روابط تهران - پکن درازمدت و راهبردی است

رئیس جمهور با اشاره به روابط رو به رشد تهران - پکن در طول ۵۰ سال گذشته و استقبال از امضای برنامه همکاری جامع ایران و چین برای آینده، روابط دو کشور را راهبردی خواند و گفت: امیدواریم این روابط و همکاری‌های دو جانبه و منطقه‌ای در همه زمینه‌ها بیش از پیش توسعه یابد.

به گزارش ایمنا، حجت‌الاسلام والمسلمین حسن روحانی در گفت و گوی تلفنی با رئیس جمهوری چین، با اشاره به جایگاه راهبردی و نگاه بلند مدت جمهوری اسلامی ایران به تقویت شراکت همه جانبه با چین به عنوان یکی از قدرت‌های جهانی فارغ از تحولات بین المللی، تسریع در عملیاتی شدن مفاد توافقات دو کشور را مورد تاکید قرار داد.

وی با اعلام آمادگی ایران برای ارتقای همکاری‌های مشترک اقتصادی با چین در منطقه غرب آسیا، توسعه این همکاری‌ها را موجب تقویت بیش از پیش روابط دو کشور بویژه در زمینه‌های اقتصادی و تجاری از جمله افزایش صادرات نفتی و غیرنفتی ایران به چین و تسهیل حضور شرکت‌های چینی در ایران در حوزه‌های مورد علاقه دانست.

رئیس جمهور با اشاره به ارائه طرح صلح هرمز از سوی جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل در خصوص همکاری بین کشورهای منطقه، تصریح کرد: ایران آمادگی دارد برای ارتقای همکاری چین با منطقه غرب آسیا با موضوعات مختلف از جمله حل مسئله فلسطین همکاری کند و در این رابطه طرح امید می‌تواند مبنای تعامل دو طرف باشد.

وی با قدردانی از مواضع اصولی و حمایت‌های چین در موضوع برجام از جمله در مذاکرات اخیر وین، با اشاره به ضرورت لغو تحریم‌های یکجانبه علیه ملت ایران و همچنین تسریع در تکمیل رآکتور اراک وفق برجام، ضرورت همکاری نزدیک دو کشور در موضوعات بین المللی برای مقابله با جنگ سرد و ائتلاف سازی آمریکا و متحدان غربی آن علیه کشورهای مستقل از جمله ایران و چین را مورد تاکید قرار داد.

روحانی همچنین با قدردانی از کمک‌های چین به کشورمان در زمینه مقابله با بیماری کرونا از جمله در زمینه تأمین واکسن، ابزار امیدواری کرد: با استمرار همکاری‌های دو کشور در این زمینه، برای تأمین واکسن مورد نیاز ایران اقدامات لازم تسریع شود.

" شیء جین پینگ"رئیس جمهور چین نیز در این گفت‌وگوی تلفنی، روابط با ایران را راهبردی و در همه زمینه‌ها رو به توسعه خواند و بر تلاش برای اجرایی و عملیاتی شدن توافقات دو کشور در اسرع وقت تاکید کرد.

وی با اشاره به همکاری‌های منطقه‌ای دو کشور، تاکید کرد ایران و چین می‌توانند با اشتراک مواضع خود در حل مشکلات منطقه‌ای و بین‌المللی نقش تأثیرگذاری ایفا کنند.

رئیس جمهور چین با اشاره به انجام مذاکرات برجام در وین با تاکید بر اینکه پکن همواره از برجام به عنوان یک توافق چند جانبه بین المللی و اجرای کامل آن حمایت کرده و خواهد کرد، اظهار داشت: آمریکا نمی‌تواند هر زمان که خواست از برجام خارج و یا دوباره به آن بازگردد، لغو همه تحریم‌ها علیه ایران برای بازگشت آمریکا به برجام ضروری است.

وی در خصوص همکاری ایران و چین در زمینه مقابله با کرونا از جمله تأمین واکسن کرونا، تاکید کرد: نیاز فوری ایران به واکسن را درک می‌کنیم و به تعهدات خود برای تأمین واکسن مورد نیاز ایران عمل خواهیم کرد.

شیء جین پینگ با اشاره به همکاری این کشور با ایران در زمینه ساخت راکتور اراک وفق برجام، گفت: به تعهد خود در این زمینه و تسریع در انجام کار پایبند هستیم.

وی با اشاره به تجاوزات اخیر رژیم صهیونیستی علیه مردم مظلوم فلسطین، بر تلاش جامعه بین‌المللی برای پایان دادن به کشتار مردم فلسطین تاکید کرد و گفت: ایران و چین می‌توانند با همکاری خود نقش مهمی در این زمینه ایفا کنند.

منبع: ایسنا

کد خبر 495901

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.