رشد ۲۱۳ درصدی تولید تجهیزات و ملزومات پزشکی در کشور طی دو سال

رئیس سازمان غذا و دارو گفت: سهم بازار تولید داخل تجهیزات و ملزومات پزشکی در فاصله سال ۹۷ تا ۹۹ به میزان ۲۱۳ درصد رشد داشته و شاهد کاهش ۱۰ درصدی واردات در این حوزه بوده‌ایم.

به گزارش ایمنا، به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت، محمدرضا شانه ساز با اشاره به میزان ارزبری دارو، تجهیزات پزشکی، مکمل و شیر خشک طی سه سال اخیر، عنوان کرد: سهم بازار این اقلام ۹۲ درصد رشد داشته و شاهد کاهش ۲۱ درصدی واردات بوده‌ایم، که حکایت از توانمندی داخل و توجه ویژه به بخش تولید در راستای تحقق شعار سال و فرمایشات مقام معظم رهبری توسط سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت دارد.

وی یکی از اهداف اصلی سازمان غذا و دارو را ایجاد زیرساخت‌های قوی جهت افزایش توان تولیدی کشور به منظور تسریع در صدور تائیدیه ها و مجوزها دانست.

شانه ساز با اشاره به بهره گیری از امکانات مراکز تحقیقاتی، دانشگاهی و شرکت‌هایی به عنوان آزمایشگاه همکار سازمان، گفت: برون سپاری تکلیف قانونی سازمان، جهت سرعت بخشیدن به فرآیندی کاری و اعطای تاییدیه هاست. زیرا، تعداد پرسنل سازمان متناسب با صنعت و فناوری در کشور رشد نکرده و برای تحقق این هدف و پشتیبانی و مانع زدایی ها و نیز برچیده شدن امضاهای طلایی که گاه بر مبنای اعمال نظر شخصی یک کارشناس است، برون سپاری را در دستور کار قرار داده‌ایم.

رئیس سازمان غذا و دارو با بیان این نکته که مسئولیت هر محصول تولیدی و یا وارداتی بر عهده تولید کننده است و نه سازمان تأیید کننده و مجوز دهنده، تاکید کرد: بسیاری از مشکلات حوزه تولید، به دلیل زمینه فکری غلط در خصوص این مسئله است، نباید هر خطایی تولید کننده مرتکب شود، سازمان مسئول اعطای مجوز و تأیید کننده گواهینامه درگیر پاسخگویی آن باشد. بر این اساس سازمان‌های مسئول صدور مجوز وقتی که باید پاسخگو باشند، سختگیرانه‌ترین ضوابط را برای تولید و واردات اعمال می‌کند. در حالی که با اصلاح این روند و تفکر، بسیاری از مشکلات و موانع رفع شده و مشابه با سایر کشورهای پیشرفته، مسئولیت اصلی متوجه شرکت تولیدی می‌شود.

وی با اشاره به تولید تجهیزات پزشکی متنوع متناسب و همگام با استانداردهای روز بین المللی گفت: توسعه فعالیت و نیز سیاست‌گذاری درست، منجر به توانمندی‌های شرکت‌های دانش بنیان در حوزه تجهیزات پزشکی شده است و خوشبختانه امروز از نمایشگاه دائمی تجهیزات پزشکی در پارک فناوری پردیس بهره برداری شد.

شانه ساز افزود: در حال حاضر تجهیزاتی با آخرین استانداردهای روز دنیا و با مناسب‌ترین قیمت در کشور تولید می‌شوند که عرضه آن در چنین نمایشگاه‌هایی که جنبه بین المللی دارد، در زمینه شناسایی توانمندی‌ها و صادرات این اقلام را تسهیل و تسریع کند.

وی با اشاره به اینکه سیاست وزارت بهداشت و شخص وزیر بهداشت، حمایت از تولید داخل است، گفت: ظرف سه سال گذشته در حوزه تولید تجهیزات پزشکی و دستگاه‌های مجهز بیمارستانی، جهش واقعی داشتیم که در دوران کرونا مشخص شد، اگر این توانمندی و تکیه بر توان تولید داخلی و شرکت‌های دانش‌بنیان نبود، یقیناً با فاجعه انسانی بزرگی روبرو می‌شدیم و شاهد مرگ بسیاری از هم میهنان به دلیل نبود امکانات و تجهیزات بیمارستانی پیشرفته ناشی از تحریم‌های ظالمانه بین المللی بودیم.

رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه بسیاری از افراد بر این باورند که واردات، رقابت ایجاد می‌کند، افزود: اگرچه این تفکر در تئوری ممکن است درست باشد، ولی در عمل در بحران‌هایی مثل کرونا که هر کشوری می‌خواهد تنها و تنها و در گام اول، نیازهای خود را برآورده سازد، یقیناً به یک بحران و فاجعه جدی منجر می‌شود. بنابراین کشورمان به دلیل تکیه بر تولید داخل و توجه به توانمندی متخصصان و محققان کشور، در کوتاه‌ترین زمان و در شرایط بی رحمانه ترین تحریم‌های تحمیلی، توانست نه تنها نیازهای کشور را برطرف کند، بلکه در حوزه صادرات این تجهیزات هم گام‌های بلندی بردارد و به یک صادرکننده تبدیل شود.

کد خبر 495795

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.