تضمین اشتغال در آموزش‌های دوگانه/همکاری بیش از ۲۰ اتحادیه صنفی با فنی‌وحرفه‌ای

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان گفت: افرادی که در اجتماع جویای کار فنی هستند و به دنبال پشت میزنشینی نیستند، به دنبال کسب آموزش‌های دوگانه باشند به دلیل اینکه در این سیستم آموزشی شغل آنها تضمین می‌شود.

آرش اخوان طبسی در گفت‌وگو با خبرنگار ایمنا، در خصوص آسیب‌های شیوع ویروس کرونا برای ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به هنرجویان، اظهار کرد: با توجه به اینکه برای ارائه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای به افراد علاقه‌مند نیازمند حضور فیزیکی آنها هستیم چرا که مهارت آموزی و انتقال مهارت مهم است اما با شیوع کرونا امکان برگزاری حضوری کارگاه‌ها وجود ندارد و شیوع این بیماری به سیستم آموزشی کشور و به سازمان فنی و حرفه‌ای آسیب زیادی زده است.

وی با بیان اینکه در حال حاضر از آموزش‌های مجازی استفاده می‌شود، افزود: گاهی اوقات هم با اعلام وضعیت کاهش شیوع بیماری در استان کلاس‌های مهارتی حضوری تشکیل شده است و مربی‌ها در روزهایی که برابر پروتکل‌ها مجاز بودند در محل حضور داشتند و برای رفع اشکال کارآموزان با زمان‌بندی قبلی و تعداد هنرجویان کم آماده پاسخگویی به مهارت آموزان بودند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان در خصوص استفاده از ظرفیت اصناف، تصریح کرد: در استان اصفهان با تغییر مدل‌های آموزشی و به واسطه نگاه جدید به سیستم آموزشی توانستیم نظام آموزش‌های دوگانه را پیاده‌سازی کنیم که در این آموزش از ظرفیت اصناف استفاده می‌شود.

اخوان ادامه داد: با پیاده سازی سیستم نظام آموزش‌های دوگانه، افراد در واحدهای صنفی پخش می‌شوند و دیگر مشکل فاصله‌گذاری اجتماعی و رعایت پروتکل‌ها را با ارائه این نوع آموزش‌ها نداشتیم، به همین دلیل در آموزش سال گذشته که به صورت آموزش‌های دوگانه بود، به هیچ عنوان افت کیفیت آموزشی را شاهد نبودیم.

ارائه آموزش‌ها دوگانه و ضمانت صددرصدی اشتغال هنرجو

وی خاطرنشان کرد: ارائه آموزش‌های دوگانه با کیفیت بسیار خوبی اجرا شد و اثربخشی آموزش‌ها در سطح جامعه با ضمانت صد درصد اشتغال هنرجو مطلوب ارزیابی شده است، آموزش‌های دوگانه طرح بسیار موفقی بود که در برنامه‌ریزی امسال و سال‌ها آینده درصد پوشش بیشتر هنرجویان مدنظر است و این برنامه و ارائه آموزش‌های دوگانه به شهرستان‌های استان اصفهان هم انتقال پیدا می‌کند.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان، گفت: در حال حاضر شهرستان‌های خمینی‌شهر، کاشان، شاهین‌شهر و نطنز و تعداد زیادی از شهرستان‌های استان با جدیت بیشتری برنامه‌ریزی می‌کنند تا اصناف خود را با این مدل آموزشی (ارائه آموزش‌های دوگانه) آشنا کنند، این نگاه خاص مدل آموزشی بهترین اتفاق در استان اصفهان بوده است.

اخوان افزود: سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای، آموزش‌های مجازی را با آموزش‌های دوگانه تلفیق کرده است و به نحو مطلوب و بدون کوچک‌ترین مشکل حتی در اپیدمی کووید ۱۹ هم ارائه این آموزش‌ها صورت گرفته و هنرجویان استقبال خوبی از این نوع آموزش‌ها داشتند.

