۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ - ۱۲:۱۱
پرتاب نخستین ماهواره چوبی جهان+ عکس

یک شرکت فنلاندی قصد دارد نخستین ماهواره چوبی جهان را برای آزمایش مناسب بودن چوب برای استفاده در تشکیلات فضایی به مدار زمین پرتاب کند.

به گزارش ایمنا به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، یک شرکت فنلاندی قصد دارد نخستین ماهواره چوبی جهان را برای آزمایش مناسب بودن چوب برای استفاده در سال جاری به مدار زمین پرتاب کند.

این پروژه به نام ویزا وودست (WISA WOODSAT) می‌خواهد یک ماهواره کوچک را با پوسته بیرونی ساخته شده از تخته سه‌لا(تخته لایه) به فضا بفرستد.

«WISA WOODSAT» یک نانو ماهواره براساس استاندارد محبوب «CubeSat» است؛ کیوب‌ست به نوعی از ماهواره‌های کوچک گفته می‌شود که به‌صورت ماهواره‌ای متشکل از واحدهای مکعب‌شکل در ابعاد ۱۰×۱۰×۱۰ سانتی‌متر و وزنی در حدود ۱۳۰۰ گرم تعریف شده‌اند.

این نانوماهواره که ۱۰ سانتی متر طول و یک کیلوگرم وزن دارد، به مدت طولانی در مدار ۵۰۰ کیلومتری زمین در معرض دماهای شدید، فشار خلأ و تابش‌های فضایی و سایر تشعشعات قرار خواهد گرفت. موشک الکترون شرکت پرتاب فضایی «راکت لب» نخستین ماهواره چوبی جهان به همراه دوربین سلفی را از مرکز پرتاب ماهیا در نیوزیلند به مدار زمین خواهد برد.

این ماهواره برای مدت طولانی به منظور ارزیابی عملکرد آن در سایر ساختارهای فضایی آینده، مانند ایستگاه‌های فضایی یا حتی فضاپیماها در مدار باقی می‌ماند.

کد خبر 493800

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.