کاهش ۵۰ درصدی اهدای عضو با شیوع کرونا

رئیس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزرات بهداشت با بیان اینکه با شیوع کرونا در سال گذشته شاهد کاهش ۵۰ درصدی اهدای عضو بوده‌ایم، گفت: البته در همین شرایط کرونا ۴۰ قلب اهدایی از نقاط مختلف کشور به جاهای دیگر منتقل شده که کار پیچیده و بسیار بزرگی است.

به گزارش ایمنا، مهدی شادنوش، در زمینه وضعیت اهدای عضو در کشور، گفت: علی‌رغم اینکه در بهمن ماه سال ۱۳۹۸ به بالاترین میزان اهدای عضو در کشور در طول سال‌هایی که اهدای عضو در کشور فعال است، رسیده بودیم، اما متأسفانه با شیوع ویروس کرونا، مقداری در این زمینه دچار اختلال شدیم. به طوری که در سال ۱۳۹۹ اهدای عضوهای ما تا ۵۰ درصد کاهش یافت که البته هر چه که تا پایان سال پیش رفتیم، بهتر شد.

وی افزود: امیدواریم در سال ۱۴۰۰ با همت همه رسانه‌ها و خانواده‌هایی که می‌توانند در روزهای مبادا تصمیمات قاطعی بگیرند، امیدبخش زندگی‌های دیگران باشند. اگر در سال ۱۴۰۰ بتوانیم به شرایط سال ۱۳۹۸ بازگردیم اتفاق بسیار بزرگی رخ داده است.

شادنوش گفت: تا سال ۱۳۹۸ PMP ما یعنی شاخص بین‌المللی اهدای عضو به ازای هر یک میلیون نفر ۱۴.۷ بوده است.

وی تاکید کرد: البته در همین شرایط کرونا ۴۰ قلب اهدایی از نقاط مختلف کشور به جاهای دیگر منتقل شده که کار پیچیده و بسیار بزرگی است.

شادنوش درباره وضعیت داروهای بیماران پیوندی نیز گفت: علی‌رغم همه تحریم‌ها و فشارهای ناجوانمردانه‌ای که آمریکایی‌ها به تولیدکنندگان و کمپانی‌های داروهای وارداتی ما وارد کردند و دچار مشکل بودیم، اما خوشبختانه دچار بحران نشدیم و با هر مشکلی که بوده این داروها تاکنون فراهم شده است.

منبع: ایسنا

کد خبر 495228

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.