موشک چینی در حال سقوط به زمین است؛ مراقب بالای سرتان باشید!

بخشی از موشک بزرگی که نخستین مدول یا محفظه برای ایستگاه فضایی چینی «تیانه» به مدار زمین برد در حال سقوط به زمین است که می‌تواند یک ورود غیرقابل کنترل داشته باشد و در یک نقطه ناشناخته به زمین برخورد کند.

به گزارش ایمنا به نقل از گاردین، هسته ۳۰ متری موشک «لانگ مارچ بی» (Long March ۵B) ماژول بدون سرنشین «هارمونی آسمانی» (Heavenly Harmony) را در روز ۲۹ آوریل (۹ اردیبهشت) از ونچانگ در استان هاینان چین به مدار پایین زمین حمل کرد. «لانگ مارچ بی» سپس وارد مدار موقت شد و زمینه را برای یکی از بزرگ‌ترین «ورودهای مجدد» (re-entry) کنترل‌نشده به جو زمین تاکنون فراهم کرد. برخی کارشناسان از این می‌ترسند که این بخش از موشک در منطقه‌ای مسکونی فرود بیاید.

جاناتان مک داول، اخترفیزیکدان مرکز اخترفیزیک در دانشگاه هاروارد در این خصوص می‌گوید: «این موضوع به‌طور بالقوه خوب نیست. آخرین باری که آنها موشک «لانگ مارچ بی» را پرتاب کردند در نهایت، قطعات فلزی بزرگ آن به چندین ساختمان در کشور ساحل‌عاج آسیب رساند. البته بیشتر آن سوخت، اما باز هم قطعات عظیم فلزی به زمین برخورد کردند. بسیار خوش‌شانس بودیم که کسی آسیب ندید.»

این هسته موشک روز سه‌شنبه تقریباً هر ۹۰ دقیقه با سرعت ۲۷۶۰۰ کیلومتر در ساعت و ارتفاع بیش از ۳۰۰ کیلومتر در حال چرخش در اطراف زمین دیده شده است. ارتش ایالات متحده آن را 2021-035B نامگذاری کرده است که مسیر آن را می‌توان در وب‌سایت‌هایی از جمله orbit.ing-now.com مشاهده کرد.

این هسته از دو سه روز پیش، نزدیک به ۸۰ کیلومتر ارتفاع کم کرده و اسپیس نیوز گزارش داده است که مشاهدات منجمان آماتور نشان می‌دهد تحت کنترل نیست. این موضوع و همچنین سرعت آن باعث می‌شود پیش‌بینی مکان فرود آمدن آن هنگامی که جو زمین سرانجام آن را پایین می‌آورد، غیرممکن باشد؛ هرچند «مک داول» گفته که نتیجه محتمل سقوط آن در دریا است، زیرا اقیانوس حدود ۷۱ درصد سطح کره‌زمین را پوشش داده است.

منبع: همشهری آنلاین

کد خبر 491453

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.