنی واردات به چند برابر قیمت،یعنی دلال، یعنی واسطه، یعنی پورسانت؛ یعنی ارائه خدمات اساسی به چند برابر قیمت؛ تحریم یعنی اضطراب در اذهان عمومی،یعنی احتکار؛ یعنی اولویت‌بندی کالا، یعنی ارز دولتی برای کالای اساسی،یعنی ثبت‌ِ سفارش صوری؛ یعنی کاهش چشم‌گیر درآمدهای دولت، یعنی حقوق معوقه؛ تحریم یعنی فرسایش، یعنی تحلیل تدریجی دیوان‌سالاری؛ تحریم یعنی سیر در فضای اضطراب و استثنا؛ یعنی خوره به جان و تار و پود بوروکراسی؛ تحریم یعنی سهمیه‌بندی، یعنی سهم‌خواهی، یعنی سهم‌فروشی؛ یعنی رخنه کردن کاسبان تحریم در بافت قدرت، یعنی تخطئه کسانی که با تحریم مبارزه می‌کنند،یعنی لابی‌گری برای حفظ رقیب در لیست سیاه وزارت دارایی آمریکا،یعنی کارشکنی،یعنی مبارزه با شفافیت؛ تحریم یعنی فساد ناگزیر؛یعنی فساد سیستمیک. چگونه می‌شود از مبارزه با فساد سخن گفت به تحریم و FATF نپرداخت.

وی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت پیگیری عوامل و جزئیات انتشار فایل صوتی ظریف گفت: در پی پاسخ مشابه به خبر دانشجو در هفته گذشته، همانگونه که اظهار کردم بنا بر اظهارات مقام قضائی شعبه‌ای در دادستانی تهران مشخص و علاوه بر وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه جز ضابطین پرونده می‌باشند. امیدواریم نتایج تحقیقات هر چه سریع‌تر مشخص و منتشر شود. در انجام امور تحقیق هرگونه همکاری که لازم بوده انجام شده است.

سخنگوی دولت افزود: از اول من معتقد بودم این یک توطئه علیه نظام و دولت بوده و آثار این سرقت حمله به سیاست خارجی دولت و از میدان به در کردن کنشگران عرصه سیاست خارجی و خادمان ملت بوده است.

ربیعی در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت تزریق واکسن کرونا و اینکه آیا انتخابات و تغییر دولت در واکسیناسیون وقفه ایجاد خواهد کرد، گفت: تغییر دولت به هیچ عنوان تأثیری در انجام واکسیناسیون نخواهد داشت.سیاست‌های ستاد ملی کرونا قطعاً سیاست‌هایی است که به درستی اتخاذ شده است و دولت آینده هم حداقل در زمینه واکسیناسیون در همین دو استراتژی که ما واردات و تولید داخل را دنبال کردیم ادامه خواهد داد.

وی اظهار کرد: این موضوع ذهن مرا هم به خود مشغول کرده بود بنا بر این با دوستان مسئول در جایگاه‌های مختلف هم در بخش تولید واکسن و هم در بخش واکسیناسیون مذاکره و صحبت کردم. آنچه که من مطلع هستم مانند هفته‌های گذشته واکسیناسیون در جریان است و البته تا رسیدن به نقطه هدف، یعنی ایمنی جمعی ناشی از واکسن، این روند ادامه خواهد یافت و این جز برنامه دولت است.

سخنگوی دولت ادامه داد: برنامه دولت واکسیناسیون ۱۳ الی ۱۵ میلیون نفر از طریق واردات بوده که با این وصف میزان فوت‌های ناشی از بیماری‌های زمینه‌ای و سنین بالا را به شدت کاهش دهیم. ما فکر می‌کنیم این سیاست درست است و باید آن را دنبال کنیم تا به تولید داخل برسیم.

ربیعی تصریح کرد: با تمهیدات اندیشیده شده و اتخاذ استراتژی به موقع و به هنگام و آینده‌نگر مبنی بر توجه به تولید داخلی همراه با واردات، مطمئنیم که تولید واکسن داخلی با تأیید سازمان‌های مرتبط به زودی به چرخه واکسیناسیون وارد خواهد شد و ایران جز کشورهای با واکسیناسیون بالا قرار خواهد گرفت و به امید خدا دو واکسن پاستور و برکت در آستانه ورود به نظام سلامت هستند و برنامه واکسیناسیون را با جهش اساسی مواجه خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: همچنین بر اساس اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی قرار بود محموله‌ای شامل ۳ میلیون دوز واکسن وارد کشور شود اما ورود این محموله با تأخیر مواجه شد و برای اینکه دوز دومی‌ها دچار مشکل نشوند تصمیم گرفته شد به جای آغاز واکسیناسیون گروه سنی جدید، واکسیناسیون افراد بالای ۷۰ سال تکمیل شود بنا بر این برنامه واکسیناسیون ادامه دارد و وعده‌ای که اعلام شده بود به موقع وارد کشور شود، قدری عقب افتاد وزارت بهداشت اعلام کرده دریافت واکسن دوز دومی‌ها را دنبال می‌کنیم.

سخنگوی دولت تاکید کرد: در حال حاضر تأمین و توزیع واکسن و روند واکسیناسیون در روزهای اخیر و هفته‌های آتی معطوف به انجام دوز دوم واکسیناسیون افراد است و فعلاً واکسیناسیون سایر گروه‌های سنی تا زمان واردات، صورت نمی‌گیرد تا ما دوز دومی‌ها را به اتمام برسانیم، به محض ورود واکسن، واکسیناسیون سایر گروه‌ها مطابق برنامه انجام خواهد شد.
سخنگوی دولت گفت: وزارت بهداشت در خصوص تولید انبوه واکسن به‌زودی اطلاعیه‌های لازم را خواهد داد که خبرهای خوبی است.

