سرمایه‌گذاری ۱۰ میلیارد دلاری برای احداث فاز ۲ و۳ با همکاری روس‌ها

عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی گفت: اکنون نیروگاه بوشهر ۱۰۰۰مگاوات تولید برق دارد و ۶ تا ۷ میلیارد دلار هزینه داشته و در فاز دوم و سوم احداث نیز قرارداد با روس‌ها ۱۰ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

به گزارش ایمنا، حمیدرضا صالحی، درباره تولید برق از نیروگاه‌های هسته‌ای اظهار داشت: تولید برق از نیروگاه‌های هسته‌ای یکی از انواع روش‌های تولید برق در دنیا است، کشورهایی که به سوخت‌های فسیلی دسترسی نداشتند به دلایل مختلف از این مسیر جلو رفتند، ایران هم قبل از انقلاب برنامه تولید برق از نیروگاه‌های هسته‌ای داشته و گام‌های بزرگی هم برداشت.

وی افزود: کشور ما برنامه تولید ۲۰ هزار مگاوات نیروگاه هسته‌ای را داشته و کار از نیروگاه بوشهر با آلمان‌ها آغاز و قرار بود در دارخوین در خوزستان نیز یک نیروگاه احداث شود، اکنون نیروگاه بوشهر ۱۰۰۰ مگاوات تولید برق دارد و ۶ تا ۷ میلیارد دلار هزینه داشته و در فاز دوم و سوم احداث نیز قرارداد با روس‌ها ۱۰ میلیارد دلار پیش‌بینی شده است.

این عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی خاطرنشان کرد: مطالعات برنامه اتمی ما ۲۰ هزار مگاوات و به قبل از انقلاب برمی‌گردد، در سال ۱۳۵۴ نیروگاه بوشهر با آلمان شروع شد و ما در شرکت فرانسوی سازنده سوخت اتمی هم صاحب سهام بودیم و این نشان‌دهنده برنامه درازمدتی بوده که از قبل در زمینه نیروگاه هسته‌ای داشته‌ایم، اما در اوایل انقلاب با این موضوع مخالفت شد و منجر به منفک شدن نیروگاه از آلمان شد و بعدها دوباره تصمیم بر این شد که کار را با روس‌ها جلو ببرند.

صالحی درباره تولید برق از نیروگاه‌های اتمی در کشورهای همسایه گفت: ترکیه یک نیروگاه ۴۸۰۰ مگاواتی بزرگ را از سال‌ها پیش احداث کرده که تا ۲۰۲۳ به بهره‌برداری می‌رسد امارات هم در همین اشل نیروگاهی را با همکاری کره و سرمایه‌گذاری ۲۴ تا ۲۵ میلیارد دلار آغاز کرده که در ۴ راکتور تعبیه شده، بخشی از آن بهره‌برداری رسیده و پیش‌بینی می‌شود که یک‌چهارم برق این کشور از نیروگاه اتمی تأمین شود.

وی تصریح کرد: نیروگاه هسته‌ای می‌تواند برق بدون کربن تولید کند، اما از طرف دیگر آثار زیست‌محیطی دارند و اتفاقات چرنوبیل و آثار طولانی مدت برای محیط‌زیست و انسان‌ها ایجاد کرده‌اند، در اروپا شاهدیم که جنبشی برای جمع کردن این نیروگاه‌ها ایجاد شده و در خیلی از کشورها به دنبال این هستند که این نیروگاه‌ها جمع‌آوری شوند، کشوری مثل ما که نیروگاه‌های فسیلی فراوان دارد و همچنین می‌تواند از سوخت ارزان استفاده کند استفاده از نیروگاه اتمی توجیه اقتصادی ندارد. وقتی ما می‌توانیم از سوخت گاز استفاده کنیم چرا باید به سمت هسته‌ای برویم؟ ضمن اینکه هزینه ساخت نیروگاه اتمی به مراتب بیشتر از ساخت نیروگاه‌های دیگر است.

این عضو کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی اظهار کرد: مثلاً نیروگاه شهید رجایی با هزینه کمتر دو برابر نیروگاه بوشهر تولید برق دارد، امروز ظرفیت تولید برق کشور از نیروگاه اتمی ۱۰۰۰ مگاوات است که نسبت به ۸۳ هزار نیروگاه نصب‌شده سهم بالایی نیست.

کد خبر 492119

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.