تکذیب ادعای تامین مالی ۳۰۰ هزار میلیارد تومانی دولت از بورس

وزیر امور اقتصاد و دارایی با بیان اینکه کاندیداهای ریاست جمهوری می‌توانند برای کسب اطلاعات درست اقتصادی با وزارت اقتصاد مشورت کنند، گفت: گفته شده دولت ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از بورس برای بودجه دولت تامین مالی کرده که اصلا چنین چیزی نیست.

به گزارش ایمنا، فرهاد دژپسند در حاشیه جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی که در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، در جمع خبرنگاران، در رابطه با رشد اقتصادی در سال جاری اظهار کرد: در دو ماهه ابتدای امسال نسبت به مدت مشابه سال گذشته صادرات غیرنفتی ۴۸ درصد رشد داشته است.

وی با بیان اینکه مصرف برق واحدهای تولید و بنگاه‌های اقتصادی رشد کرده و این نشان می‌دهد که بنگاه‌های اقتصادی نسبت به سال گذشته وضعیت پرتحرک‌تری دارند، افزود: توسعه زیرساخت‌ها به رونقش بخش تولید کمک می‌کند و بر اساس گزارش‌ها شرایط امید بخش است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی اظهار امیدواری کرد تأمین ارز واردات از طریق صادرات غیرنفتی انجام شود و بنیه تولید داخل افزایش یابد که بر اساس آمار وزارت صمت حدود هفت میلیارد دلار واردات جایگزین صورت گرفته است و ظرفیت تولید داخلی با کمک شرکت‌های دانش بنیان افزایش یافته است.

وی تاکید کرد: خوشبختانه با تکیه بر تولید دانش بنیان در بسیاری از نیازمندی‌های مبارزه با ویروس کرونا نه تنها به خودکفایی رسیده‌ایم بلکه توان صادراتی یافته‌ایم و همه این‌ها نتیجه تعامل دولت و بخش خصوصی است.

دژپسند با بیان اینکه برای بهبود فضای کسب و کار بر اساس گزارش وزارت امور اقتصاد و دارایی ۱۱ اقدام مؤثر و امتیاز آور در بهبود رتبه انجام شده است البته بانک جهانی هنوز این ۱۱ مورد را قبول نکرده است، در خصوص تأمین مالی بودجه از طریق بورس، گفت: مدتی است که راجع به بورس و بازار سرمایه کمتر صحبت می‌کنم. بازار سرمایه ملازمات خاص خود را دارد و یکی از دلایلی که کمتر ورود می‌یابم این است که نگران اظهارنظرهای غیرحرفه‌ای هستم.

وی افزود: سرمایه فرار است و اظهارنظرهای غیرحرفه‌ای آسیب می‌رساند. بازار سرمایه دو رکن بازار بدهی و بازار سهام دارد و نکته دیگر اینکه ما در هر کدام از این بازارها یک روش برای ورود خروج نداریم و روش‌ها و ابزارها متعدد است اینکه در این شرایط حساس هر جمله‌ای را تفسیر به رأی کنیم و آسیب به بازار سرمایه برسانیم مورد انتقاد من قرار گرفته است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی ادامه داد: طبیعتاً وقتی می‌گویم که در قانون بودجه دولت مکلف شد که ۹۵ هزار میلیارد تومان از واگذاری‌ها داشته باشد و اینکه این را بخواهیم در بازار سرمایه انجام دهیم نکته مثبت است یعنی بازار سرمایه به درجه‌ای از بلوغ رسیده که می‌تواند مبنا قرار گیرد. اما قرار نیست همه این را به صورت شناوری و خرد واگذار کنیم زیرا شناوری و خرد ممکن است در این شرایط آسیب بزند بنابراین تصمیم ما این است که روش‌ها را تنوع ببخشیم ضمن اینکه با تحقق این هدف مانع شویم که بازار از طریق مازاد عرضه دچار مشکل شود.

وی افزود: هنوز افرادی که بازار سرمایه را شناخته‌اند آمادگی ورود به بازار سرمایه دارند اما حواشی نباید به وجود آید زیرا برخی از مطالب مطرح شده مانند عرضه اوراق دولت، به بازار سرمایه آسیب می‌زند.

دژپسند گفت: بازار بدهی رقیب بازار سهام نیست و این دو می‌توانند مکمل هم کارکرد داشته باشند. لذا ما باید امکان اعمال مدیریت را باید برای سهام دار فراهم کنیم و این فرصت را باید دولت فراهم کند. خریدار اوراق در سال گذشته عمدتاً کسانی بودند که نمی‌توانستند از لحاظ قانون و مقررات در بازار سهام وارد شوند و لذا تنها گزینه آنها بازار بدهی بوده است.

وی افزود: وزارت اقتصاد معتقد است که بازار سرمایه یک رکن اساسی اقتصاد است و تنها تأمین مالی دولت نیست. بنابراین سال گذشته از ۶۸۰ هزار میلیارد تومان تأمین مالی که از اقتصاد برای دولت انجام گرفته دولت کمتر از ۲۰ درصد تأمین مالی داشته و ۸۰ درصد تأمین مالی بخش خصوصی از ۶۸۰ هزار میلیارد تومان انجام شده است.

وزیر امور اقتصاد و دارایی تصریح کرد: اختلاف نظری بین وزارت اقتصاد و یکی از دستگاه‌ها در رابطه با قیمت گذاری اقلام بورس کالا وجود داشت که دولت تصمیم گرفت مر قانون اجرا شود و هر کالایی که در بورس کالا هست هیچ‌گونه دخالتی در قیمت‌گذاری آن صورت نگیرد.

وی اظهار کرد: کاندیداها نباید حرف‌هایی بزنند که قابلیت اجرا ندارد و در این زمینه هم وزارت امور اقتصاد و دارایی در زمینه‌ها بورس، مالیات و خصوصی‌سازی بیانیه‌ای کلی ارائه کرده است زیرا ما نمی‌خواهیم کاندیداها را مخاطب قرار دهیم اما نوع گفتارها نباید تخریب کننده فضای عمومی اقتصاد باشد.

دژپسند افزود: در رابطه با حوزه‌ای که در وزارت اقتصاد مطرح است باید توضیحات لازم به کاندیداها داده شود زیرا بسیاری از مواردی که توسط کاندیداها مطرح می‌شود درست نیست از جمله اینکه گفته شده دولت ۳۰۰ هزار میلیارد تومان از بورس برای بودجه دولت تأمین مالی کرده که در اینجا به عنوان وزیر اقتصاد می‌گویم از اساس اشکال دارد و اصلاً چنین چیزی نیست.

وی گفت: همه ارقامی که در مورد اوراق وجود دارد در بورس نبوده است و همه واگذاری‌های صورت گرفته نیز این نبوده است و لذا نمی‌دانم این اطلاعات را چه کسانی به کاندیداها می‌دهند.

منبع: فارس

کد خبر 499087

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.