بیش از ۵ هزار واحد صنفی به دلیل عدم رعایت پروتکل‌ها پلمب شد

دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا از پلمپ پنج هزار و ۲۰۲ واحد به خاطر عدم رعایت پروتکل‌ها در نتیجه بازرسی تیم‌های نظارتی بهداشت خبر داد.

به گزارش ایمنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور، بابک دین پرست آخرین وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح استان‌های کشور، در بازه زمانی اول تا هشتم اردیبهشت ماه را اعلام کرد.

وی افزود: در بازه زمانی یاد شده، بر اساس گزارش وزارت بهداشت، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح چهار استان آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری، سیستان و بلوچستان و کهکیلویه و بویراحمد بین ۳۳ تا ۴۸ درصد بوده است.

دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا ادامه داد: در همین مدت، رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح ۱۰ استان آذربایجان شرقی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، کردستان، گیلان، گلستان، لرستان، همدان، مرکزی و مازندران بین ۴۹ تا ۵۸ درصد بوده است.

دین پرست اضافه کرد: رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بازه زمانی اول تا هشتم اردیبهشت ماه در ۱۰ استان اصفهان، البرز، بوشهر، خراسان رضوی، خوزستان، فارس، قم، کرمانشاه، کرمان و هرمزگان بین ۵۹ تا ۶۵ درصد بوده است.

وی رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح ۷ استان اردبیل، ایلام، تهران، زنجان، سمنان، قزوین و یزد را در همین بازه زمانی بین ۶۶ تا ۷۸ درصد اعلام کرد.

دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا خاطرنشان کرد: از مقایسه وضعیت رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح استان‌های کشور در دو بازه زمانی ۱۸ تا ۲۵ فروردین و ۱ تا ۸ اردیبهشت ما، شاهد برخی تغییرات در رتبه بندی استان‌ها هستیم.

دین‌پرست در تحلیل رده بندی جدید استان‌ها در خصوص رعایت پروتکل‌های بهداشتی اضافه کرد: در بازه زمانی اول تا هشتم اردیبهشت، شاهد حذف پایین‌ترین سطح بندی استان‌ها در رعایت پروتکل‌های بهداشتی در بازه زمانی ۱۸ تا ۲۵ فروردین هستیم که به معنای خروج دو استان ایلام و سیستان و بلوچستان از دامنه فوق است. البته استان سیستان و بلوچستان، همچنان در پایین‌ترین سطح از رعایت پروتکل‌های بهداشتی در کشور (۳۳ تا ۴۸ درصد) قرار دارد، اما استان ایلام با جهش چشمگیر، به گروه استان‌هایی که بالاترین سطح رعایت پروتکل‌ها (۶۶ تا ۷۸ درصد) را دارند، پیوسته است.

وی افزود: استان‌های آذربایجان غربی، چهارمحال و بختیاری و کهگیلویه و بویراحمد که میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در آنها، در بازه زمانی ۱۸ تا ۲۵ فروردین ماه، بین ۳۳ تا ۵۵ درصد بود، در دوره زمانی اول تا ۸ اردیبهشت، در گروه استان‌هایی قرار گفته‌اند که رعایت پروتکل‌های بهداشتی در سطح آنها بین ۳۳ تا ۴۷ درصد بوده که نشان از ثابت بودن وضعیت و حتی تنزل میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی در برخی از این استان‌ها دارد.

دبیر قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا با بیان اینکه استان‌های زنجان، تهران، سمنان و یزد، همچون دوره مورد بررسی قبلی، همچنان در بین استان‌هایی قرار دارند که دارای بیشترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی هستند، گفت: دو استان اردبیل و قزوین که در دوره قبل در گروه استان‌های با درصد رعایت ۳۳ تا ۵۵ دستورالعمل‌های بهداشتی بودند، در این بازه زمانی در کنار استان‌های دارای بالاترین میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی قرارگرفته اند.

دین پرست تصریح کرد: این همه درحالی‌ست که سطح مورد انتظار از اجرای پروتکل‌های بهداشتی، برای مهار بیماری و خروج از موج چهارم، حداقل ۹۰ درصد است.

وی با اعلام آخرین اقدامات برای تشدید بازرسی‌ها در بازه زمانی اول تا هشتم اردیبهشت، گفت: در این مدت، از مجموع تعداد کل سه میلیون و ۵۷۷ هزار مرکز تهیه، توزیع، عرضه و فروش مواد غذایی، اماکن عمومی و واحدهای کارگاهی، تعداد ۳۱۰ هزار و ۳۳ واحد، یعنی حدود ۹ درصد کل واحدها به صورت میدانی بازرسی شده اند که در نتیجه این بازرسی‌ها، ۴۰ هزار و ۴۲۲ مورد منجر به دادن تذکر و معرفی به مراجع قضائی شده و پنج هزار و ۲۰۲ مورد نیز پلمپ شده است.

دبیر قرارگاه عملیاتی ستاد ملی مقابله با کرونا اعلام کرد: این قرارگاه در انتظار اعلام مصادیق دقیق تخلفات و تعلل بخش‌های مختلف در سطح کشور، از سوی وزارت بهداشت و کمیته عالی نظارت، برای بررسی و برخورد قانونی با تعلل کنندگان و متخلفین است.

کد خبر 491207

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.