احتمال تکرار فاجعه تلفات فلامینگوها در دریاچه بختگان

مدیرکل محیط زیست فارس گفت: اگر حقابه زیست محیطی تالاب بختگان تخصیص نیابد و اتفاق تلفات پرندگان مهاجر تکرار شود، ناچار از مسیر حقوقی موضوع خسارت به محیط زیست را پیگیری خواهیم کرد.

به گزارش ایمنا، فلامینگوها مطابق هر سال امسال نیز در تالاب بختگان جوجه آوری داشتند، این پرندگان از اواخر اسفندماه در تالاب بختگان کلنی‌های جوجه آوری را تشکیل دادند و بیم آن می‌رود با توجه به شرایط خشکسالی سال جاری تلفات قبل از رسیدن به زمان پرواز با آمار بالایی اتفاق بیفتد.

حمید ظهرابی اظهار کرد: نتیجه پایش‌های ماهیانه که از اسفندماه شروع شده است نشان می‌دهد فلامینگوها مطابق هر سال در سال جاری نیز در تالاب بختگان جوجه آوری دارند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس افزود: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته والدین با پرواز به تالاب‌های همجوار جوجه‌ها را تغذیه می‌کنند بنابراین به هم پیوستگی تالاب‌ها و احیا آن‌ها اهمیت بسزایی در بقا فلامینگو دارد. تخصیص حقابه مشخص به تالاب بین المللی بختگان و احیا این زیستگاه ارزشمند که از وظایف قانونی وزارت نیرو و تعهدات کشور ما در کنوانسیون رامسر است؛ مهمترین اقدام برای حفاظت از گونه‌های وابسته به تالاب است.

وی با اظهار تأسف از تلفات سال‌های قبل گفت: پارسال به علت افزایش بارندگی و رهاسازی بخشی از حق آبه تالاب تلفات کاهش چشمگیری داشت، اما امسال علی رغم رهاسازی حقابه به دلیل کاهش شدید بارندگی‌ها که در پنجاه سال اخیر بی سابقه بوده، وقوع بحران در این زمینه قابل پیش بینی است؛ لذا اداره کل حفاظت محیط زیست فارس با استمرار پایش‌های روزانه راهکارهای دیگر حفاظتی را در دست بررسی دارد و با تشکیل کارگروهی متشکل از اساتید دانشگاه شیراز، کارشناسان محیط زیست و سمن‌ها برنامه نجات بخشی اضطراری فلامینگوها را در دست تهیه و اجرا دارد.

وی افزود: در دو سال گذشته علی رغم بهبود شرایط بارندگی‌ها و رهاسازی حقابه محیط زیستی با پیش بینی وقوع خشکسالی‌های احتمالی تیمی از مشاورین خبره از سراسر کشور گرد هم آوردیم و ضمن بررسی سوابق امر و تجربیات بین‌المللی تمام راهکارهای ممکن را بررسی کرده‌ایم و همین طور با همکاری دانشگاه شیراز طرحی در این زمینه مطالعه شده و مانوری نیز برگزار شده است.

ظهرابی تصریح کرد: امسال مانوری با مشارکت سمن‌ها برای نجات بخشی فلامینگوها انجام شده است، اما اصولی‌ترین راه نجات این پرندگان مهاجر با ارزش تخصیص حقابه تالاب است.

وی افزود: با وجود مکاتبات و مذاکرات متعدد با سازمان آب و درخواست پیشگیری از این اتفاق به وسیله رهاسازی آب محیط زیستی هنوز اقدامی صورت نگرفته است و در ادامه اظهار امیدواری کرد که این سازمان و مسئولین مربوطه به موقع به وظیفه قانونی و انسانی عمل کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست فارس تاکید کرد: اگر حقابه زیست محیطی تالاب بختگان تخصیص نیابد و اتفاق تلفات پرندگان مهاجر تکرار شود این اداره کل به ناچار از مسیر حقوقی موضوع خسارت به محیط زیست را پیگیری خواهد کرد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

کد خبر 491339

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.