صحن حضرت زهرا(س) بهمن ۱۴۰۰ افتتاح می‌شود

نخستین و بزرگ‌ترین طرح توسعه حرم‌های مقدس عراق با عنوان صحن حضرت زهرا (س) در جوار حرم علوی، پس از یک دهه تلاش ایرانیان در نجف اشرف، بهمن امسال به صورت کامل افتتاح می‌شود.

به گزارش ایمنا، صحن حضرت زهرا (س) در جوار حرم علوی یک از بزرگترین طرح‌های ستاد بازسازی عتبات در خارج از کشور به شمار می‌رود که مراحل احداث این صحن از اوایل دهه ۹۰ آغاز شد.

صحن حضرت زهرا (س) با مساحتی بالغ بر ۲۲۰ هزار مترمربع در دو بخش زیارتی و غیر زیارتی طراحی شده است که بخش زیارتی در سه طبقه ساخته شده و هر کدام به نوعی به یکدیگر متصل می‌شوند.

در طبقه مثبت یک که در ادامه فضای حرم امام علی (ع) است، دو سالن بزرگ با تزئینات خاص تعبیه شده و ۱۰ هزار متر آن فضای مسقف و ۵ هزار متر نیز فضای باز است. همچنین نزدیک به ۱۸۴ دهنه سقف گچی تخت ترکیبی با معماری خاص اسلامی و حدود ۱۱ هزار و ۶۰۰ هزار متر آینه کاری زیبا در این قسمت پیش‌بینی شده است.

طبقه همکف نیز به طور کامل تکمیل و تجهیز شده است، به طوری که تمام بخش‌های این طبقه مفروش و سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی آن آماده بهره‌برداری است. در طبقه منفی نیز به همین صورت با این تفاوت که رنگ سنگ‌ها و تزئینات متفاوت از سایر طبقات است.

بخش غیر زیارتی نیز شامل موزه، کتابخانه، پارکینگ، ساختمان اداری و … است که هنوز بخشی از آنها تکمیل نشده و یکی از دلایل تأخیر در افتتاح رسمی صحن حضرت زهرا (س) همین بخش است که البته به گفته مسؤولان ستاد بازسازی عتبات این بخش در ایام کرونا هم در حال تکمیل و تجهیز است.

البته صحن حضرت زهرا (س) در جوار حرم علوی که مساحت حرم را ۲۰ برابر افزایش داده است، قرار بود حدود سال ۹۸ یعنی یک سال بعد از بازدید سردار سلیمانی از این طرح در سال ۹۷، افتتاح شود اما با توجه به ناآرامی‌ها در عراق و پس از آن کرونا، در تکمیل این صحن وقفه افتاد.

«مجید نامجو» جانشین ستاد بازسازی عتبات گفت: صحن حضرت زهرا (س) در جوار حرم امام علی (ع) در حال حاضر مورد بهره‌برداری قرار گرفته و حتی در اربعین، میزبان زائران حسینی است. البته اربعین سال گذشته به دلیل نبود زائر خارجی این صحن برای حضور زائران اربعین تجهیز نشد.

وی با بیان اینکه در صدد هستیم تا امسال صحن حضرت زهرا (س) را به طور کامل تحویل عتبه علویه (ع) دهیم، گفت: بخش زیارتی صحن حضرت زهرا (س) سال گذشته تکمیل شد و با توجه به تلاش مهندسان و کارگران ایرانی در نجف اشرف، بخش غیر زیارتی نیز امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

جانشین ستاد بازسازی عتبات عالیات ادامه داد: در نظر داریم که این صحن را که بزرگترین طرح توسعه در اعتاب مقدسه عراق به شمار می‌رود و با معماری خاص ایرانی و اسلامی است، بهمن ماه امسال در روز میلاد حضرت زهرا (س) یا امام علی (ع) به طور کامل به بهره‌برداری برسانیم.

منبع: فارس

کد خبر 495931

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.