بیشترین ذخایر طلای دنیا در اختیار کدام کشورها قرار دارد؟

طلا، مهم‌ترین فلز گران‌بها که دارای بالاترین امتیاز بازرگانی و اقتصادی در جهان است، در طول ۱۱ سال اخیر بیش از  هر نهادی، توسط بانک‌های مرکزی سراسر دنیا خریداری شده است.

به گزارش سرویس ترجمه ایمنا، طبق داده‌های شورای جهانی طلا (WGC)، در سال ۲۰۲۰ بانک‌های مرکزی سراسر جهان ۲۷۲ هزار و ۹۰۰ تن (۲۷۲.۹ تن) شمش طلا خریداری کرده‌اند که البته رکورد این خرید ۶۰ درصد کمتر از رکورد خریداری‌ شده در سال گذشته است زیرا ادامه شرایط ناشی از کووید -۱۹ باعث شد که بعضی از بانک‌ها به جای خرید، به فکر فروش ذخایر شمش طلا و تزریق نقدینگی باشند. در سال ۲۰۲۰ بانک‌ها در نیمه اول سال اقدام به خرید کردند سه ماهه سوم را بدون خرید طی کرده و در سه ماه آخر سال دوباره خرید را از سر گرفتند.

با این حال، ذخایر طلای ۱۰ بانک مرکزی برتر در زمینه در اختیار داشتن بیشترین ذخایر طلا در سراسر جهان، در طول چند سال اخیر بدون تغییر مانده و بانک‌های مرکزی در کشورهای آمریکا، آلمان، ایتالیا، فرانسه، روسیه، چین، سوئیس، ژاپن، هند و هلند همچنان در جایگاه‌های اول تا دهم لیست مذکور باقی مانده‌اند که در ادامه به معرفی میزان ذخیره هر یک از آن‌ها می‌پردازیم.

ایالات‌ متحده‌ آمریکا

با وجود در اختیار داشتن بزرگ‌ترین منابع رسمی طلا در سراسر جهان، ایالات‌ متحده‌ آمریکا با هشت‌ هزار و ۱۳۳ تن و ۵۰۰ هزار کیلوگرم (۸,۱۳۳.۵ تن) شمش طلا (یعنی مجموع ذخایر طلای سه کشور بعد از خود در لیست) نخستین جایگاه را به خود اختصاص داده است. بیشتر این طلاها در فورت‌ناکس (تأسیسات ارتش ایالات‌ متحده) در کنتاکی و بقیه در ضرابخانه فیلادلفیا، ضرابخانه دنور، دفتر کل تعیین عیار در سانفرانسیسکو و خزانه شمش وست پوینت نگهداری می‌شود. ایالت تگزاس آمریکا نیز به‌منظور حفاظت از طلاهای سرمایه‌گذاران، به افتتاح حساب‌های سپرده‌گذاری شخصی شمش طلا و نگهداری از این سرمایه‌ها در صندوق امانات خود اقدام کرده است.

آلمان

تقاضای خرید طلا در آلمان، پس از ثبت بالاترین رکورد در سال ۲۰۱۶، با کاهشی چشمگیر در سال ۲۰۱۷ مواجه بود. با این حال این کشور پس از بحران مالی جهانی شاهد افزایش مداوم سرمایه‌گذاری روی طلا بوده است و در سال ۲۰۱۷، یک عملیات چهار ساله بازگشت مجموعاً ۶۷۴ تن طلا به خزانه‌های کشور خود از بانک‌های فرانسه و بانک فدرال ذخیره طلا در نیویورک را به پایان رساند و در حال حاضر با در اختیار داشتن سه‌هزار و ۳۶۲ تن و ۴۰۰ هزار کیلوگرم (۳,۳۶۲.۴ تن) طلا، دومین رتبه لیست حاضر را به خود اختصاص داده است.

ایتالیا

ایتالیا در طول چند سال اخیر حجم ذخایر طلای خود را حفظ کرده است. نقش طلا در پروتفوی بانک مرکزی این کشور به عنوان یک اندوخته ایمنی شناخته می‌شود که می‌تواند از جوامع در برابر نوسانات دلار محافظت کند. ایتالیا با در اختیار داشتن دو هزار و ۴۵۱ تن و ۸۰۰ هزار (۲,۴۵۱.۸ تن) کیلوگرم طلا، در سومین جایگاه لیست حاضر قرار دارد.

فرانسه

کشوری که در چهارمین جایگاه لیست برترین کشورها در زمینه ذخیره طلا قرار دارد، فرانسه با دو هزار و ۴۳۶ تن (۲,۴۳۶ تن) طلا است. بانک مرکزی این کشور طی چند سال گذشته مقدار کمی از ذخایر طلای خود را به فروش رسانده است. در حال حاضر ذخایر موجود در این کشور شامل یک‌صد تن سکه طلا و شمش‌های میله‌ای هر یک به وزن ۱۲ کیلوگرم و ۵۰۰ گرم می‌شود. خزانه‌های بانک دوفرانس در پاریس یکی از چهار صندوق امانات و سپرده‌گذاری مورد تأیید صندوق بین‌المللی پول (IMF) است.