ربیعی ادامه داد: دوستان وزارت بهداشت در این زمینه درخواست داشتند و هم بیان کنم که افرادی که اولین واکسن کووید ۱۹ را دریافت کرده‌اند تا قبل از دریافت پیامک و اطلاعیه از مراجعه به مراکز بهداشتی و درمانی خودداری کنند. کارشناسان ما مطمئن هستند که تأخیر چند روزه و چند هفته برای برخی از واکسن‌ها تأثیری در اثربخشی و ایمنی‌زایی بر واکسن نخواهد داشت.

وی اظهار کرد: البته رئیس جمهوری با رؤسای جمهوری کشورهای مختلف که می‌توانند واکسن در اختیار ما قرار دهند تماس‌های تلفنی گرفتند. در وزارت خارجه هم بر دیپلماسی سلامت تاکید شده و این موضوع را دنبال می‌کنند.

سخنگوی دولت تصریح کرد: بخشی از این واکسن‌ها که با تأخیر روبرو شده بود با تماس‌هایی که گرفته شد که البته آنها هم در کشور خودشان دچار مشکلاتی بودند، این واکسن‌ها در حال آمدن به کشور است و نگرانی در این زمینه وجود ندارد.

ربیعی ادامه داد: ین سوال فرصتی را فراهم کرد و خوب است گاهی به یاد بیاوریم که در همین ماه‌های گذشته تا چقدر فشار روانی بر دولت و روان جامعه وارد کردند دوگانه‌سازی واکسن داخلی و وارداتی ایجاد کردند و یادمان نرود که برخی تا چه اندازه بر واردات واکسن تاختند. از سوی مقابل برخی تولید داخلی را به سخره می‌گرفتند.

وی تصریح کرد: ما در دوران تحریم حتی نتوانستیم پول واکسن سبد کوواکس را به موقع پرداخت کنیم که آن هم انجام شد و واردات آن سرعت می‌گیرد، حتی بهترین شرکت‌ها که در کشورهای دوست ما بودند از نگرانی تحریم حاضر به دادن واکسن به ما نبودند.

سخنگوی دولت تاکید کرد: ما برای انتقال پولمان حتی از کشور عراق هم با فشار روبرو بودیم اما واردات واکسن نسبت به تولید داخلی، استراتژی درستی بود ما این را ادامه دادیم و امروز هم تا آن مرزی که بنا بوده قطعاً ادامه خواهیم داد.

ربیعی تصریح کرد: تلاش دولت، رئیس جمهوری، وزیر خارجه وزیرانی که کمیسیون‌های مشترک را دارند و وزارت بهداشت بی‌امان خواهد بود تا بتوانیم واردات را به آن اندازه که برنامه‌ریزی داشتیم تکمیل کنیم. خوشبختانه اطلاعات اینکه تولید داخلی به سرعت به سرعت جلو می‌رود خواهد آمد و وزارت بهداشت مجوزهای لازم را با دقت تمام بررسی می‌کند و ما یکباره با یک جهش واکسیناسیون در داخل روبرو خواهیم شد.

وی درباره اظهارات اخیر جان کربی، سخنگوی پنتاگون درباره ناوهای ایرانی گفت: مداخله در روابط دوجانبه ایران با سایر کشورها که مطابق با قوانین و هنجارهای بین‌المللی و از جمله حقوق طبیعی دو ملت است، آزار دهنده و غیرقابل قبول است. جمهوری اسلامی ایران حق خود را برای برخورداری از مناسبات تجاری مرسوم و در چارچوب حقوق و مقررات بین‌المللی محفوظ می‌داند و هرگونه مداخله و نظارت بر این روابط را غیرقانونی و اهانت‌آمیز می‌داند و قویاً آن را محکوم می‌کند.

سخنگوی دولت یادآور شد: همانطور که قبلاً هم متذکر شده ام، روابط دوستانه و عادی بین ایران و کشورهای دوست صرفاً در جهت تقویت منافع دو کشور بوده و علیه هیچ کشور سومی نیست. بنابراین نگرانی‌های اعلام شده از طرف مقام‌های آمریکایی فاقد موضوعیت بوده و ناموجه است.

ربیعی ادامه داد: ما نسبت به هرگونه مداخله در مسیر این تجارت قانونی هشدار می‌دهیم و طیفی از واکنش‌های ضروری و متناسب را در صورت ارتکاب چنین خطایی در نظر خواهیم گرفت.

وی افزود: ضمناً باید توجه داشت آمریکا سالهاست با فروش میلیاردها دلار سلاح و تجهیزات نظامی به کشوری‌های منطقه خلیج فارس امنیت و ثبات منطقه را با خطر جدی مواجه کرده و جمهوری اسلامی ایران بارها نسبت به این اقدامات ثبات زدا و تشنج آفرین آمریکا در منطقه، هشدار داده است.

سخنگوی دولت ادامه داد: همچنین فارغ از اینکه این کشتی‌ها حامل چه چیزی باشند هیچ منعی برای خرید و فروش تسلیحات توسط ایران وجود ندارد و قطعنامه ۲۲۳۱ آن را تأیید می‌کند. آمریکا منتهای تلاش خود را سال گذشته برای ادامه تحریم در این زمینه انجام داد که با عدم همراهی سایر کشورها با شکست مفتضحی رو به رو شد.

منبع: ایرنا

کد خبر 499224

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.