تمام جزئیات فجر جهانی سی و هشتم اعلام شد

دبیر سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، طی نشستی به تشریح تازه ترین جزئیات سی‌وهشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، اعلام اسامی فیلم‌‎های بخش‌های مختلف، معرفی داوران و حضور فیلمسازان مطرح و چهره های شاخص ایرانی در کارگاه‌های تخصصی پرداخت.

به گزارش ایمنا، محمدمهدی عسگرپور، در نشستی مجازی که به صورت زنده امروز _سوم خردادماه_ برگزار شد، اطلاعات و جزئیات تازه‌ای را درباره بخش‌های مختلف این دوره از جشنواره تشریح کرد.

وی اظهار کرد: با توجه به فضایی که اساساً برای برگزاری جشنواره‌ها به وجود آمد، محدودیت‌های بسیاری هم اعمال شد و اساساً روند برگزاری این جشنواره و هر جشنواره دیگری در سطح بین‌الملل با اختلال زیادی مواجه شد. طبیعتاً جشنواره جهانی فجر نیز از این قاعده مستثنی نبود و تلاش زیادی در راستای برگزاری آن با کمترین امکانات صورت گرفت و اهالی سینما و علاقمندان به فیلم‌های خارجی به خوبی متوجه آن شدند.

به گفته دبیر سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر؛ بخش‌های رقابتی این دوره در قالب دو بخش اصلی سینمای سعادت و جلوه‌گاه شرق برگزار می‌شود.

فیلم‌های بخش سینمای سعادت

«حافظ برادر» از ترکیه

«کوهستان جادویی» از هلند

«گذار» از ژاپن

«اگر باد بایستد» از ارمنستان

«عوامل انسانی» از آلمان

«هلن» از فنلاند

«نور طبیعی» از مجارستان

«ما اینجاییم، ما نزدیکیم» از اوکراین

«معجزه» از کره جنوبی

«بن‌بست» از اسلوونی

«جزیره دروغ» از اسپانیا

«بهداشت اجتماعی» از کانادا

«میجر»، «شهربانو» و «گیسوم» از ایران

فیلم‌های جلوه‌گاه شرق

«۲۰۰ متر» از اردن

«سگ‌ها دیشب نخوابیدند» از افغانستان

«انیما» از چین، «در سایه» از ترکیه

«در کنار دریا» از ژاپن

«به زیر آسمان و زمین» از فرانسه

«من به آتش نمی‌زنم» از کره جنوبی

«جاده‌ای به بهشت» از قرقیزستان

«سلما» از عمان

سه فیلم ایرانی «سیارک»، «صحنه‌زنی» و «افسانه بناسان، غول چراغ جادو»

مستند «زیر ذره‌بین»

دبیر سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، با اشاره به سهم سینمای مستند در جشنواره امسال تصریح کرد: در بخش مستند «زیر ذره‌بین» که همیشه مورد توجه مستندسازان بوده است، سعی شده مستندهای خوبی گردآوری شود. «شهر فلینی»، «استعداد» و «حقایقی درباره زندگی شیرین» از ایتالیا، «واپسین و نخستین انسان‌ها» از ایسلند، «خطای کوچک در ماتریس» از آمریکا، «شنا تا به آنجا که آبی می‌شود دریا» از چین، «شهامت» از آلمان و سه مستند ایرانی «روزگار بلور»، «ایساتیس» و «زمزمه‌های گمشده در دوردست» در این بخش حضور دارد.

«شاخه‌های زیتون»

عسگر پور در ادامه گفت: در بخش «شاخه‌های زیتون» نیز فیلم‌های «۲۰۰ متر» از اردن، «دیوار صوتی» از لبنان، «سلما» از عمان، «جاده آسمان» از سوریه و «به زیر آسمان و زمین» از فرانسه در کنار سه فیلم ایرانی «فرزندان شب»، «هجده هزارپا» و «برادرم نادعلی» به نمایش درمی‌آید.

«مرور سینمای دانمارک»

به گفته وی، بخش «مرور سینمای دانمارک» در این دوره از جشنواره به نمایش ۶ فیلم مطرح از سینمای دانمارک خواهد پرداخت و «ارنا در جنگ» ساخته هنریک روبن گینز، «گاتربی» ساخته اولریش تامسن، «سواران عدالت» ساخته آن درس توماس ینسن، «شرطه» ساخته فردریک لوئیس وید و آن درس الهولم، «آخر الزمان» ساخته یوناس کاروپ یورت و «عمو» ساخته فرل پیترسن از جمله آثاری هستند که در این بخش به نمایش درمی‌آید.