روسیه

بانک مرکزی روسیه طی هفت سال گذشته یکی از بزرگترین خریداران طلا بوده است، تا جایی که در سال ۲۰۱۸ از چین پیشی گرفت و پنجمین جایگاه لیست برترین کشورها در زمینه ذخایر طلا را به خود اختصاص داد. در سال ۲۰۱۷، این کشور به منظور پرهیز از نوسانات دلار آمریکا پس از سرد شدن روابطی که با غرب داشت، ۲۲۴ تن شمش طلا خریداری کرد. به منظور تهیه پول نقد برای این خریدها، روسیه به اجبار درصد بالایی از دارایی‌های خود در خزانه‌داری آمریکا را به فروش رساند. این کشور در حال حاضر دو هزار و ۲۹۵ تن و ۴۰۰ هزار کیلوگرم (۲,۲۹۵.۴ تن) ذخیره طلا دارد.

چین

از تابستان سال ۲۰۱۵، دولت چین برای نخستین بار از سال ۲۰۰۹، فعالیت‌های خرید طلای خود را به اشتراک گذاشت. این کشور با یک‌هزار و ۹۴۸ تن و ۳۰۰ هزار کیلوگرم (۱,۹۴۸.۳ تن) طلا در ششمین جایگاه از لیست حاضر قرار دارد با این حال، این فلز زرد رنگ تنها ۳.۳ درصد از ذخایر کلی آن را تشکیل می‌دهد. چین از سال ۲۰۲۱ به بانک‌های داخلی و بین‌المللی خود اجازه داد که برای مقابله با نوسانات ارزی به خرید و فروش طلا اقدام کنند. برآورد می‌شود تا پایان ماه می ۱۵۰ تن طلا به ارزش هشت‌میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار به دارایی‌های این کشور اضافه شود.

سوئیس

سوئیس با بزرگترین ذخایر سرانه طلای جهان در جایگاه هفتم لیست حاضر قرار دارد. این کشور بی‌طرف، در خلال جنگ جهانی دوم به مرکز تجارت طلا در اروپا مبدل، هم با متحدین و هم با متفقین وارد معاملات تجاری شد. امروزه سوئیس بیشتر معاملات طلای خود را با چین و هنگ‌کنگ انجام می‌دهد و دارای یک‌هزار و ۴۰ تن (۱,۰۴۰ تن) طلا است.

ژاپن

ژاپن، سومین قدرت برتر اقتصادی و هشتمین ذخیره‌کننده بزرگ طلا در جهان است. بانک مرکزی این کشور یکی از تأثیرگذارترین بانک‌ها در زمینه کاهش کمّی طلا است که در ژانویه ۲۰۱۶ نرخ بهره را به زیر صفر رساند. این اقدام نقش بسزایی در تقویت تقاضا برای طلا در سراسر جهان داشته است. ژاپن در حال حاضر ۶۷۵ تن و ۲۰۰ هزار کیلوگرم (۷۶۵.۲ تن) طلا در اختیار دارد.

هند

جای تعجب نیست که بانک مرکزی هند یکی از بزرگترین فروشگاه‌های طلا در جهان باشد. این کشور آسیای جنوبی که یک‌میلیارد و ۲۵۰ میلیون نفر جمعیت دارد، دومین مصرف کننده بزرگ طلا در سراسر جهان و یکی از معتبرترین تأثیرگذاران روی تقاضای جهانی طلا است. در طول تاریخ، فصول برگزاری جشنواره و عروسی در هند که از اکتبر تا دسامبر ادامه دارد یکی از بزرگترین منابع بهره‌وری برای تجارت طلا به حساب می‌آید. هند ۷۸۶ تن و ۸۰۰ هزار کیلوگرم (۶۸۷.۸ تن) ذخیره طلا دارد.

هلند

هلند با ۶۱۲ تن و ۵۰۰ هزار کیلوگرم (۶۱۲.۵ تن) طلا آخرین جایگاه لیست حاضر را به خود اختصاص داده است. این کشور اعلام کرده است که به زودی ذخایر طلای خود را از آمستردام به کمپ جدید آمستردام (در خارج از شهر با فاصله یک ساعت راه) منتقل خواهد کرد که در آن اقدامات امنیتی بسیار سنگین و پیچیده‌ای به کار رفته است. این اقدام عجیب هلند واکنش‌های بسیاری را به دنبال داشته خصوصاً که اخیراً مقدار زیادی از ذخایر طلای خود در صندوق ایالات‌متحده‌آمریکا را به کشور خود بازگردانده است.

 

کد خبر 494776

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.