عمران‌خان برای بار هفتم به عربستان سفر می‌کند

نخست وزیر پاکستان برای هفتمین بار راهی سفر رسمی به عربستان سعودی شد که به گفته ناظران سیاسی اهداف اصلی این بازدید جدای از توسعه روابط و یا همکاری‌ها، تلاش دو کشور برای برطرف کردن کدورت‌ها، همچنین بررسی طرح تنش زدایی در منطقه و تحولات اخیر پیرامون آن است.

به گزارش ایمنا، منابع رسمی پاکستان اعلام کردند که نخست وزیر این کشور ساعاتی پیش در رأس هیئتی بلندپایه سیاسی-اقتصادی راهی عربستان شد. این سفر به دعوت ولیعهد سعودی انجام می‌شود.

ساعاتی قبل از عزیمت عمران‌خان، فرمانده ارتش پاکستان که برای سفر رسمی در عربستان به سر می‌برد، با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی دیدار و پیرامون روابط دوجانبه و همکاری‌های منطقه‌ای گفت‌وگو کرد.

«فواد چودری» وزیر اطلاع رسانی پاکستان نیز امروز پیش از سفر نخست وزیر این کشور به عربستان اعلام کرد: عمران‌خان مصمم به پیشبرد ابتکار خود برای کمک به تنش زدایی در منطقه است و ما همواره خواستار بهبود روابط میان کشورهای اسلامی به ویژه جمهوری اسلامی ایران و عربستان هستیم.

ناظران سیاسی در پاکستان دستور کار اصلی هفتمین سفر عمران‌خان به عربستان را فراتر از تلاش برای تقویت روابط دو جانبه و یا جذب سرمایه گذاری‌های سعودی می‌دانند.

به عقیده آنان، کدورت‌های دو کشور که بیش از یک سال و نیم به طول انجامید و انجام نشدن هیچ گونه سفرهای سطح بالا میان این دو متحد، روابط اسلام‌آباد و ریاض را به شدت تحت تأثیر قرار داده بود.

منابع آگاه در پاکستان گفتند: پس از زمزمه‌هایی از تلاش ریاض برای بهبود روابط با تهران و همزمان چراغ سبز حاکمان سعودی برای ترمیم روابط با پاکستان باعث شد تا عمران‌خان اطمینان بیشتری به دستاورد سفر فعلی خود داشته باشد و انتظار می‌رود وی ضمن ترغیب طرف سعودی برای توسعه روابط دو جانبه، ابتکار خود برای کمک به تنش زدایی در منطقه را با مقام‌های عربستان دنبال می‌کند.

منبع: قدس آنلاین

کد خبر 491769

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.