«جشنواره جشنواره‌ها»

دبیر سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، با بیان اینکه در بخش جشنواره جشنواره‌ها تلاش شد برجسته‌ترین فیلم‌هایی که در جشنواره‌های معتبر دنیا مطرح شده بودند و سینما دوستان احتمالاً اسم آن‌ها را شنیده‌اند، به نمایش دربیایند، اسامی این فیلم‌ها را به این شرح عنوان کرد: «دختر آبی»، «بوتاکس» و «دشت خاموش» سه فیلم ایرانی این بخش هستند و فیلم‌های «تعادل» از ژاپن، «خاطرات محاصره» از روسیه، «ارنا در جنگ» از دانمارک، «هراس» از بلغارستان، «گزارش نهایی» از مجارستان، «خوراک عزا» از ترکیه، «هرگز گریه نمی‌کنم» از لهستان، «کم پیدایی» از فرانسه، «صدسال به این سال‌ها» از آلمان، «آقای باخمن و کلاس درس او» از آلمان، «یک جای معمولی» از انگلیس، «بر فراز دریا» از چین، «پدر ما» از ایتالیا، «پس از مرگ» از مجارستان، «احساسات» از روسیه، «سوپرنوا» از لهستان و «گودال» از لیتوانی در این بخش به نمایش درمی‌آید.

«ژانر معاصر»

عسگرپور همچنین به بخش ژانر معاصر اشاره کرد و افزود: قبلاً این سابقه در برگزاری جشنواره جهانی فجر وجود داشت که فیلم‌های متعلق به یک ژانر مورد توجه قرار می‌گرفت. امسال هم در این بخش ۵ فیلم اکران خواهد شد. پنج فیلم سینمایی «گاتربی»، «موفقیت بزرگ»، «سیرک پرنده»، «شیفت» و «خداحافظ اتحاد جماهیر» فیلم‌های خارجی هستند که در بخش فیلم‌های ژانر معاصر سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر به نمایش درخواهد آمد.

فیلم‌های بخش نمایش‌های ویژه

وی ادامه داد: شش فیلم در بخش نمایش‌های ویژه سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر روی پرده می‌رود. «۲۰۰ متر» از اردن، «هیولا» از ایرلند، «لیتوانیای نوین» از لیتوانی، «در باز» از آلبانی، «قصه‌های درختان بلوط» از اسلوونی و «پدر» از بلغارستان از جمله آثاری هستند که در این بخش به نمایش درمی‌آید.

نمایش فیلم‌های کلاسیک مرمت‌شده

دبیر سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در ادامه عنوان کرد: بخشی که در طول دوره‌های گذشته بسیار مورد توجه قرار گرفته است، نمایش فیلم‌های کلاسیک مرمت‌شده است و فیلم‌خانه ملی در کشور ما تلاش زیادی در همراهی با این بخش از جشنواره فجر داشته که در جشنواره‌های قبل، تعدادی از این آثار به نمایش درآمده و دبیرخانه جشنواره جهانی فجر در این زمینه با کشورهای دیگر هم ارتباط برقرار کرده است. امسال از چند کشور در این بخش فیلم‌هایی خواهیم داشت، برخی از این فیلم‌ها شاید برای برخی سینما دوستان آثاری معروف باشد. مثل «نان روزانه ما» و یا «چهارصد ضربه» که در تاریخ سینما فیلم‌های معروفی هستند و نام آنها زیاد شنیده شده و این بار با نسخه مرمت‌شده یا کیفیت بالای آن‌ها مواجه هستیم.

فیلم «بدوک» ساخته مجید مجیدی، «آن سوی آتش» ساخته کیانوش عیاری، «دختر لر» ساخته اردشیر ایرانی و «سفر سنگ» مسعود کیمیایی فیلم‌های ایرانی این بخش هستند. در این بخش یک فیلم هم مرمت‌شده که تماشای آن می‌تواند جالب باشد. «ایران پرشیای جدید» اولین فیلم رنگی است که در ایران فیلمبرداری شده و تصاویر درجه‌یکی از ایران در آن وجود دارد و توصیه می‌کنم حتماً این آثار را ببینید. تعدادی فیلم هم از سینمای سویس خواهیم داشت که توانستیم با همکاری مراکزی در آن کشورها به دست بیاوریم. زحمت فیلم‌های ایرانی را عمدتاً فیلم‌خانه ملی بر عهده داشته است.

داوران بخش‌های مختلف

دبیر سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در ادامه به معرفی داوران بخش‌های مختلف پرداخت و گفت: در بخش مسابقه بین‌الملل میریانا کارانوویچ از صربستان، بریلانته مامندوزا از فیلیپین، لیلا پاکالنینا از لتونی، اِلما تاتاره‌گیج از بوسنی و هرزه‌گوین، مورتن کاوفمان از دانمارک حضور دارند و در کنار آن‌ها فاطمه معتمدآریا و شهرام مکری از سینمای ایران حضور خواهند داشت.