وی در خصوص اینکه این مدل آموزشی یک ایده جدید است، اظهار کرد: این کار جدید زمان زیادی نیاز دارد تا بتواند حجم زیادی از آموزش‌ها را تحت پوشش قرار دهد، سال گذشته با پنج درصد آموزش‌ها ورود پیدا کردیم، به دلیل اینکه باید توجیه می‌شدند و بعد از مدتی این به عدد ۱۰ درصد رسید.

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان، تاکید کرد: برای امسال هم افزایش ۵ تا ۱۰ درصدی ارائه آموزش‌های دوگانه به هنرجویان مدنظر است و سعی می‌شود تا پایان سال ۱۴۰۰ با ارائه این برنامه حداقل ۲۰ درصد آموزش‌های استان اصفهان در قالب آموزش‌های دوگانه اجرا شود.

اخوان خاطرنشان کرد: در حال حاضر با شیوع بیماری کرونا باید نگاه به آموزش را تغییر دهیم تا با مدل‌های جدید بتوانیم تأثیرگذاری آموزش‌ها را داشته باشیم، در غیر این صورت آموزش مهارتی که تنها از راه مجازی اجرا شود، اثربخشی لازم را نخواهد داشت و جامعه نمی‌تواند از دید مهارتی نیاز خود را برطرف کند.

وی درباره اینکه میزان اثربخشی آموزش‌های دوگانه بیشتر از بقیه آموزش‌ها بوده است، اضافه کرد: در حال حاضر صنعتگران و اصناف نیازمند نیروی کار هستند، اما نیروی کار مناسب را به دلیل ضعف مهارت‌ها پیدا نمی‌کنند.

مدل آموزش دوگانه سفارش محور است

مدیرکل آموزش فنی و حرفه‌ای استان اصفهان، گفت: مدل آموزش دوگانه سفارش محور شده و ارتباط بسیار قوی و تنگاتنگی بین سیستم آموزش و بازار کار ایجاد شده است، این اتفاق باعث می‌شود که اثرپذیری این آموزش‌ها در بازار کار بسیار بالا باشد.

اخوان، اظهار کرد: افرادی که با این شیوه آموزش می‌بینند آماده به کار هستند، تعدادی از آنها حتی در هنگام آموزش جذب بازار کار می‌شوند و سیستم در این زمینه جواب مطلوبی داده است، در پاندمی کرونا هم به دلیل اینکه افراد بین بنگاه‌های صنفی و اقتصادی پخش می‌شوند و فاصله‌گذاری اجتماعی آنها رعایت شده، برای سیستم آموزشی مشکلی ایجاد نشده است.

استقبال جوانان از آموزش‌های دوگانه با توجه به شرایط کرونا

وی در خصوص استقبال جوانان از آموزش‌های دوگانه با توجه به شرایط کرونایی جامعه، در توصیه به خانواده‌ها، گفت: از همه افرادی که به هر دلیلی جویای کار هستند دعوت می‌شود به مراکز فنی و حرفه‌ای مراجعه کنند، همچنین از طرح آموزش دوگانه که در برخی اصناف شهر اصفهان اجرا شده بازدید کنند و از نزدیک ببینند که بنگاه‌های اقتصادی دنبال جذب نیروی کار هستند.

وی تصریح کرد: افرادی که در اجتماع جویای کار فنی هستند و به دنبال پشت میز نشینی نیستند، بدانند در شرایط فعلی در قالب سیستم آموزش دوگانه در مشاغل مختلف بیش از ۲۰ اتحادیه مختلف با اداره فنی و حرفه‌ای کار می‌کنند و لازم است هنرجویان علاقه‌مند از نزدیک شاهد اثربخشی مطلوب این آموزش و دستیابی به مهارت و شغل باشند و افرادی که واقعاً جویای کار هستند به دنبال این آموزش‌ها باشند به دلیل اینکه در این سیستم آموزشی شغل آنها تضمین می‌شود.

کد خبر 491573

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.