آغاز واکسیناسیون ۷۵ ساله‌ها از دیروز/کاهش تعداد شهرهای قرمز به ۳ شهر

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا از آغاز واکسیناسیون ۷۵ ساله‌ها از دیروز و کاهش تعداد شهرهای قرمز به سه مورد خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از وبدا، علیرضا رئیسی با تشکر از مردم در راستای رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ماه مبارک رمضان و برپایی عید سعید فطر، اظهار کرد: در جلسه امروز وضعیت شیوع بیماری در دنیا و کشور بررسی شد؛ متأسفانه میزان ابتلا و مرگ و میر ناشی از کرونا در هندوستان بسیار بالا است، ویروس جهش یافته هندی همچون ویروس انگلیسی که بسیاری از کشورها را درگیر کرد در حال تاخت و تاز است، به همین دلیل ضرورت دارد بیشتر هوشیار باشیم و پروتکل‌ها را دقیق‌تر رعایت کنیم تا مبدا گرفتار این ویروس شویم.

وی با اشاره به این که خوشبختانه مواردی که از این ویروس جهش یافته در کشور گزارش شده، تحت کنترل است، تاکید کرد: استان‌های جنوبی و شرقی همچون سیستان و بلوچستان، هرمزگان و بوشهر از جمله استان‌هایی هستند که باید بیشتر مراقبت کنند که خوشبختانه با اقدامات خوب و به هنگامی که تاکنون انجام داده‌اند تا حدود زیادی شرایط را کنترل کرده‌اند.

کاهش ۱۶ درصدی تردد و مسافرت‌ها

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با بیان این که تعداد شهرهای قرمز کشور به عدد سه رسید، اظهار کرد: برای این موضوع از همه مردم عزیز کشورمان دستورالعمل‌ها را رعایت کردند، تشکر می‌کنیم؛ در ایام تعطیلات عید فطر نسبت به مدت مشابه در سال گذشته کاهش ۱۶ درصدی تردد و مسافرت‌ها را شاهد بودیم.

وی در ادامه به واکسیناسیون اشاره و اظهار کرد: فاز اول واکسیناسیون کرونا که شامل کادر بهداشت و درمان بود به پایان رسید؛ سپس فاز دو را برای افراد ۸۰ سال به بالا آغاز کردیم که خوشبختانه این مرحله هم به خوبی رو به پایان است و از دیروز واکسیناسیون ۷۵ ساله‌ها آغاز شد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت گفت: محموله جدید واکسن هم ان‌شاءالله فردا صبح به دستمان می‌رسد و بلافاصله توزیع خواهیم کرد؛ برای واکسیناسیون گروه سنی ۷۵ سال به بالا واکسن به‌اندازه کافی در اختیار داریم و همه این عزیزان واکسینه خواهند شد. افرادی که ۸۵ سال به بالا هستند اما هنوز واکسن دریافت نکرده‌اند می‌توانند با خیال راحت بر اساس تماسی که با آنها گرفته می‌شود و یا ثبت نامی که انجام داده‌اند، به مراکز مراجعه کرده و واکسن تزریق کنند. هر گروه سنی که برای واکسیناسیون اعلام می‌شود نیاز به مراجعه حضوری آنها نیست، اسامی این افراد در سامانه ثبت شده و با آنها تماس گرفته یا پیامک ارسال می‌شود، سهمیه واکسن فردی که در زمان اعلام شده مراجعه نکند از بین نمی‌رود و واکسن را دریافت خواهد کرد.

روند ابتلای بیماری در کشور نزولی است

رئیسی با بیان این که ظرفیت واکسیناسیون ما روزانه رو به افزایش است، مطرح کرد: زمانی که اعلام می‌کنیم گروه سنی خاصی به ما مراجعه کنند، اگر برای فردی پیامک ارسال نشد یا با او تماسی گرفته نشد، باید پس از یک هفته با مراجعه به سایت salamat.gov.ir ثبت نام کند و شماره تلفن در دسترس و کد ملی متقاضی را اعلام کند، همکاران من طی ۴۸ ساعت با آنها تماس خواهند گرفت؛ هیچ‌گونه نیازی به مراجعه حضوری برای ثبت نام وجود ندارد.

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به این که امروز در جلسه ستاد درباره افرادی که نقض قرنطینه می‌کنند، تصمیم‌گیری شد، تصریح کرد: بر اساس تصمیم امروز قرار شد برای این افراد جرایم سختگیرانه‌ای در نظر گرفته شود زیرا شخص کرونا مثبتی که قرنطینه را رعایت نمی‌کند می‌تواند خیلی از افراد را آلوده کند.

وی با بیان این که خوشبختانه روند بیماری در کشور نزولی است، اظهار کرد: همه استان‌ها روند نزولی را آغاز کرده‌اند اما هنوز دو تا سه استان به مراقبت بیشتری نیاز دارند. استان‌های آذربایجان شرقی، هرمزگان و سیستان و بلوچستان نیاز به دقت بیشتری دارند.

خبرهای خوبی درباره واکسیناسیون خواهیم داشت

رئیسی در ادامه با تاکید بر این که خوشبختانه روند ورودی بیمارستانی و حوزه سرپایی کاهشی شده است، به ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری اشاره و خاطرنشان کرد: امروز روز پایانی ثبت نام داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری است و از همه کاندیداها و طرفداران آنها خواهش می‌کنم ضمن برگزاری انتخابات پرشور، مراقب شیوع و انتقال بیماری باشند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت تصریح کرد: هرگونه تجمع کنترل نشده در فضای بسته و با تراکم بالا، بدون ماسک و تهویه باعث شیوع بیماری می‌شود و تا حد امکان باید از فضای باز استفاده کرد؛ از برگزاری تجمعات جلوگیری و از فضای مجازی و صدا و سیما برای تبلیغات استفاده کنیم. کشور اکنون وضعیت، در شرایط نسبتاً پایداری قرار گرفته است و خدایی نکرده نباید این آرامش بهم بخورد و دوباره موج پنجم بیماری شکل بگیرد.

وی گفت: ان‌شاءالله طی روزهای آینده خبرهای خوبی را درباره واکسیناسیون خواهیم داشت.

کد خبر 493822

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.