عسگرپور با اشاره به بخش جلوه‌گاه شرق ادامه داد: در بخش جلوه‌گاه شرق، فاطما الرماهی از قطر، دیانا آشیموا از قزاقستان، مارینا گلبهاری از افغانستان، محمود فاضل جوشکون از ترکیه و مستانه مهاجر از ایران به داوری آثار می‌پردازند.

وی همچنین با اشاره به بخش فیلم‌های اول دینا یوردانوفا از بلغارستان، لورِتا گاندولفی از ایتالیا و مرتضی فرشباف از ایران را به‌عنوان داوران این بخش معرفی کرد. آیلین تاشچیان از ترکیه، جووانی ویمرکاتی از ایتالیا و امید روحانی از ایران داوران فیپرشی در این دوره از جشنواره خواهند بود. داوری بخش نتپک را هم ایتالو اسپینلی از ایتالیا، آنِ دمی ژِروئه از استرالیا و فرهاد توحیدی از ایران برعهده دارند. در بخش بین‌الادیان نیز مگالی فان‌ریت از فرانسه، مِجیمای پرِگاسام از هند و حجت‌الاسلام حبیب‌رضا ارزانی از ایران آثار را داوری خواهند کرد.

دبیر سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، تاکید کرد: از رویدادهایی که در طول چند سال گذشته مورد توجه مخاطبان و باشگاه مخاطبان بوده، کارگاه‌های تخصصی جشنواره است که امسال ۷ کارگاه بین‌المللی و ۱۴ کارگاه با حضور فیلمسازان مطرح ایرانی خواهیم داشت. زینپ آتاکان از ترکیه، فردریک میر از سوئیس، فرانتس رودنکیرشن از آلمان، فولکر شلوندورف از آلمان، کارن شاه‌نظرف از روسیه، ژاکو ون دورمال از بلژیک و استفان واربک از ایرلند شمالی؛ هفت سینماگری هستند که در قالب برگزاری کارگاه‌های آموزشی مهمان جشنواره سی و هشتم می‌شود.

عسگر پور خاطر نشان کرد: مهران کاشانی، کیانوش عیاری، رضا میرکریمی که جا دارد از ایشان بابت دبیری جشنواره در دوره‌های گذشته تشکر کنم، نرگس آبیار، محمود کلاری، جواد طوسی، مجید مجیدی، فردین خلعتبری، مصطفی احمدی‌، کامیار محسنین، شهرام مکری، مجید برزگر، تورج اصلانی، رضا کیانیان از ایران مستر کلاس خواهند داشت.

بلیت فروشی از فردا آغاز می‌شود

وی ادامه داد: اکران فیلم‌های این دوره از جشنواره از روز چهارشنبه پنجم خردادماه شروع می‌شود، از فردا سه‌شنبه هم از ساعت ۹ صبح، بلیت‌فروشی شروع می‌شود و سامانه سینماتیکت در این حوزه فعال است. سهمیه‌ای برای اعضای باشگاه مخاطبان، صاحبان آثار، منتقدان و مردم تدارک دیده شده است. اکران فیلم در بیش از ۳۱۱ سانس، در چارسو خواهیم داشت، سینمای روباز کانون، هر روز با دو سانس میزبان مخاطبان جشنواره است. دو سالن سینما آزادی هم امسال به ترکیب سینماهای نمایش‌دهنده فیلم‌های جشنواره اضافه شده‌اند که با ظرفیت ۳۰۰ نفر میزبان علاقه‌مندان خواهند بود.

به گفته عسگرپور؛ بازار فیلم این دوره از جشنواره هم به شکل مجازی برگزار می‌شود و تعداد ۶۰ پکیج در آن خواهیم داشت. اساساً فیلم‌های ایرانی در بازار به نمایش درخواهند آمد. کسانی می‌توانند از پلتفرم استفاده کنند که قبلاً ثبت‌نام کرده‌اند و پلتفرم برای استفاده برای همه در دسترس نیست. عرصه‌ای کاملاً مشخص با شرکت‌کنندگان مشخص است.

دبیر سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر در پایان این نشست مجازی، گفت: امیدوارم جشنواره در این دوره بسیار سخت کار خود را به درستی پیگیری کند، افتتاحیه و اختتامیه به شکل سنتی نخواهیم داشت؛ افتتاح جشنواره با یک نمایشگاه پوستر در روز اول خواهد بود که نمایشگاهی از پوسترهای فیلم‌های دهه ۶۰ و ۷۰ و فیلم‌های مطرح کشور کوبا خواهد بود و نسخه مرمت‌شده فیلم آقای عیاری هم در همان روز به نمایش درخواهد آمد. امیدوارم این جشنواره تجربه‌ای موفق برای رویدادهای دیگر باشد.

سی و هشتمین جشنواره جهانی فیلم فجر، از ۵ تا ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ به دبیری محمدمهدی عسگرپور در تهران برگزار می‌شود.

کد خبر 495819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.