نظر کارشناسان داوری درباره صحنه‌های مشکوک دیدار ایران و بحرین

دو کارشناس مطرح داوری به بررسی صحنه‌های مشکوک دیدار امشب تیم ملی ایران و بحرین پرداختند.

به گزارش خبرنگار ایمنا، ساعتی قبل تیم ملی فوتبال کشورمان موفق شد با سه گل بحرین را مقتدرانه از پیش رو بردارد و با صعود به رده دوم جدول گروه C، گام بلندی در مسیر صعود به مرحله بعدی برداشت. با این سه امتیاز، ایران ۱۲ امتیازی شده و حالا با دو امتیاز اختلاف در تعقیب عراقی است که روز پایانی باید رد المحرق با آن مصاف کند. قضاوت این مسابقه حساس بر عهده فو مینگ، داور چینی بود که شب سختی را نگذراند و می‌توان گفت اتفاق تأثیرگذاری رخ نداد. صحنه‌های بحث برانگیز و مشکوک داوری این مسابقه توسط «نوذر رودنیل» و «حیدر سلیمانی» در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا بررسی شده که در ادامه می‌خوانید:

کارت زرد برای مدافع بحرین کافی بود؟

در دقیقه ۳۱ بازی مهدی طارمی با فیک خود را به همراه آزمون در موقعیت تک به تک قرار گرفت ولی پیش از آنکه حرکتی کرده یا پاسی را به آزمون بدهد، احمد نبیل مدافع بحرین با خطا او را زد. در شرایطی که به نظر می‌رسید موقعیت مسلم گلزنی رخ داده و داور باید بازیکن بحرین را اخراج می‌کرده، داور چینی به یک کارت زرد بسنده کرد.

رودنیل: این صحنه قطعاً اخراج داشت چرا که موقعیت مسلم گلزنی محسوب می‌شد.

سلیمانی: می‌توانست مدافع تیم بحرین را اخراج کند چون طارمی کاملاً موقعیت آشکار گل نصیبش شده بود. استقرار مدافعین نیز نزدیک به او نبوده و حتی مهاجمان ایران از آن‌ها به طارمی نزدیک تر بودند. به علاوه جهت طارمی رو به دروازه بود اما داور چینی مدافع بحرینی را اخراج نکرد.

نظر کارشناسان داوری درباره صحنه‌های مشکوک دیدار ایران و بحرین

سرنگون مهاجم بحرین در کورس با شجاع

در یکی از معدود لحظاتی که بحرینی‌ها فرصت حضور در محوطه ایران را یافتند، مهاجم‌شان که می‌خواست به قلب دفاع بزند، تعادلش بر هم خورد و بازیکنان این تیم معتقد بودند شجاع خلیل زاده روی او مرتکب خطا پنالتی شده ولی داور دستور به ادامه بازی داد.

رودنیل: در محوطه ایران اتفاقی نیافتاد و حتی داور می‌توانست به خاطر شبیه سازی، ضربه آزاد غیرمستقیمی را به سود ایران اعلام و به بازیکن بحرین کارت دهد.

عملکرد کلی تیم داوری

رودنیل: علیرغم اینکه شناختی که از سوابق این داور چینی داشت، اطمینان کامل به او نداشتم. هر چند در چند صحنه باید خطا به نفع دو طرف می‌گرفت و به برخی بازیکنان بحرین اخطار می‌داد، آمادگی بدنی خوبی داشته و سر صحنه‌ها حضور داشت. تمامی گل‌ها به ویژه گل نخست که کار بسیار قشنگ کمک داور دوم بود، سالم بودند. در مجموع داور قضاوت بدی نداشت.

سلیمانی: داور چینی دیدار ایران و بحرین، در نیمه اول قضاوت سختی را پشت سر گذاشت. همان طور که از بررسی آمارهای قضاوت‌های بین‌المللی این داور به دست آمد، همیشه در پنالتی، کارت زرد و قرمز به نفع میزبان عمل کرده که اینجا هم کمی منعطف به سمت بحرینی‌ها عمل کرد. در اولین دقیقه وقت اضافه نیمه اول، مدافع شماره شش بحرین با خطا، مهدی طارمی را متوقف کرد و داور باید به او کارت زرد نشان می‌داد که اصلاً اخطاری به این مدافع نشان داده نشد. گل سردار آزمون و اخطاری که به کنعانی زادگان داده شد، صحیح بودند. دقایق پایانی بازی کمک داور دوم آفساید اشتباهی را اعلام کرد و موقعیت خیلی خوبی را از طارمی گرفت که اشتباهی تأثیر گذار بود.

کد خبر 499101

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.