انتقاد عضو شورا از نبود سامانه‌ای برای نظارت بر به کارگیری کودکان کار

عضو شورای شهر تهران خواستار ایجاد سامانه و شماره‌ای برای گزارش موارد بکارگیری کودکان کار شد.

به گزارش خبرنگار ایمنا، حجت نظری در جلسه امروز (سه شنبه) شورای شهر تهران در تذکری از نبود سامانه‌ای برای نظارت مردمی بر بکارگیری کودکان در محیط‌های کاری انتقاد کرد و خواستار ایجاد شماره‌ای سه رقمی برای اعلام گزارش مردم از موارد بهره‌کشی اقتصادی از کودکان شد.

وی با بیان اینکه حتماً می‌دانید که مبارزه با کار کودک امری چندوجهی و نیازمند مشارکت چندین دستگاه و نهاد از جمله وزارت رفاه، وزارت کشور، وزارت آموزش و پرورش، بهزیستی، شهرداری‌ها و دیگر نهادها و دستگاه‌ها است گفت: مسئولان امر و متولیان باید درکی درست از کار کودک و کودک کار داشته باشند که متأسفانه به نظر می‌رسد این شناخت همچنان در یکسری از متولیان امر ایجاد نشده است.

وی ادامه داد: باید بدانیم که کار کودک تنها شامل اشکال خیابانی و در معرض دید نمی‌شود و بسیاری از کودکان در کارگاه‌ها و محیط‌هایی مشغول به کار هستند که از دید مردم پنهان بوده و همین موضوع بر رنج و مشکلات آنان از جمله محرومیت از حق تحصیل افزوده است.

نظری با بیان اینکه در این شرایط وجود یک نظارت مردمی و البته دقیق، ضروری به نظر می‌رسد گفت: اینکه مردم بتوانند برای مقابله با کار کودک و تحقق چشم‌انداز سازمان ملل متحد در حذف تمام اشکال کار کودک طی سال‌های پیش‌رو مشارکت کنند، نیازمند بسترهایی است که امکان نظارت آنان را فراهم و تسهیل کند.

نظری تاکید کرد: با توجه به نبود سامانه‌ای برای رسیدگی و گزارش اشکال مختلف بهره‌کشی اقتصادی از کودکان توسط برخی کارفرمایان، به عنوان نماینده مردم از وزارت کار می‌خواهم تا سامانه‌ای را برای گزارش موارد به‌کارگیری کودکان در کارگاه‌ها، واحدهای صنفی و دیگر فضاهای کاری ایجاد کند.

این عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه قطعاً وجود شماره‌ای سه رقمی که امکان گزارش تخلف را برای شهروندان فراهم کند، می‌تواند در کاهش میزان به‌کارگیری کودکان در مشاغل مختلف و نیز حمایت ثانویه از آنان مؤثر باشد گفت: به این ترتیب مبارزه با «کار کودک» نه متوجه «کودکان کار» بلکه متوجه کسانی خواهد شد که با وجود قوانین ملی و بین‌المللی، مرتکب این جرم می‌شوند. نکته مهم اینکه متأسفانه شماره اورژانس اجتماعی ۱۲۳ فاقد این کارکرد بوده و حتی در تماسی که خود بنده اخیراً در همین زمینه داشتم، اپراتور مربوطه اطلاعات لازم و امکان انجام کاری را نداشته و پس از دقایقی مشورت به دریافت صرف گزارش بسنده کرد.

وی در بخشی از سخنانش نیز ضمن تقدیر و تشکر از آتش‌نشانان که در تمام سال در آماده‌باش کامل هستند، گفت: اخیراً گوشه‌ای از ایثارگری‌شان در اطفای حریق پالایشگاه تهران به چشم‌ها آمد. بار دیگر به این عزیزان و خانواده بزرگوارشان خدا قوت عرض می‌کنم.

وی یادآور شد: این دوره از مدیریت شهری افتخار این را دارد که علیرغم تمام مسائل و مشکلات مالی و تا حد توان خود، امکانات و تجهیزات آتش‌نشانی را به‌روزرسانی کرده است. مردم تهران فراموش نکرده‌اند که در دوره‌های قبل، در حوادثی نظیر آتش‌سوزی در ساختمان خیابان جمهوری، حریق ساختمان پلاسکو و امثال آن، چه فشار روانی و روحی سنگینی بر آتش‌نشانان عزیز وارد کرد و ما تلاش کردیم تا از این مشکلات بکاهیم. هرچند که وسع ما به اندازه ایثار آتش‌نشانان عزیز نبوده و نیست.

کد خبر 499188

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.